EUR/PLN 4,3311 -0,04% USD/PLN 3,7423 +0,14% CHF/PLN 4,5929 -0,44% GBP/PLN 5,0523 -0,16% Złoto 525,10 zł/g -1,31% Bitcoin 77 286 USD -0,14% EUR/PLN 4,3311 -0,04% USD/PLN 3,7423 +0,14% CHF/PLN 4,5929 -0,44% GBP/PLN 5,0523 -0,16% Złoto 525,10 zł/g -1,31% Bitcoin 77 286 USD -0,14%
Energetyka

Ile prądu zużywa pompa ciepła 6 kW? Analiza kosztów i eksploatacji

Jakie koszty wiążą się z eksploatacją pompy ciepła 6 kW? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują zainwestować w nowoczesne systemy grzewcze. Średnie roczne zużycie prądu przez te urządzenia wynosi zazwyczaj od 2 000 do 4 000 kWh, co stawia je w korzystnym świetle w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła. W artykule przyjrzymy się bliżej, jak różne czynniki, takie jak temperatura zasilania, SCOP oraz dodatkowe urządzenia, wpływają na ostateczne rachunki za energię i co można zrobić, aby zoptymalizować koszty eksploatacji.

Ile prądu zużywa pompa ciepła 6 kW? Analiza kosztów i eksploatacji

Ile prądu zużywa pompa ciepła 6 kW?

Roczne zużycie energii przez pompę ciepła 6 kW w zależności od systemu grzewczego
System grzewczyRoczne zużycie energii (kWh)
Ogrzewanie podłogowe (W35)2 176
Ogrzewanie grzejnikowe (W55)2 561
Pompa gruntowa (zapotrzebowanie 6000 kWh)1 090
Pompa powietrzna split (zapotrzebowanie 6000 kWh)1 200

Średnie roczne zużycie prądu przez pompy ciepła o mocy 6 kW zwykle mieści się w przedziale 2 000–4 000 kWh. Konkretne pomiary pokazały na przykład:

  • 2 176 kWh przy pracy na W35 (system ogrzewania podłogowego),
  • 2 561 kWh przy W55 (ogrzewanie grzejnikowe).

Inne źródła podają nieco węższy zakres, około 2 500–3 000 kWh rocznie. Miesięcznie to przeważnie około 218–273 kWh, co dziennie daje średnio 7–9 kWh. Wskaźnik SCOP zazwyczaj wynosi około 4,0, natomiast COP zależy od typu źródła ciepła i warunków temperaturowych — np. dla pompy powietrznej przy W35 COP może osiągać 5,0, a dla pompy gruntowej nawet 5,5.

Przy COP = 4 jednostka pobiera 1 kWh energii elektrycznej, by dostarczyć 4 kWh ciepła. Dla nominalnej mocy 6 kW i COP równym 4 pobór prądu przy pracy pełną mocą wynosi około 1,5 kW. Trzeba jednak pamiętać, że rzeczywiste zużycie zależy od warunków eksploatacji: profilu pracy (ogrzewanie, chłodzenie, ciepła woda użytkowa), częstotliwości włączania grzałek oraz dodatkowych urządzeń.

Pompa obiegowa, system sterowania czy podgrzewacz CWU dokładają swoje do końcowego zużycia, a przy bardzo niskich temperaturach pobór może znacznie wzrosnąć z powodu spadku COP i częstszej pracy grzałek. Prosty przykład liczbowy ilustruje to najlepiej: dom z rocznym zapotrzebowaniem na ciepło 12 000 kWh przy SCOP = 4 zużyje 3 000 kWh energii elektrycznej, natomiast przy SCOP = 3 to już około 4 000 kWh. Takie wyliczenia ułatwiają porównanie kosztów eksploatacji i ocenę, ile energii mogłaby pokryć instalacja fotowoltaiczna dla pompy ciepła 6 kW.

Ile prądu zużywa pompa 6 kW zimą i latem?

