EUR/PLN 4,3311 -0,04% USD/PLN 3,7423 +0,14% CHF/PLN 4,5929 -0,44% GBP/PLN 5,0523 -0,16% Złoto 525,10 zł/g -1,31% Bitcoin 77 307 USD -0,12% EUR/PLN 4,3311 -0,04% USD/PLN 3,7423 +0,14% CHF/PLN 4,5929 -0,44% GBP/PLN 5,0523 -0,16% Złoto 525,10 zł/g -1,31% Bitcoin 77 307 USD -0,12%
Praca i Zarobki

Zarobki górników w 2025 roku — ile wynoszą i co na nie wpływa?

Zarobki górników to temat, który budzi wiele emocji i zainteresowania, szczególnie w kontekście dynamicznych zmian na rynku pracy. W 2025 roku przeciętne wynagrodzenie w górnictwie i wydobywaniu oscyluje między 12 a 20 tys. zł brutto miesięcznie, co odzwierciedla nie tylko rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, ale także różnice w wynagrodzeniach w zależności od sektora i lokalizacji. Odkryj, jakie czynniki wpływają na zarobki górników w Polsce i jak staż pracy oraz wykształcenie mogą znacznie podnieść ich wynagrodzenie.

Zarobki górników w 2025 roku — ile wynoszą i co na nie wpływa?

Ile wynoszą przeciętne zarobki górników brutto?

Przeciętne zarobki brutto w górnictwie
Okres/SektorWartość (brutto)Informacje dodatkowe
Grudzień 202420 783,28 złŚrednie wynagrodzenie w górnictwie
Grudzień 202423 730,47 złŚrednie wynagrodzenie w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego
Luty 202416 000 złŚrednia zarobków w branży górniczej
Sierpień 202512 002,13 złPrzeciętne miesięczne wynagrodzenie w górnictwie i wydobywaniu
Sierpień 202512 240,70 złPrzeciętne miesięczne wynagrodzenie w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego
202611 101,46 złŚrednie zarobki górników

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze „Górnictwo i wydobywanie” wynosi około 12–13 tys. zł. Według GUS w sierpniu 2025 było to 12 002,13 zł, a w styczniu średnia wynosiła około 12,8 tys. zł. W lutym 2024 płace sięgały nawet 16 000 zł, natomiast w grudniu 2024 raporty wskazywały 20 783,28 zł dla górnictwa i 23 730,47 zł dla wydobycia węgla.

Mediana dla całego sektora wynosiła 10 195,64 zł w styczniu 2024, podczas gdy mediana dla zawodu „górnik” w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń to około 7 860 zł brutto. Rozstęp kwartylowy pokazuje dużą zmienność:

  • Q1 = 8 320 zł,
  • mediana = 12 430 zł,
  • Q3 = 16 080 zł.

W ostatniej dekadzie płace w tej branży wzrosły historycznie o ponad 100%. Roczny przyrost między sierpniem 2024 a sierpniem 2025 wyniósł 319,10 zł według GUS. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenia brutto znacząco różnią się w zależności od podsektora, wielkości zakładu i lokalizacji. Dodatki i premie potrafią znacznie podnieść realne zarobki — często do około 15 000 zł, a w najlepszych warunkach nawet powyżej 20 000 zł. Statystyki i raporty płacowe jednoznacznie pokazują dużą rozpiętość zarobków górników między firmami i regionami.

Jakie są przeciętne zarobki górników netto?

Zarobki netto górników
Rodzaj wynagrodzeniaWartość (netto)
Średnie zarobki7 898,30 zł
Przeciętne zarobki5 674 zł
Najniższe zaobserwowane wynagrodzenie4 618 zł
Najwyższe zaobserwowane wynagrodzenie6 929 zł
Jakie są przeciętne zarobki górników netto?

Branżowe szacunki i raporty płacowe wskazują, że przeciętne wynagrodzenie netto górników zwykle mieści się w przedziale około 5 674–7 898,30 zł. Niektóre badania odnotowują niższe wartości — nawet 4 618 zł — albo wyższe, sięgające 6 929 zł; różnice te wynikają z różnych źródeł i metodologii.

