Wyniki

Znaleziono 15 wyników wyszukiwania hasła: innowacje

Jagoda Kaszowska-Mojsa (2021/2, Artykuły, s. 224)

Strategie innowacyjne polskich przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego w przebiegu cyklu koniunkturalnego

W artykule przeanalizowano zróżnicowanie aktywności innowacyjnej i strategii innowacyjnych polskich przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego w okresach ekspansji gospodarczej (2004–2008 i 2013–2014) oraz spowolnienia polskiej gospodarki (2009–2013). W badaniu wykorzystano dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny, gromadzone według kwestionariusza stosowanego w programie badań (...)


Meda Andrijauskiené, Daiva Dumčiuviené (2019/5, Artykuły, s. 572)

Import dóbr i usług jako czynnik stymulujący innowacyjność w krajach UE

W ostatnich czasach wyraźnie wzrosło zainteresowanie potencjałem innowacyjnym gospodarek. Toczy się intensywna dyskusja nad tym, czy potencjał innowacyjny określonego kraju jest określony jedynie przez czynniki lokalne, czy też kształtuje się pod wpływem pozycji zajmowanej w globalnej sieci biznesowej i międzynarodowej współpracy gospodarczej. Poza tym brakuje badań uwzględniających (...)


Andrzej Cieślik, Jan Michałek (2017/5, Artykuły, s. 489) OPEN ACCESS

Innovations and Export Performance of New EU Member States

Artykuł analizuje zależność pomiędzy różnymi formami innowacji a eksportem krajów Europy Środkowo-Wschodniej należących do Unii Europejskiej. Analiza nawiązuje do modelu handlu międzynarodowego, który podkreśla znaczenie wydajności dla przedsiębiorstw wchodzących na rynki eksportowe. Autorzy traktują innowacje jako kluczowy czynnik określający poziom wydajności w przedsiębiorstwach i jej (...)


Jacek Pietrucha, Rafał Żelazny (2017/5, Artykuły, s. 527) OPEN ACCESS

Interdependence of Innovations and Institutions: Consequences for GDP Growth

Artykuł bada zależność pomiędzy wskaźnikiem gospodarki kreatywej (CEI) a wzrostem PKB. Autorzy zakładają, że w rezultacie sprężenia zwrotnego zachodzącego między instytucjami a kapitałem ludzkim i technologią powstają warunki sprzyjające działalności kreatywnej, która jest czynnikiem przyspieszającym innowacje na poziomie mikro-, mezo- i makroekonomicznym, czego efektem jest wzrost (...)


Marzenna Anna Weresa (2017/5, Miscellanea, s. 569) OPEN ACCESS

The Role of Scientific Advice in Innovation Policy Making

Celem artykułu jest wskazanie czynników, które należy uwzględniać przy wyjaśnianiu roli doradztwa naukowego w kształtowaniu polityki innowacyjnej. Artykuł pokazuje, że kształtowanie efektywnej polityki w dziedzinie badań naukowych i innowacji wymaga istnienia sprawnego i wydajnego systemu doradztwa naukowego oraz właściwego wykorzystania tego systemu przez polityków. Wpływ opartej na (...)


Małgorzata Niklewicz-Pijaczyńska (2017/5, Miscellanea, s. 582)

Znaczenie systemu patentowego dla konwergencji technologicznej i stymulowania aktywności wynalazczej

Pierwsza część artykułu omawia pojęcia konwergencji ekonomicznej i technologicznej w świetle przeglądu literatury. Druga część zawiera własną próbę analizy znaczenia systemu patentowego dla konwergencji technologicznej i stymulowania aktywności wynalazczej. Analiza jest prowadzona za pomocą narzędzi biliometrycznych. Autorka próbuje tutaj zmierzyć dystans technologiczny pomiędzy (...)


Adam Karbowski (2017/1, Artykuły, s. 30) OPEN ACCESS

Instytucjonalne fundamenty rozwoju podsystemów wiedzy w Europie Środkowej i Wschodniej

Podsystem wiedzy obejmujący innowacje, badania naukowe oraz kształcenie jest jednym z kluczowych obszarów instytucjonalnych, które współtworzą każdą gospodarkę narodową. W ostatnich 15 latach podsystemy wiedzy uległy głębokiej transformacji i stały się głównymi motorami konkurencyjności gałęzi przemysłowych, wzrostu oraz rozwoju gospodarczego w zglobalizowanym świecie. Niniejszy artykuł (...)