Ile prądu zużywa pompa 6 kW zimą i latem?

Pompa powietrzna o mocy 6 kW w sezonie grzewczym zwykle zużywa około 140–150 kWh miesięcznie, chociaż przy silnych mrozach wartość ta może skoczyć nawet do 200–600 kWh. Dla porównania, gruntowa pompa o tej samej mocy przy podobnym zapotrzebowaniu na ciepło najczęściej pobiera zimą około 125–135 kWh miesięcznie.

Latem, gdy urządzenie nie musi ani ogrzewać, ani aktywnie chłodzić, zużycie energii spada do kilku-kilkunastu kilowatogodzin — typowo 0–30 kWh miesięcznie — ponieważ energia potrzebna jest głównie na obiegi, elektronikę sterującą i ewentualne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU). Jeśli pompa odpowiada też za CWU, letni pobór prądu będzie wyższy i zależy od liczby domowników oraz ustawionej temperatury wody.

Niższa temperatura zasilania, na przykład W35 stosowana w ogrzewaniu podłogowym, zwykle przekłada się na wyższy współczynnik SCOP i mniejsze zużycie energii niż przy wyższej temperaturze zasilania, jak W55 stosowana przy grzejnikach. Przy silnych mrozach spada też współczynnik COP, co powoduje częstsze włączanie dodatkowego dogrzewania elektrycznego i wzrost poboru prądu.

Podsumowując — sposób eksploatacji, tryb pracy (podłogówka vs grzejniki), warunki zewnętrzne oraz urządzenia dodatkowe znacząco wpływają na całkowite zużycie energii. Zimą miesięczne wartości mogą się wahać od około 125 do nawet 600 kWh, a latem typowo wynoszą 0–30 kWh, co wyraźnie pokazuje sezonowe różnice w zapotrzebowaniu.

Jak obliczyć roczne zużycie prądu pompy 6 kW?

Podstawowy wzór na roczne zużycie energii elektrycznej to: roczne zużycie ≈ roczne zapotrzebowanie na ciepło (kWh) / SCOP. Oto jak to policzyć krok po kroku:

  1. Najpierw ustal roczne zapotrzebowanie budynku na ciepło Q (kWh/rok). Skorzystaj z audytu energetycznego lub kalkulatora, uwzględniając powierzchnię, izolację, krzywą grzewczą i lokalne warunki klimatyczne.
  2. Potem wybierz odpowiedni SCOP dla danej pompy ciepła. Dla pomp powietrznych typowe wartości mieszczą się w przedziale 3,0–4,5, a dla gruntowych zwykle 4,5–5,5.
  3. Oblicz podstawowe zużycie energii: E_podstawowe = Q / SCOP. Przykłady:
  • Q = 6 000 kWh, SCOP = 4 → E_podstawowe = 6 000 / 4 = 1 500 kWh/rok,
  • Q = 6 000 kWh, SCOP = 5,5 (gruntowa) → E_podstawowe = 6 000 / 5,5 ≈ 1 091 kWh/rok.

Dodatkowe składowe, które warto doliczyć:

  • Pompa obiegowa i system sterowania: zwykle od około 100 do 400 kWh/rok dla pompy obiegowej oraz 20–100 kWh/rok dla sterowania, w zależności od typu urządzeń,
  • Ciepła woda użytkowa (CWU): jeśli nie jest zawarta w Q, policz E_CWU = roczne zapotrzebowanie CWU (kWh) / COP_CWU. COP dla CWU bywa o 0,5–1,0 niższy niż SCOP grzewczy,
  • Grzałka elektryczna: przy częstym dogrzewaniu może dodać od 0 do nawet 1 000 kWh/rok, w zależności od warunków.

Końcowy wzór wygląda więc tak:

E_rok = Q / SCOP + E_pompa_obiegowa + E_sterowanie + E_CWU + E_grzałka.