Na ostateczną kwotę netto wpływa przede wszystkim struktura wynagrodzenia brutto:

  • stawka zasadnicza,
  • dodatki,
  • premie,
  • obciążenia podatkowe i składkowe.

Przykładowo, dodatek za pracę pod ziemią wynosi zwykle od 10% do 20% pensji podstawowej, a jednorazowe wypłaty, takie jak trzynasta czy czternasta pensja, zwiększają dochód roczny. Dodatkowo premie — roczne i barbórkowe — mogą podnieść roczne wynagrodzenie o kilkanaście procent, natomiast deputat węglowy, wypłacany w naturze albo jako ekwiwalent pieniężny, też wpływa na końcową sumę.

Dla orientacji: przy wynagrodzeniu brutto rzędu 11 000–13 000 zł pensja netto zwykle wynosi około 6 000–7 900 zł, choć konkretną kwotę kształtują ulgi podatkowe, składki oraz struktura dodatków. Aby precyzyjnie przeliczyć brutto na netto, warto korzystać z kalkulatorów płac oraz danych GUS i Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń — pokazują one medianę i rozkład płac w sektorze.

Jak staż i wykształcenie wpływają na zarobki górników?

Czynniki wpływające na zarobki górników
CzynnikWpływ na zarobki
Staż pracyZależne od długości stażu i doświadczenia
WykształcenieWpływa na poziom wynagrodzenia
Wielkość firmyZależne od rozmiaru przedsiębiorstwa
WojewództwoZróżnicowanie zarobków regionalnie
Rodzaj wykonywanej pracyWpływa na wysokość wynagrodzenia

W 2025 roku początkujący górnik zarabia zwykle między 7 000 a 8 500 zł brutto, a po doliczeniu premii jego pensja wzrasta do około 8 000–9 000 zł. Z kolei pracownicy z 5–10-letnim stażem często osiągają już 9 000–13 000 zł brutto, bo doświadczenie przekłada się na wyższą podstawę i dodatki.

Wykwalifikowani górnicy zarabiają najczęściej od 6 000 do 11 000 zł brutto — dokładna kwota zależy od posiadanych uprawnień i zajmowanego stanowiska. Dodatkowe kursy i certyfikaty otwierają drzwi do lepszych ról; skończenie kursu dozoru, uprawnień ratowniczych czy certyfikatu wiertacza ułatwia awans na takie stanowiska jak:

  • sztygar,
  • ratownik,
  • wiertacz.

Role nadzorcze i specjalistyczne zwykle oferują wynagrodzenia powyżej 12 000 zł brutto, a przy dużym doświadczeniu i w dużych przedsiębiorstwach pensje mogą przekroczyć 20 000 zł. Rodzaj stanowiska determinuje zarówno wymagania, jak i wysokość wynagrodzenia — prace specjalistyczne i kierownicze często wymagają formalnego wykształcenia lub ukończonych kursów.

W KGHM i dużych kopalniach zyski płacowe za doświadczenie i kwalifikacje są zwykle większe niż w mniejszych zakładach. Układy zbiorowe oraz tabele płac formalizują przyrosty stażowe i widełki dla poszczególnych ról, a dane GUS i Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń pokazują, że rozkład płac jest bardzo zróżnicowany. Najważniejsze czynniki wpływające na wysokość pensji to:

  • staż pracy,
  • rodzaj kwalifikacji,
  • zajmowane stanowisko,
  • typ przedsiębiorstwa.

Jakie dodatki i premie otrzymują górnicy?

Dodatek za pracę pod ziemią zwykle wynosi od 10% do 20% stawki zasadniczej. Przy pensji podstawowej 8 000 zł brutto przekłada się to na około 800–1 600 zł miesięcznie.

Premia za ryzyko i ciężkie warunki pracy wypłacana jest procentowo — najczęściej w przedziale 5–30% w zależności od stanowiska. Dodatki za dyżury i służbę ratowniczą trafiają do pracowników:

  • albo co miesiąc,
  • albo za każdą akcję; typowe kwoty to 500–2 000 zł brutto.

