Wyniki

Znaleziono 11 wyników wyszukiwania hasła: oszczędności

Grzegorz W. Kołodko (2021/5, Artykuły, s. 577)

Shortageflation 3.0. Gospodarka wojenna – państwowy socjalizm – kryzys pandemiczny

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa skłonił rządy i banki centralne do nieortodoksyjnych działań ukierunkowanych na ochronę standardu życia ludności oraz podtrzymywanie aktywności produkcyjnej i usługowej przedsiębiorstw. Polityka agresywnego zwiększania podaży pieniądza pociągnęła za sobą znaczący wzrost deficytu budżetowego i długu publicznego. W tym kontekście ważne jest (...)


Kamila Kuziemska-Pawlak (2018/4, Artykuły, s. 404)

Determinanty salda rachunku obrotów bieżących Polski

Celem artykułu jest próba empirycznej identyfikacji determinant salda rachunku obrotów bieżących w relacji do PKB w Polsce. Na podstawie przedstawionego badania można sformułować następujące wnioski. Do wzrostu relacji salda rachunku obrotów bieżących do PKB przyczyniały się: proces realnej konwergencji oraz wzrost salda sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB w Polsce (...)


Maciej K. Dudek (2018/3, Artykuły, s. 301)

Equilibrium Discrepancy between GDP and GNP in Poland

W artykule tym autor próbuje oszacować długookresową różnicę między wartością PKB i PNB w Polsce za pomocą teoretycznego modelu opartego na funkcji produkcji Cobba-Douglasa. Uzyskane wyniki sugerują, że w długim okresie PKB w Polsce może być o 9,5% wyższy od PNB, co oznaczałoby, że faktyczny poziom dochodów Polaków będzie opóźniony o około 3 lata względem PKB. Ponadto autor sugeruje, że (...)


Filip Chybalski, Edyta Marcinkiewicz (2018/1, Artykuły, s. 68) OPEN ACCESS

Krótkowzroczność w zachowaniach jednostek a rola państwa w systemie emerytalnym: analiza porównawcza dla krajów OECD

Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, czy obciążenie behawioralne, jakim jest krótkowzroczność (myopia) w zakresie indywidualnych decyzji emerytalnych faktycznie występuje i uzasadnia istotną rolę państwa w systemie emerytalnym w celu zapewnienia odpowiedniej adekwatności dochodowej. Analizie poddają zależność pomiędzy uczestnictwem obywateli w dobrowolnych planach emerytalnych i (...)


Barbara Liberda (2015/4, Artykuły, s. 437)

Macroeconomic Savings in Poland (oszczędności makroekonomiczne w Polsce)

Artykuł zawiera analizę trendów i zmian w strukturze oszczędności makroekonomicznych w Polsce w okresie od 1996 r. do 2012 r. Analiza pokazuje rosnący udział oszczędności sektora przedsiębiorstw niefi nansowych w ogólnej sumie krajowych oszczędności i malejący udział oszczędności gospodarstw domowych. Autorka analizuje determinanty obydwu strumieni oszczędności oraz komentuje rozbieżne (...)


Jerzy Osiatyński (2014/2, Artykuły, s. 275)

Czy trwałe wypełnianie kryteriów konwergencji z Maastricht musi zapewniać korzyści gospodarce?

Do światowego kryzysu finansowego lat 2007-2008 zawarte w traktacie z Maastricht kryteria konwergencji były powszechnie uważane za bezdyskusyjnie korzystne dla krajów je przestrzegających, chociaż kryteriów tych, ani ich konkretnych wielkości nie da się wyprowadzić z teorii ekonomii. Także w Polsce większość ekonomistów, polityków gospodarczych i publicystów uważa, że możliwie najszybsze (...)


Marek Góra, Joanna Rutecka (2013/6, Artykuły, s. 735)

Elastyczny system emerytalny a potrzebny jego uczestników

Starzenie się ludności prowadzi do nieuniknionych głębokich zmian tak w powszechnych systemach emerytalnych, jak i w programach dodatkowego oszczędzania. Podwyższanie wieku przechodzenia na emeryturę oraz szybka deprecjacja kwalifikacji zawodowych powodują powiększanie się różnorodności potrzeb uczestników systemu i ich zmienności w cyklu życia. Specyficzne potrzeby uczestników stają się (...)


Piotr Ciżkowicz, Andrzej Rzońca (2013/5, Artykuły, s. 625)

Międzynarodowy system monetarny a globalny kryzys finansowy: wnioski dla polityki makroekonomicznej w krajach rozwijających się

Niniejszy artykuł pokazuje, że zasadnicze przyczyny ostatniego globalnego kryzysu finansowego, tzn. niskie stopy procentowe w głównych krajach wysoko rozwiniętych oraz nadwyżkowe oszczędności w krajach rozwijających się, można wiązać z ułomnościami międzynarodowego systemu monetarnego. Autorzy twierdzą, że ułomności te nasiliły się na skutek kryzysu. Wniosek ten służy do zarysowania (...)


Kazimierz Łaski, Jerzy Osiatyński (2013/1, Artykuły, s. 9)

Konsolidacja finansów publicznych a kryzys strefy euro

Źródeł współczesnego kryzysu strefy euro autorzy upatrują w trzech filarach rynkowego fundamentalizmu, na których wspiera się konstrukcja Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej: 1) rozdzielenie wspólnej polityki pieniężnej od polityki fiskalnej, prowadzonej przez rządy poszczególnych krajów członkowskich; 2) dążenie do równowagi budżetowej, która ma zapewnić makroekonomiczną stabilność (...)


Dariusz Rosati (2009/3, Artykuły, s. 315)

Przyczyny i mechanizm kryzysu finansowego w USA

Celem artykułu jest wyjaśnienie przyczyn i mechanizmu kryzysu finansowego, który został zapoczątkowany w połowie 2007 roku załamaniem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych typu subprime. Punktem wyjścia analizy jest standardowy model rynku kredytów hipotecznych oraz identyfikacja głównych czynników wpływających na położenie krzywych popytu i podaży na tym rynku w latach 2000-2007. Na (...)


Jerzy Żyżyński (2008/3, Artykuły, s. 357)

Stopa podatkowa jako konsekwencja struktury gospodarczej

Autor podejmuje kwestię wpływu stopy podatkowej na poziom dochodów i konsumpcji w gospodarce i jej wpływ na wielkość budżetu. Dowodzi, że stopa podatkowa nie wpływa na ogólną wielkość dochodów. Dowodzi, że wielkość stopy podatkowej powinna być funkcją struktury gospodarki w podziale na te dwa sektory. Następnie wykazuje, że podatek w różny stanowi obciążenie, które w przypadku (...)




....