EUR/PLN 4,3311 -0,04% USD/PLN 3,7423 +0,14% CHF/PLN 4,5929 -0,44% GBP/PLN 5,0523 -0,16% Złoto 525,10 zł/g -1,31% Bitcoin 77 307 USD -0,12% EUR/PLN 4,3311 -0,04% USD/PLN 3,7423 +0,14% CHF/PLN 4,5929 -0,44% GBP/PLN 5,0523 -0,16% Złoto 525,10 zł/g -1,31% Bitcoin 77 307 USD -0,12%
Praca i Zarobki

Zarobki w firmie kurierskiej — ile można zarobić w 2025 roku?

Zarobki w firmie kurierskiej mogą być zaskakująco różnorodne, a w 2025 roku mediana wynosi od 5 190 do 6 490 zł brutto miesięcznie. Jednak nie wszyscy kurierzy zarabiają podobnie – ich wynagrodzenie zależy od formy zatrudnienia, lokalizacji oraz wielkości firmy. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na te różnice i co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje zarobki w tej dynamicznie rozwijającej się branży.

Zarobki w firmie kurierskiej — ile można zarobić w 2025 roku?

Ile zarabiają kurierzy w 2025 roku?

Mediana wynagrodzeń kurierów w Polsce w 2025 roku mieści się w przedziale 5 190–6 490 zł brutto miesięcznie, chociaż niektóre raporty podają konkretne wartości 5 930 zł lub 6 490 zł. Dolny kwartyl to około 4 202–4 400 zł — ta kwota bywa czasem przedstawiana jako netto. Górny kwartyl oscyluje między 5 504 a 7 590 zł, przy czym część źródeł prezentuje te dane jako netto, a inne jako brutto.

Zdecydowana większość kurierów zarabia więc w granicach 5 170–7 400 zł brutto. Kurierzy zatrudnieni na umowę o pracę zwykle otrzymują od 3 500 do 6 000 zł brutto, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą często wystawiają faktury z wyższymi przychodami. Różnice te wynikają głównie z kosztów własnych oraz z tego, że przychód na fakturze nie jest równoznaczny z wynagrodzeniem netto.

Porównania międzynarodowe pokazują wyższe stawki za granicą — w przeliczeniu na złote średnio około 9 000 zł brutto w Niemczech i około 8 000 zł brutto w Wielkiej Brytanii. Kluczowe czynniki wpływające na wysokość zarobków to:

  • forma zatrudnienia,
  • miejsce pracy,
  • wielkość firmy,
  • zakres obowiązków,
  • sezonowość,
  • rozwój e-commerce.

Raporty płacowe podkreślają, że największe rozbieżności wynikają z tego, czy dane przedstawiono jako brutto, netto czy przychód na fakturze.

Jaka jest mediana i jakie są przedziały zarobków kurierów?

Zarobki kurierów w Polsce w 2025 roku
Rodzaj zarobkówWartość (brutto miesięcznie)
Mediana zarobków5930 zł
Typowy przedział zarobków5170-7400 zł
Kurierzy na etacie4100-6100 zł
Kurierzy na własnej działalności12000-25000 zł

Zarobki kurierów zależą od formy zatrudnienia i rodzaju dostaw. Kurierzy rowerowi osiągają średnio około 3 500 zł brutto, natomiast osoby zatrudnione na etacie najczęściej mieszczą się w przedziale 4 100–6 100 zł brutto. W dużych firmach, takich jak GLS czy UPS, standardowe pensje zwykle wynoszą 5 500–7 800 zł brutto. Ci, którzy prowadzą własną działalność i używają prywatnego pojazdu, mogą fakturować znacznie więcej — od 12 000 do 25 000 zł miesięcznie, przed odliczeniem kosztów.

Rozkład kwantyli pokazuje, że:

  • dolne 25% zarabia około 3 500–4 400 zł brutto,
  • środkowe 50% to 5 170–7 400 zł,
  • górne 25% przekracza 6 680–7 590 zł brutto.

Trzeba pamiętać, że wiele przedstawionych wartości to przychód na fakturze lub kwota brutto. Porównanie zarobków „na rękę” wymaga uwzględnienia kosztów działalności oraz formy zatrudnienia. Dodatkowo wynagrodzenia w branży są sezonowe i zależą od przejechanych kilometrów, liczby dostaw oraz systemów premiowych.

Jak forma zatrudnienia wpływa na zarobki kurierów?

Przykład kalkulacji dobrze obrazuje różnice w dochodach. Jeśli fakturujesz 15 000 zł miesięcznie, a masz koszty na poziomie:

  • 6 000 zł - koszty,
  • 1 200 zł - ZUS,
  • 1 710 zł - podatek liniowy 19%.

To netto zostaje około 6 090 zł (15 000 − 6 000 − 1 710 − 1 200). Etat daje za to większą stabilność finansową oraz pakiet dodatkowych świadczeń — pracodawca współfinansuje składki ZUS, oferuje płatny urlop i benefity takie jak opieka medyczna czy karta sportowa. Dzięki temu ryzyko i wahania przychodów są mniejsze, chociaż maksymalny dochód może być ograniczony, gdy masz dużo zleceń.