Premie produkcyjne i zmienne zależą od wyników. Miesięczne nagrody za efektywność mogą wynosić od 5% do 25% pensji, a roczne premie często odpowiadają 1–2 miesięcznym wypłatom albo 5–20% rocznego wynagrodzenia.

Trzynasta pensja zwykle funkcjonuje jako dodatkowa miesięczna płatność, natomiast tzw. „czternastka” i wypłaty barbórkowe pojawiają się sezonowo — Barbórka przypada 4 grudnia i może podnieść roczny dochód o kilkaset do kilku tysięcy zł brutto.

Deputat węglowy bywa wypłacany w naturze lub jako ekwiwalent pieniężny; jego roczna wartość zależy od układu zbiorowego i zwykle wynosi od kilkuset do kilku tysięcy zł.

Do przywilejów górników należą też:

  • wcześniejsze emerytury,
  • dodatkowe ubezpieczenia,
  • pakiety medyczne,
  • co znacząco zwiększa atrakcyjność całego pakietu płacowego.

Wysokość dodatków i premii reguluje układ zbiorowy i regulaminy zakładowe, a duże firmy — na przykład KGHM czy JSW — mają własne systemy premiowania i bonusów rocznych. Suma wszystkich składników może podnieść wynagrodzenie brutto nawet o 10–50%, w zależności od stanowiska, stażu i osiąganych rezultatów. Mechanizmy płacowe często są też powiązane z poziomem bezpieczeństwa — im wyższe ryzyko, tym wyższe dodatki.

Czy górnicy dołowi zarabiają więcej niż powierzchniowi?

W praktyce całkowite wynagrodzenie górnika pracującego pod ziemią bywa zazwyczaj wyższe o 10–40% niż u górnika powierzchniowego. Wynika to z wyższej stawki zasadniczej i dodatkowych składników płacy związanych z pracą pod ziemią oraz z ryzykiem zawodowym. Mediana wynagrodzenia dla pracownika powierzchniowego to około 11 000 zł brutto, natomiast górnik dołowy z dodatkami i premiami zwykle zarabia między 12 000 a 16 000 zł brutto. Na niektórych, specjalistycznych stanowiskach dołowych pensje przekraczają nawet 20 000 zł brutto (źródła: GUS, Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń).

Różnice w zarobkach nasilają się wraz ze stażem i zakresem odpowiedzialności. Czynniki decydujące o wyższych płacach obejmują m.in.:

  • wyższą stawkę zasadniczą,
  • dodatki za pracę pod ziemią i dyżury,
  • premie za ryzyko i produkcję,
  • deputaty i świadczenia pozapłacowe, takie jak ubezpieczenia czy pakiety medyczne.

Dodatkową zachętą są wcześniejsze uprawnienia emerytalne, które wpływają na atrakcyjność całego pakietu. Na poziom wynagrodzeń oddziałują też inne elementy:

  • rodzaj zakładu (duże spółki kontra mniejsze kopalnie),
  • region,
  • układ zbiorowy pracy,
  • struktura płacy — czyli proporcja między stawką zasadniczą a dodatkami.

W praktyce zdarza się, że pracownicy powierzchni w dużych firmach zarabiają podobnie do górników dołowych z mniejszych zakładów. Przy porównywaniu ofert warto więc rozbić skład brutto: sprawdzić stawkę zasadniczą, wysokość dodatków za pracę pod ziemią, premie za ryzyko oraz częstotliwość wypłacania premii i deputatów. Tylko takie spojrzenie pozwoli na rzetelną ocenę realnego wynagrodzenia.

Jak różnią się zarobki górników między KGHM a JSW?

Średnie wynagrodzenie w KGHM wynosi około 21 500 zł brutto miesięcznie. W JSW jest ono przeciętnie niższe o około 13%, co przekłada się na około 18 700 zł brutto — różnica to mniej więcej 2 800 zł.

KGHM częściej proponuje wyższe stawki podstawowe i dodatkowe premie, dlatego na kluczowych stanowiskach zarobki sięgają zwykle 20–25 tys. zł brutto. W JSW typowe płace doświadczonych górników mieszczą się raczej w przedziale 12–18 tys. zł brutto, choć w zależności od stanowiska i regionu zdarzają się wyższe propozycje.

