Piotr Mielus (2017/4, Miscellanea,
Stała czy zmienna stopa procentowa? O reformie rynku kredytów hipotecznych
Polska należy do grupy krajów z dominującą rolą zmienno procentowych kredytów hipotecznych. Brak ustalonego oprocentowania kredytów rodzi zwiększone ryzyko niewypłacalności po stronie kredytobiorców w sytuacji nagłego i silnego wzrostu stóp procentowych. Doświadczenia innych krajów wskazują, że reżim stałych stóp procentowychw kredytach hipotecznych można wprowadzić w sposób efektywny (...)
Marcin Krawczyk (2011/6, Artykuły,
Oczekiwany poziom stopy procentowej a popyt na pieniądz
W artykule podjęty został problem popytu na pieniądz. Wyznaczony został indywidualny popyt na pieniądz, a następnie zostały wyciągnięte wnioski o zagregowanej jego postaci i wreszcie wnioski o kształtowaniu rynkowej stopy procentowej oraz skuteczności oddziaływania banku centralnego na jej poziom. Analiza została zbudowana przy wykorzystaniu Jamesa Tobina koncepcji wyboru portfela aktywów (...)
Danuta Gotz-Kozierkiewicz (2010/4, Artykuły,
Kryzys informacyjnej funkcji pieniądza
O informacyjnej funkcji pieniądza w gospodarce decydują dwa główne mierniki jego wartości w czasie, siła nabywcza i stopa procentowa. Mają one kluczowe znaczenie dla związku finansów z gospodarką realną. Współczesne rynki finansowe absorbują zmiany stopy procentowej banku centralnego bez czytelnych ex ante skutków dla zmian popytu na dobra realne. Informacja o sile nabywczej pieniądza (...)
|
|