Forma B2B albo działalność gospodarcza umożliwia wystawianie faktur na wyższe kwoty i rozliczanie kosztów uzyskania przychodu — paliwa, leasingu czy ubezpieczenia pojazdu. To zwiększa potencjał zarobkowy zwłaszcza przy rosnącej liczbie zleceń, lecz jednocześnie nakłada obowiązek samodzielnego opłacania ZUS i podatków oraz finansowania własnych świadczeń.

Umowy zlecenie lub kurierskie zapewniają największą elastyczność i prostsze formalności, jednak dają słabsze zabezpieczenie socjalne; wynagrodzenie często zależy od liczby przesyłek lub przejechanych kilometrów, co w praktyce przekłada się na sezonowość przychodów.

Modele franczyzowe i podwykonawcze pociągają za sobą opłaty licencyjne i prowizje od obrotu. Ich rentowność zależy od marży kontraktu i kosztów operacyjnych — przy dużej liczbie zleceń przychód brutto może być wysoki, zwłaszcza jeśli koszty stałe są niskie.

Typowe miesięczne wydatki kuriera prowadzącego działalność to:

  • paliwo - 1 000–4 000 zł,
  • leasing samochodu - 1 500–3 500 zł,
  • ubezpieczenie pojazdu - 200–600 zł,
  • ZUS - 900–1 800 zł (w zależności od formy i ulg).

Te koszty obniżają przychód z faktury do dochodu podatkowego i wpływają na rzeczywisty zysk. Porównując etat z B2B łatwo zauważyć, że po odliczeniach i podatkach netto mogą wyjść podobne kwoty, ale B2B daje większą skalowalność przy rosnącej liczbie zleceń. Ostateczny wybór formy zatrudnienia powinien zależeć od Twoich priorytetów: czy wolisz stabilność i benefity, czy większą swobodę i możliwości optymalizacji kosztów.

Jakie koszty ponoszą kurierzy prowadzący działalność gospodarczą?

Jakie koszty ponoszą kurierzy prowadzący działalność gospodarczą?

Analizy branżowe wskazują, że 45–65% przychodu z faktur trafia na koszty operacyjne i fiskalne, co znacząco zmniejsza marżę kuriera prowadzącego własną działalność. Wśród wydatków stałych znajdują się:

  • raty leasingu lub amortyzacja pojazdu,
  • składki ZUS,
  • subskrypcje systemów informatycznych,
  • umowy serwisowe,
  • obsługa księgowa.

Dla przykładu leasing samochodu dostawczego może wynosić od 1 500 do 3 500 zł miesięcznie, a stałe zobowiązanie wobec ZUS zwykle mieści się w przedziale 900–1 800 zł. Koszty zmienne obejmują:

  • paliwo,
  • serwis i naprawy,
  • opony,
  • opłaty drogowe i parkingowe,
  • materiały do pakowania,
  • prowizje platform kurierskich.

Wydatki na paliwo rosną wraz z przebiegiem — przy intensywnej pracy stają się jedną z największych pozycji w budżecie. Koszt jednostkowy przesyłki najczęściej waha się od 1,50 do 6 zł, zależnie od gęstości tras i czasu realizacji. Przy 5 000 przesyłek miesięcznie różnica 0,50 zł na przesyłce przekłada się na 2 500 zł zmiany w marży. Podatki i VAT również odgrywają istotną rolę. Odliczenie VAT od wydatków firmowych zmniejsza koszt netto, lecz jego możliwość zależy od rodzaju pojazdu i sposobu użytkowania. Amortyzacja pozwala rozłożyć koszt zakupu auta na lata, co obniża podstawę opodatkowania. Wybór formy opodatkowania — podatek liniowy, ryczałt czy skala podatkowa — bezpośrednio wpływa na osiągany dochód.

Decyzja między leasingiem operacyjnym, leasingiem finansowym a zakupem własnym ma konsekwencje księgowe i płynnościowe. Leasing operacyjny upraszcza miesięczne koszty i często umożliwia zaliczanie całych rat do kosztów uzyskania przychodu. Leasing finansowy i zakup skutkują natomiast amortyzacją i inną ewidencją, co zmienia sposób rozliczeń podatkowych. Wybór modelu finansowania powinien uwzględniać bieżącą płynność i plany inwestycyjne.

Posiadanie floty obniża jednostkowy koszt przez rozłożenie wydatków stałych na więcej pojazdów, ale wiąże się z wyższym kapitałem początkowym oraz dodatkowymi kosztami zarządzania i ubezpieczeń flotowych. Przy planowaniu działalności warto zabezpieczyć rezerwę gotówkową na 1–3 miesiące kosztów operacyjnych — sezonowość i opóźnienia płatności potrafią szybko nadwyrężyć płynność. Koszty administracyjne również nie są bez znaczenia: usługi księgowe, obsługa prawna, certyfikaty i zgłoszenia generują regularne wydatki. Outsourcing księgowości zwykle kosztuje od 200 do 800 zł miesięcznie, zależnie od skali i złożoności firmy.

