Stanisław Swadźba (2020/5, Recenzje i omówienia,
Michał Gabriel Woźniak, Gospodarka Polski 1918–2018, tom 1, W kierunku zintegrowanego rozwoju
Andrzej K. Koźmiński, Adam Noga, Katarzyna Piotrowska, Krzysztof Zagórski (2020/2, Artykuły,
Autorzy wykorzystują złożony wskaźnik rozwoju społeczno-gospodarczego, zwany wskaźnikiem ALK (BDI), do analizy sytuacji gospodarczej w 22 krajach europejskich OECD w latach 1999–2017. Wskaźnik obejmuje 45 zmiennych społecznych i ekonomicznych w podziale na cztery grupy: 1) oceny bieżącej sytuacji społecznej i politycznej, 2) przewidywania i oczekiwania społeczne, 3) wewnętrzna sytuacja (...)
Jan Marek Sztaudynger, Jan Jacek Sztaudynger (2019/6, Artykuły,
Wzrost gospodarczy a inwestycje – znaczenie wąskich gardeł
Autorzy badają wpływ inwestycji w środki trwałe na wzrost gospodarczy. Próbują pokazać, w jakim stopniu wpływ ten zależy od obecności wąskiego gardła (nierównowagi), które ta inwestycja likwiduje. Im węższe jest wąskie gardło i im bardziej spowalnia ono gospodarkę, tym większy będzie efekt wzrostowy tej inwestycji. Dla weryfikacji postawionej hipotezy zmodyfikowano model wzrostu, w którym (...)
Wiesława Lizińska, Renata Marks-Bielska (2014/5, Artykuły,
Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych a rozwój gospodarczy Polski
W związku z postępami globalizacji coraz więcej uwagi w teoriach wzrostu gospodarczego poświęca się związkom danej gospodarki z gospodarką światową oraz wpływom gospodarki światowej na wzrost i rozwój gospodarczy poszczególnych krajów. Jednym z elementów tego wpływu jest dopływ kapitału zagranicznego w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Wpływ BIZ na wzrost gospodarczy jest (...)
Urszula Zagóra-Jonszta (2012/6, Recenzje i omówienia,