Przykład z dodatkowymi składowymi:

Dla Q = 6 000 kWh i SCOP = 4 podstawowe zużycie to 1 500 kWh. Jeśli dołożymy 200 kWh za pompę obiegową i 50 kWh za system sterowania, otrzymamy E_rok ≈ 1 750 kWh.

Uwagi praktyczne:

  • Największą precyzję daje audyt energetyczny — bierze pod uwagę metraż, izolację, harmonogram pracy i lokalne temperatury,
  • Porównując urządzenia, trzymaj się tego samego Q i porównuj różne SCOP/COP, żeby uzyskać rzetelne porównanie kosztów eksploatacji.

Jak SCOP i COP wpływają na zużycie pompy ciepła?

Wyższe wartości COP i SCOP przekładają się na mniejsze zużycie energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Przykładowo, budynek o rocznym zapotrzebowaniu 8 000 kWh przy SCOP = 4 zużyje 2 000 kWh energii elektrycznej, natomiast przy SCOP = 3 będzie to 2 667 kWh — różnica 667 kWh, czyli około 33% oszczędności.

COP to chwilowy współczynnik wydajności, zależny od temperatury zasilania i warunków zewnętrznych. SCOP natomiast to sezonowy współczynnik, który uwzględnia zmiany temperatur w ciągu roku i daje bardziej realistyczną ocenę rocznego zużycia energii. Temperatura zasilania ma duże znaczenie dla efektywności. Systemy pracujące przy W35 zwykle osiągają wyższy SCOP niż te przy W55; dla W35 przykładowo SCOP może wynosić 4,4, a dla W55 około 3,6. Dla Q = 8 000 kWh przekłada się to na zużycie odpowiednio 1 818 kWh i 2 222 kWh, więc oszczędność wynosi 404 kWh, czyli około 18%.

Różnice między rodzajami źródeł ciepła też są istotne. Pompa gruntowa zwykle ma stabilniejszy i wyższy COP/SCOP niż pompa powietrzna, co obniża rachunki. Przy SCOP ≈ 3,8 pompa powietrzna zużyje około 2 105 kWh rocznie, natomiast gruntowa przy SCOP = 4,6 — tylko 1 739 kWh, co daje różnicę 366 kWh. Pompy powietrzne tracą wydajność przy niskich temperaturach zewnętrznych: np. przy +5°C COP może wynosić około 3,5, a przy −15°C spada do około 1,8. W takiej sytuacji wzrasta udział dogrzewania elektrycznego i całkowite zużycie energii.

Gruntowe źródła energii charakteryzują się mniejszymi wahaniami COP w ciągu roku. Przy porównywaniu i szacowaniu rocznego poboru energii najlepiej posługiwać się SCOP, wybierając przy tym odpowiednią wartość — SCOP W35 lub SCOP W55 — w zależności od zastosowanego systemu grzewczego. Należy też pamiętać o dodatkowych odbiornikach, takich jak pompy obiegowe, przygotowanie ciepłej wody użytkowej czy grzałki, które mogą dodać od kilkudziesięciu do kilkuset kWh rocznie.

Pompa powietrzna czy gruntowa: która zużywa mniej prądu?

Pompa powietrzna czy gruntowa: która zużywa mniej prądu?

Praktyczne pomiary wskazują, że przy rocznym zapotrzebowaniu na ciepło 6 000 kWh, powietrzna pompa typu split o mocy 6 kW zużywa około 1 200 kWh energii, podczas gdy pompa gruntowa potrzebuje około 1 090 kWh — różnica wynika z lepszej sprawności systemów gruntowych.

Przy zasilaniu W35 współczynnik COP dla pompy powietrznej wynosi około 5,0, a dla gruntowej około 5,5, co daje już wyraźną przewagę tej drugiej. Zimą różnica jest jeszcze bardziej odczuwalna, bo COP pomp powietrznych mocno spada wraz z obniżeniem temperatury zewnętrznej. Dla przykładu, przy +5°C sprawność powietrznej pompy to około 3,5, a przy −15°C spada do ~1,8.

