Zbigniew Madej (2020/1, Artykuły,
Kolejna korekta czy koniec globalizacji?
Artykuł zawiera rozważania nad historyczną ewolucją globalizacji w kontekście rywalizacji dwóch koncepcji organizacji gospodarki: opcji propaństwowej i opcji prorynkowej. Autor przyjął założenie, że globalizacja jest trwałą cechą ludzkich dążeń. Na początku czasów nowożytnych tendencja ta splotła się z przemienną dominacją opcji propaństwowych oraz prorynkowych i w takiej postaci występuje (...)
Zbigniew Madej (2016/6, Artykuły,
Samowiedza heurystyczna wśród ekonomistów
Celem tego artykułu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jaką samowiedzą heurystyczną dysponują współcześni ekonomiści. Mało wiadomo na ten temat i dlatego autor postanowił go podjąć. Rozważania zostały skoncentrowane na trzech dziedzinach: heurystyce, wiedzy i samowiedzy oraz praktycznych korzyściach płynących z dwóch poprzednich dziedzin. Wyniki poszukiwań pozwalają stwierdzić, że (...)
Zbigniew Madej (2015/4, Eseje,
Kapitalizm konfucjański Henryka Chołaja
Zbigniew Madej (2013/2, Eseje,
J. Stiglitz – Freefall – refleksje i wątpliwości
Zbigniew Madej (2012/6, Recenzje i omówienia,
Gerald A. Cohen, Dlaczego (nie) socjalizm?
Zbigniew Madej (2011/2, Artykuły,
Paradygmaty i główny nurt w ekonomii
W ekonomii nie ma jeszcze wspólnego paradygmatu dla całej dyscypliny, ale powstaje jej główny nurt, który można potraktować, jako swoisty paliatyw całej dyscypliny i na tej podstawie budować wspólny paradygmat. Jego geograficzny zasięg będzie jednak ograniczony. Obejmie tzw. świat zachodni oraz posocjalistyczną Europę Środkową i Wschodnią, która transformację ustrojową przeprowadziła na (...)
Zbigniew Madej (2009/5, Eseje,
Zbigniew Madej (2007/3, Artykuły,
Czy wiedza o polityce gospodarczej jest nauką?
Na pytanie postawione w tytule tego artykułu można odpowiedzieć pozytywnie. Po pierwsze, ta wiedza dotyczy odrębnej dziedziny badań i metody badań analitycznych poleceń. Po drugie, badania polityki gospodarczej przyniosły spory odzew akademicki napisany przez liczną grupę autorów. Kierunek studiów składa się realiów politycznych w sferze życia ekonomicznego, to znaczy, przez działania (...)
|
|