Monika Kondratiuk-Nierodzińska (2016/1, Artykuły, s. 61)

Kreacja wiedzy technicznej a konkurencyjność gospodarek

Celem artykułu jest analiza zależności między aktywnością innowacyjną gospodarek, a w szczególności zdolnością do kreowania zasobów wiedzy technicznej a konkurencyjnością gospodarek. Autorka omawia najpierw główne czynniki determinujące konkurencyjność gospodarek, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności innowacyjnych, oraz różne sposoby mierzenia tych procesów. Następnie przedstawia analizę (...)


Marek Tomaszewski (2015/5, Miscellanea, s. 693)

Outsourcing a aktywność innowacyjna przedsiębiorstw w wybranych krajach nadbałtyckich

Outsourcing polega na zamianie współpracy poziomej (koopetycji) między przedsiębiorstwami współpracą pionową. Oznacza to, że podmiot, który do tej pory mógł być uważany przez dane przedsiębiorstwo za bankruta, staje się jego dostawcą. Warto zaznaczyć, że dostawcą może być podmiot już istniejący lub stworzony od nowa. Artykuł zawiera empiryczną analizę zależności pomiędzy outsourcingiem i (...)


Arkadiusz Świadek (2015/3, Artykuły, s. 335)

Cykl koniunkturalny a aktywność innowacyjna przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce

Artykuł zawiera analizę wpływu różnych faz cyklu koniunkturalnego na aktywność innowacyjną polskich przedsiębiorstw przemysłowych. Analiza jest oparta na rachunku prawdopodobieństwa (modelowanie probitowe) i wykonana na podstawie badań ankietowanych przeprowadzonych na dużej grupie w latach 2007–2012, z uwzględnieniem 18 wymiarów (atrybutów) działalności innowacyjnej. Z oszacowanych modeli (...)


Marian Gorynia, Tadeusz Kowalski (2013/4, Artykuły, s. 457)

Nauki ekonomiczne i ich klasyfikacja a wyzwania współczesnej gospodarki

Postępujące procesy globalizacji i międzynarodowej integracji kształtują współczesny obraz cywilizacyjnych przemian. Towarzyszą im dynamiczne zmiany zjawisk i warunków determinujących procesy budowania gospodarki – nowoczesnej, konkurencyjnej i innowacyjnej. Powszechne jest przekonanie, że przełom XX i XXI w. zapoczątkował nową erę w tym procesie. Wykształca się nowe spojrzenie na światowe (...)


Barbara Grzybowska (2013/4, Miscellanea, s. 521)

Wiedza i innowacje jako współczesne czynniki wzrostu gospodarczego


Bogusław Fiedor (2011/1, Recenzje i omówienia, s. 141)

Stanisław Kubielas, innowacje i luka technologiczna w gospodarce globalnej opartej na wiedzy. Strukturalne i makroekonomiczne uwarunkowania


Urszula Płowiec (2010/5, Artykuły, s. 647)

Refleksje o innowacyjności Polski w perspektywie 2020 r.

Utrzymanie wzrostu i dobrobytu najzamożniejszych krajów świata wymaga stymulowania ich rozwoju głównie przez innowacje technologiczne. W przypadku krajów opóźnionych w rozwoju jego przyśpieszenie jest znacznie trudniejsze i wymaga holistycznego, długofalowego podejścia. Wynika to zarówno z dorobku teorii ekonomii nurtu instytucjonalnego i neoinstytucjonalnego, jak i z licznych badań (...)


Urszula Płowiec (2008/6, Artykuły, s. 707)

Ocena innowacyjności gospodarki polskiej a strategia rozwoju kraju

Jeśli Polska chce sprostać wyzwaniom globalizacji powinna wyruszyć do budowy społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy.Miernik, który mierzy postępy w tej dziedzinie stanowiły przez indeks innowacyjności podsumowania. Polska jednak, wśród gospodarek UE zajmuje odległe miejsce 23. Strategia Rozwoju Polski i odnoszący się do niego Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 podkreślają (...)




....