W praktyce instalacja gruntowa potrafi zmniejszyć zużycie prądu o 20–30% w określonych warunkach klimatycznych. Wybór systemu warto powiązać nie tylko z eksploatacją, ale też z kosztami inwestycji i dostępnością terenu pod wymiennik. Montaż gruntowy zwykle wiąże się z wyższymi nakładami początkowymi i potrzebą większej przestrzeni; pompa powietrzna jest tańsza w instalacji i prostsza do zamontowania, co czyni ją atrakcyjną opcją przy ograniczonej powierzchni lub gdy zależy nam na szybkim uruchomieniu.

Należy też pamiętać o dodatkowych elementach instalacji — pompy obiegowe, systemy sterowania, podgrzewanie CWU czy grzałki elektryczne mogą podnieść roczne zużycie energii od kilkudziesięciu do kilku setek kWh, wpływając na całkowity pobór prądu. Najbardziej rzetelne porównanie daje obliczenie E = Q / SCOP przy tych samych założeniach, uwzględniając potrzeby chłodzenia oraz stan izolacji budynku.

Jak pompa ciepła wypada na tle innych systemów grzewczych?

Przy rocznym zapotrzebowaniu na ciepło Q = 10 000 kWh pompa ciepła o SCOP = 4 zużyje około 2 500 kWh energii elektrycznej. Dla porównania:

  • kocioł gazowy przy sprawności 90% wymaga około 11 111 kWh gazu,
  • grzałka elektryczna potrzebuje pełnych 10 000 kWh.

Już to zestawienie jasno pokazuje, że pompa ciepła znacząco redukuje zapotrzebowanie na energię pierwotną w porównaniu do tradycyjnych źródeł. Koszty eksploatacji też wypadają korzystnie dla pompy: przy taryfie G11 i cenie 0,70 PLN/kWh jej roczny rachunek (2 500 kWh) to około 1 750 PLN. Kocioł gazowy (11 111 kWh) przy cenie 0,25 PLN/kWh kosztuje około 2 778 PLN rocznie, a ogrzewanie rezystancyjne wyniesie aż 7 000 PLN.

Te wartości jednak będą się zmieniać w zależności od cen energii i udziału własnej fotowoltaiki. Jeśli chodzi o emisję CO2, przy sieciowym współczynniku 0,35 kgCO2/kWh pompa (2 500 kWh) generuje około 875 kg CO2 rocznie. Kocioł gazowy (11 111 kWh) przy współczynniku 0,20 kgCO2/kWh emituje około 2 222 kg CO2. Zasilenie pompy energią z odnawialnych źródeł dodatkowo obniża emisję, co może mieć duże znaczenie przy dążeniu do zerowego śladu węglowego.

Rodzaj systemu dystrybucji ciepła też ma wpływ na efektywność:

  • ogrzewanie podłogowe (W35) podnosi SCOP i obniża koszty,
  • grzejniki (W55) obniżają SCOP i zwiększają zużycie energii.

Przy tej samej pompie różnica pomiędzy W35 a W55 może przełożyć się na kilkaset dodatkowych kilowatogodzin rocznie. Bardzo ważny jest stan budynku i przeprowadzone modernizacje. Klasa energetyczna, izolacja i docieplenie bezpośrednio redukują zapotrzebowanie na ciepło — spadek o 20% przekłada się niemal proporcjonalnie na mniejsze zużycie energii i niższe koszty pracy pompy. Powierzchnia budynku oraz preferowany komfort cieplny (np. wyższe temperatury) także mają istotny wpływ na końcowe zużycie.