Główne źródła tych rozbieżności to przede wszystkim:

  • rodzaj wydobywanego surowca — rudy metali w KGHM kontra węgiel kamienny w JSW,
  • skala przedsiębiorstwa,
  • polityka premiowa,
  • zapisy układów zbiorowych.

KGHM osiąga zwykle wyższe marże z rudy, co daje większe pule na premie i bardziej rozbudowane pakiety płacowe: trzynastki, czternastki, premie barbórkowe czy dodatki górnicze. JSW plasuje się powyżej mniejszych kopalni węgla, lecz zazwyczaj poniżej poziomu KGHM pod względem wynagrodzeń.

Porównując oferty, warto rozłożyć całkowity pakiet płac na części:

  • stawka zasadnicza,
  • premie produkcyjne,
  • dodatki za pracę pod ziemią,
  • elementy jednorazowe lub cykliczne (trzynastka, deputat itd.).

Taka analiza pozwoli uzyskać rzetelne i przejrzyste porównanie wynagrodzeń.

Gdzie w Polsce górnicy zarabiają najwięcej?

Zarobki górników w różnych lokalizacjach i województwach
Lokalizacja/WojewództwoMediana/Średnie zarobki (brutto)Dodatkowe informacje
Polkowice (woj. dolnośląskie)prawie 19 tys. złśrodkowa płaca mężczyzn
Rudna (woj. dolnośląskie)18 tys. złmediana zarobków
Dolny Śląsk15,2 tys. złnajwięcej zarabiający pracownicy kopalń
Województwo śląskie13,1 tys. złśrednie zarobki
Jaworzno9,8 tys. złmediana płac
Katowice9,4 tys. złmediana płac
Gdzie w Polsce górnicy zarabiają najwięcej?

Najwyższe wynagrodzenia w górnictwie notuje się tam, gdzie eksploatuje się rudy metali — przykładowo w Polkowicach mediana zbliża się do 19 000 zł brutto, a w Rudnej wynosi około 18 000 zł brutto. W całym województwie dolnośląskim średnie płace w branży sięgają mniej więcej 15 200 zł brutto, podczas gdy na Śląsku mediana plasuje się w okolicach 13 100 zł.

W miastach o silnych tradycjach górniczych, takich jak Katowice czy Jaworzno, dla wybranych zawodów mediana wynagrodzeń oscyluje między 9 400 a 9 800 zł brutto. Lokalnych różnic w płacach tłumaczą przede wszystkim:

  • rodzaj wydobywanego surowca,
  • obecność dużych pracodawców (np. KGHM),
  • wielkość zakładu — kopalnie rud metali i duże zakłady przemysłowe zwykle oferują wyższe stawki zasadnicze i atrakcyjniejsze premie.

Z kolei kopalnie odkrywkowe i instalacje związane z węglem brunatnym charakteryzują się inną strukturą zatrudnienia i systemem dodatków, co wpływa na ich politykę płacową. Szukając pracy warto zwracać uwagę na:

  • lokalizację (Polkowice, Rudna, województwo),
  • nazwę pracodawcy (KGHM, PGE lub mniejsze firmy),
  • składniki wynagrodzenia — stawkę zasadniczą, dodatki, premie i deputaty.

Dane GUS i branżowe raporty potwierdzają, że najwyższe stawki pojawiają się tam, gdzie prowadzone są wydobycie rud metali i realizowane duże inwestycje; regiony węglowe mogą być konkurencyjne lokalnie, lecz zazwyczaj oferują niższe płace niż czołowe lokalizacje Dolnego Śląska.

Tomasz Wieczorek

Redaktor naczelny

Pisze o podatkach, rachunkach za energię i świadczeniach tak, żeby dało się z tego policzyć własny przypadek.

Materiały mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie są rekomendacją inwestycyjną ani poradą finansową, prawną czy podatkową w rozumieniu obowiązujących przepisów — decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność, a w indywidualnych sprawach skonsultuj się z doradcą.