Marek Ratajczak (2021/6, Artykuły,
Po co nam historia myśli ekonomicznej?
Celem tego artykułu jest próba odpowiedzi na dwa pytania. Pierwsze pytanie wynika bezpośrednio z jego tytułu, a drugie – ściśle się z tym wiążące – dotyczy przyczyn degradacji roli historii myśli ekonomicznej w kształceniu ekonomistów. Zdaniem autora to, jaką rolę w sferze badawczej i dydaktycznej będzie odgrywać historia myśli ekonomicznej, będzie zależeć zarówno od samych badaczy (...)
Marek Ratajczak (2017/1, Artykuły,
Liberalizm i neoliberalizm ekonomiczny w perspektywie historycznej
Celem artykułu jest syntetyczna prezentacja ewolucji poglądów liberalnych i neoliberalnych w ich wymiarze gospodarczym. Podjęta została też próba odpowiedzi na pytanie o relację neoliberalizmu i liberalizmu, zwłaszcza w kontekście dyskusji o dalszym rozwoju ekonomii jako nauki. Wywód oparty jest na założeniu, że zarówno z punktu widzenia przyszłości teorii ekonomii, jak i funkcjonowania i (...)
Marek Ratajczak (2014/2, Artykuły,
Ekonomia i edukacja ekonomiczna w dobie finansyzacji gospodarki
Globalny kryzys finansowo-ekonomiczny, którego umownym początkiem stał się upadek banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r., przyczynił się do ożywienia dyskusji na temat kondycji nauk ekonomicznych, a zwłaszcza ekonomii jako odkrywającej i tworzącej teoretyczne podstawy polityki makroekonomicznej. Znaczna część uczestników tej dyskusji zaczęła stawiać znak tożsamości między kryzysem (...)
Marek Ratajczak (2012/3, Artykuły,
Finansyzacja jest pojęciem, które zadomowiło się już w literaturze zagranicznej, a które ciągle jeszcze stanowi relatywną nowość w Polsce. Celem artykułu jest próba przybliżenia tego pojęcia i głównych obszarów dyskusji z nim związanych. Analizie poddana została zarówno finansyzacja w wąskim znaczeniu, utożsamiana z rosnącym znaczeniem działalności finansowej w aktywności podmiotów (...)
Marek Ratajczak (2011/2, Recenzje i omówienia,
Janina Godłów-Legiędź, Współczesna ekonomia. Ku nowemu paradygmatowi?