Zalety i ograniczenia w skrócie:

  • pompy dostarczają zwykle 3–5 razy więcej ciepła niż pobierają energii (wysoki COP/SCOP),
  • koszty eksploatacji są często niższe niż przy kotłach gazowych czy olejowych, zwłaszcza w dobrze izolowanych budynkach i przy korzystnych cenach prądu,
  • emisja CO2 będzie niska przy zasilaniu zieloną energią, a przy energii sieciowej zależy od miksu energetycznego,
  • inwestycja początkowa bywa wyższa niż w przypadku prostych kotłów, lecz okres zwrotu skraca się przy rosnących cenach paliw kopalnych i przy wsparciu fotowoltaiki,
  • dodatkowo pompy dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym, zapewniając stabilniejszą temperaturę i możliwość pracy przy niższych temperaturach zasilania.

Ile kosztuje eksploatacja pompy ciepła 6 kW?

Koszt eksploatacji pompy ciepła wylicza się, mnożąc roczne zużycie energii (kWh) przez cenę energii (PLN/kWh). Do tego dochodzą wydatki na urządzenia towarzyszące — np. pompy obiegowe, grzałki — oraz koszty serwisu i konserwacji. Na końcowy rachunek wpływają też: wybrana taryfa (np. G11), sposób i harmonogram pracy instalacji, efekty termomodernizacji budynku oraz ewentualne zasilanie z paneli fotowoltaicznych. Podstawowe składniki kosztu:

  • roczne zużycie energii: E = Q / SCOP,
  • cena energii (PLN/kWh): przykładowo 0,70; 0,80; 0,90 PLN/kWh,
  • dodatkowe odbiory: pompy obiegowe 100–400 kWh/rok, sterowanie 20–100 kWh/rok, grzałki 0–1 000 kWh/rok,
  • serwis i przeglądy — koszty eksploatacyjne niezwiązane bezpośrednio z zużyciem energii.

Przykładowe rachunki (energia + typowe dodatkowe odbiory):

  1. Scenariusz oszczędny: E_rok = 1 500 kWh, cena 0,70 PLN/kWh → energia ≈ 1 050 PLN. Dodatkowe 150 kWh (pompy) → 105 PLN. Razem ok. 1 155 PLN/rok (≈ 96 PLN/miesiąc).
  2. Scenariusz typowy: E_rok = 3 000 kWh, cena 0,80 PLN/kWh → energia = 2 400 PLN. Dodatkowe 200 kWh (pompy) + 200 kWh (CWU/grzałka) → ok. 320 PLN. Razem ≈ 2 720 PLN/rok (≈ 227 PLN/miesięcznie).
  3. Scenariusz z literatury: E_rok = 2 889 kWh → przykładowy koszt ≈ 2 571 PLN; w innych źródłach pojawiają się też wartości sięgające ≈ 3 206,79 PLN, zależnie od przyjętych założeń.

Jak poszczególne elementy wpływają na rachunek:

  • cena energii: przy wzroście stawki z 0,70 do 0,90 PLN/kWh koszt roczny dla 3 000 kWh rośnie o 600 PLN,
  • grzałki mogą dorzucić nawet do 1 000 kWh/rok — przy 0,80 PLN/kWh to dodatkowe ok. 800 PLN,
  • pompy obiegowe zużywają 100–400 kWh/rok; przy 0,80 PLN/kWh oznacza to 80–320 PLN/rok,
  • termomodernizacja obniża zapotrzebowanie na ciepło procentowo — np. spadek zapotrzebowania o 20% zwykle przekłada się na zbliżone zmniejszenie kosztów energii,
  • taryfa G11 daje prostą kalkulację; taryfy z rozliczeniem czasowym stają się opłacalne głównie przy znacznym udziale własnej produkcji PV.

Praktyczne wskazówki na niższe rachunki:

  • optymalizuj harmonogram pracy i krzywą grzewczą, by ograniczyć użycie grzałek,
  • regularna konserwacja utrzymuje sprawność i zmniejsza dodatkowe zużycie energii,
  • zasilanie pompy z instalacji fotowoltaicznej może obniżyć koszty eksploatacji nawet o kilkadziesiąt procent, w zależności od stopnia pokrycia zapotrzebowania przez PV.

