Wyniki

Znaleziono 16 wyników wyszukiwania hasła: Jerzy Osiatyński

Jerzy Osiatyński (2021/3, Artykuły, s. 323)

Ograniczenia starych paradygmatów polityki makroekonomicznej. Czym je zastąpić lub jak korygować?

Artykuł ten traktuje o ograniczeniach starych paradygmatów polityki fiskalnej i makroekonomicznej i o tym, czym je zastąpić lub jak korygować. Część pierwsza omawia ograniczenia polityki fiskalnej i polityki makroekonomicznej w ogóle w kontekście współczesnej ekonomii głównego nurtu. Część druga zawiera analizę współzależności kryteriów polityki fiskalnej i odnośnych wielkości nominalnych (...)


Jerzy Osiatyński (2021/1, In memoriam, s. 7)

Mario Nuti (1937–2020)

Wspomnienie to jest poświęcone wybitnemu ekonomiście włoskiego pochodzenia Domenico Mario Nutiemu, który znaczną część dorosłego życia spędził w Cambridge, ale którego ukochanym punktem odniesienia i przedmiotem badań naukowych była Polska. Zaczynał od prowadzonych pod kierunkiem Michała Kaleckiego studiów nad polską metodyką rachunku efektywności inwestycji, wyjątkową w ówczesnym bloku (...)


Jerzy Osiatyński (2020/4, In memoriam, s. 504)

Julio López Gallardo (1941–2020)


Eckhard Hein (2020/3, Recenzje i omówienia, s. 495)

Kazimierz Łaski: Lectures in Macroeconomics: A Capitalist Economy without Unemployment, red. Jerzy Osiatyński i Jan Toporowski


Jerzy Osiatyński (2020/2, Artykuły, s. 236)

Michał Kalecki a współczesne problemy rozwoju gospodarki kapitalistycznej

Przedmiotem tego szkicu jest prezentacja studiów Michała Kaleckiego nad dynamiką i cyklicznym rozwojem gospodarki kapitalistycznej, które przyniosły mu największy rozgłos i uznanie w środowisku ekonomicznym i które są dalej w rozwijane i reinterpretowane, przede wszystkim na gruncie współczesnej ekonomii postkeynesowskiej. We wstępie autor pokazuje aksjologię badań Kaleckiego nad rozwiniętą (...)


Jerzy Osiatyński (2016/3, Artykuły, s. 293)

Quo vadis euro – Unio? Perspektywa ekonomii postkeynesowskiej

Strategia przyjęta przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy po wybuchu globalnego kryzysu ma na celu stworzenie nowych, trwałych fundamentów wzrostu gospodarczego dla krajów członkowskich strefy euro i całej Unii Europejskiej, przy pełnym zatrudnieniu i dynamice produkcji odpowiadającej produktowi potencjalnemu. U podstaw tej strategii leży (...)


Jerzy Osiatyński (2016/1, In memoriam, s. 6)

Kazimierz Łaski (1921–2015)


Jerzy Osiatyński (2015/6, Recenzje i omówienia, s. 921)

Eckhard Hein, Distribution and Growth Theories After Keynes: A Post-Keynesian Guide


Jerzy Osiatyński (2015/6, Recenzje i omówienia, s. 926)

Thomas L. Palley, From Financial Crisis to Stagnation: the Destruction of Shared Prosperity and the Role of Economics


Jerzy Osiatyński (2015/4, Artykuły, s. 453)

Kalecki a „złota reguła akumulacji”

Pojęcie „złotej reguły akumulacji” pojawiło się w debatach ekonomicznych w połowie lat 50., zostało analitycznie rozwinięte przez Edmunda Phelpsa i było przedmiotem ożywionych dyskusji w tamtych latach, korzeniami zaś sięga modeli wzrostu Harroda-Domara. Centralne twierdzenie tej reguły można przedstawić jak następuje. Wśród gospodarek uporządkowanych według rosnących współczynników (...)


Jerzy Osiatyński (2014/2, Artykuły, s. 275)

Czy trwałe wypełnianie kryteriów konwergencji z Maastricht musi zapewniać korzyści gospodarce?

Do światowego kryzysu finansowego lat 2007-2008 zawarte w traktacie z Maastricht kryteria konwergencji były powszechnie uważane za bezdyskusyjnie korzystne dla krajów je przestrzegających, chociaż kryteriów tych, ani ich konkretnych wielkości nie da się wyprowadzić z teorii ekonomii. Także w Polsce większość ekonomistów, polityków gospodarczych i publicystów uważa, że możliwie najszybsze (...)


Kazimierz Łaski, Jerzy Osiatyński (2013/1, Artykuły, s. 9)

Konsolidacja finansów publicznych a kryzys strefy euro

Źródeł współczesnego kryzysu strefy euro autorzy upatrują w trzech filarach rynkowego fundamentalizmu, na których wspiera się konstrukcja Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej: 1) rozdzielenie wspólnej polityki pieniężnej od polityki fiskalnej, prowadzonej przez rządy poszczególnych krajów członkowskich; 2) dążenie do równowagi budżetowej, która ma zapewnić makroekonomiczną stabilność (...)


Jerzy Osiatyński (2011/5, Artykuły, s. 659)

Warunki gotowości Polski do wejścia do strefy euro

Zakładając, że Unii Gospodarczej i Walutowej uda się wyjść obronną ręką z obecnego kryzysu finansowego, autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, co Polska powinna zrobić jeszcze przed przystąpieniem do strefy euro, aby po przystąpieniu móc trwale zachować i umacniać swoją pozycję konkurencyjną. Trwałe zachowanie pozycji konkurencyjnej kraju w ramach wspólnego obszaru wolnego handlu wymaga (...)


Kazimierz Łaski, Jerzy Osiatyński, Jolanta Zięba (2010/6, Artykuły, s. 805)

Czynniki wzrostu PKB w Polsce i w Czechach w 2009 r.


Jerzy Osiatyński (2010/6, Recenzje i omówienia, s. 891)

Paul Davidson, The Keynes Solution: the Path to Global Economic Prosperity


Jerzy Osiatyński (2010/5, Recenzje i omówienia, s. 759)

Julio López, G. Michaël Assous, Michał Kalecki




....