Jak zmniejszyć zużycie pompy ciepła dzięki fotowoltaice?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp w Polsce w typowych warunkach wyprodukuje średnio około 900–1 100 kWh rocznie. Na tej podstawie łatwo oszacować potrzebną moc PV do zasilania pompy ciepła. Dla praktyki: jeśli pompa zużywa 2 500 kWh rocznie, potrzebna będzie instalacja rzędu 2,3–2,8 kWp (przy założeniu 1 000 kWh/1 kWp). Przy zapotrzebowaniu 3 000 kWh wystarczy około 3 kWp. Z kolei system 6 kWp wygeneruje około 6 000 kWh rocznie, co zwykle pokrywa pracę pompy i części zużycia w domu.

Aby zwiększyć udział energii PV, warto zastosować kilka rozwiązań jednocześnie:

  • dostosuj moc paneli do profilu pracy pompy — więcej mocy w ciągu dnia pomaga, gdy pompa działa przy produkcji ciepłej wody lub chłodzeniu,
  • inteligentne sterowanie daje priorytet pracy pompy i ładowaniu bufora w godzinach największej produkcji, co znacząco podbija autokonsumpcję,
  • bufor ciepła (200–500 l) pozwala magazynować energię cieplną z południa i przesunąć jej wykorzystanie poza szczyt produkcji PV,
  • rozważ akumulator 8–12 kWh, aby zasilać pompę także nocą; mniejszy (np. 5 kWh) zwiększy autokonsumpcję, lecz nie wystarczy do pełnego pokrycia nocnych potrzeb,
  • ustaw harmonogram i krzywą grzewczą tak, by najintensywniejsza praca przypadała na dzień.

Efekty ekonomiczne i środowiskowe są istotne. Dzięki sterowaniu i buforowaniu autokonsumpcja może wzrosnąć z typowych 20–35% do 60–80%. Dla rocznego zużycia 3 000 kWh i ceny 0,80 zł/kWh, pokrycie 70% energii z PV obniża koszty eksploatacji o około 1 680 zł rocznie. Mniejszy pobór energii z sieci przekłada się też na niższą emisję CO2 — przy współczynniku 0,35 kgCO2/kWh zmniejszenie zużycia sieciowego o 1 000 kWh daje oszczędność około 350 kg CO2 rocznie.

Praktyczne wskazówki:

  • najpierw policz rzeczywiste roczne zużycie pompy, a potem dobierz moc instalacji z uwzględnieniem lokalnego nasłonecznienia,
  • zainwestuj w inteligentne sterowanie, które priorytetowo obsługuje ciepłą wodę i ładuje bufor przy najwyższej produkcji PV,
  • jeśli chcesz zmniejszyć nocne pobory, rozważ magazyn energii,
  • połącz te działania z termomodernizacją — każde obniżenie zapotrzebowania (np. o 20%) zmniejsza też potrzebną moc PV i skraca okres zwrotu,
  • sprawdź też taryfy energetyczne; rozliczenie czasowe może być korzystne, zwłaszcza gdy nie wykorzystujesz dużo własnej produkcji i możesz przesunąć zużycie na tańsze godziny.

Przy dobrze dobranej instalacji PV, efektywnym sterowaniu, odpowiednim buforze i ewentualnym magazynie energii można znacząco obniżyć koszty eksploatacji pompy ciepła, a przy wysokim udziale własnej produkcji niemal wyeliminować emisję związane z jej działaniem.

Tomasz Wieczorek

Redaktor naczelny

Pisze o podatkach, rachunkach za energię i świadczeniach tak, żeby dało się z tego policzyć własny przypadek.

Materiały mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie są rekomendacją inwestycyjną ani poradą finansową, prawną czy podatkową w rozumieniu obowiązujących przepisów — decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność, a w indywidualnych sprawach skonsultuj się z doradcą.