Z kolei inwestycje kapitałowe — modernizacja floty, systemy do zarządzania przesyłkami czy zatrudnienie dodatkowych kierowców — to jednorazowe wydatki od kilku do kilkuset tysięcy złotych, które wpływają na zyski w dłuższej perspektywie. Prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu i wydatków oraz korzystanie z kalkulatorów wynagrodzeń i kosztów operacyjnych pozwala precyzyjnie przeliczyć przychód z faktury na rzeczywisty zysk. Dzięki temu łatwiej wyznaczyć próg rentowności i optymalizować wydatki, zamiast zgadywać, które pozycje najbardziej obciążają budżet.

Jak doświadczenie i lokalizacja wpływają na zarobki kurierów?

Kurierzy z rocznym stażem zarabiają zwykle o 10–20% więcej niż początkujący, ponieważ zdobyte doświadczenie przekłada się na szybszą pracę i lepszą orientację w trasie. Dodatkowe umiejętności — na przykład:

  • prawo jazdy kat. B,
  • obsługa skanera,
  • realizacja przesyłek specjalnych.

Te umiejętności otwierają drogę do wyższych stawek i bardziej lukratywnych zleceń. Lokalizacja znacząco determinuje liczbę dostaw możliwych do wykonania w ciągu dnia; w dużych miastach i regionach z rozbudowanym e‑commerce wolumen zleceń rośnie, podobnie jak przychód na przesyłkę. W rejonach słabo zurbanizowanych efektywność spada: dłuższe dojazdy i mniejsze gęstości adresów wpływają na niższe realne zarobki.

Wielkość firmy też ma znaczenie — duże sieci KEP zapewniają stabilne stawki i pakiety benefitów, podczas gdy mniejsze firmy i niezależni kurierzy korzystają z elastyczności i nisz rynkowych. Przykładowo:

  • dostawy ekspresowe,
  • obsługa B2B,
  • przewóz przesyłek medycznych.

Te usługi zwykle płacą więcej niż standardowe trasy miejskie. Koszty dojazdu i czas pracy bezpośrednio obniżają przychód na przesyłkę; wyższe wydatki na paliwo i dłuższe trasy zmniejszają marżę osoby prowadzącej działalność. Wreszcie, dodatkowe kwalifikacje i doświadczenie wzmacniają pozycję negocjacyjną kuriera wobec operatorów i ułatwiają dostęp do lepiej płatnych tras.

Jak sezonowość i e-commerce wpływają na zarobki kurierów?

Jak sezonowość i e-commerce wpływają na zarobki kurierów?

Rynek KEP rozwija się w tempie około 12% rocznie, co oznacza więcej zleceń dla kurierów i rosnące zapotrzebowanie na dostawy. W okresie szczytowym — zwłaszcza przed świętami — wolumen przesyłek skokowo wzrasta, więc kurierzy częściej pracują w nadgodzinach i mogą liczyć na dodatkowe premie. Operatorzy wprowadzają wtedy bonusy za doręczenia i dopłaty godzinowe, a wykonawcy prowadzący działalność gospodarczą mają szansę na zlecenia B2B i prywatne kontrakty.

Dla rowerowych dostawców sezon to:

  • intensywniejsze trasy,
  • więcej dostaw dziennie.

Kierowcy samochodów natomiast mierzą się z:

  • wyższymi kosztami paliwa,
  • większym przebiegiem.

Po sezonie liczba przesyłek maleje, co wpływa na obniżenie przychodów i wymaga lepszego planowania finansowego oraz organizacji pracy. Automatyzacja sortowni i rozwój micro-fulfillment przekształcają rynek — mniej pracy w magazynach, większe znaczenie ostatniej mili. Elastyczne godziny, umiejętność obsługi systemów dyspozycyjnych i gotowość do nadgodzin zwiększają szanse na skorzystanie z sezonowych wzrostów.

Dla rentowności kluczowe są:

  • optymalizacja tras,
  • wybór najbardziej opłacalnych zleceń,
  • korzystanie z oferowanych przez operatorów benefitów, takich jak bonusy wydajnościowe czy dopłaty do paliwa.

Jak system premiowy i benefity zwiększają zarobki kurierów?

Premie mogą podnieść przychody kurierów nawet o 10–30% w szczytach popytu — potwierdzają to analizy branżowe. Zazwyczaj dodatki za doręczenie wynoszą od 0,50 do 3,00 zł za przesyłkę; przy 800 paczkach miesięcznie różnica 1 zł daje dodatkowe 800 zł w portfelu. Bonusy za terminowość i jakość obsługi stanowią zwykle 5–20% pensji podstawowej, co w praktyce przekłada się na około 200–1 200 zł miesięcznie.

Do tego dochodzą benefity pozapłacowe:

  • prywatna opieka medyczna (100–300 zł/mies.),
  • karta sportowa (50–150 zł/mies.),
  • dopłata do paliwa (200–1 200 zł/mies.).

Razem mogą one obniżyć koszty życia o 600–1 500 zł i zwiększyć realny dochód bez podnoszenia stawki brutto. Inwestycje w rozwój i szkolenia ułatwiają awans — przejście na stanowisko koordynacyjne potrafi podnieść wynagrodzenie o 20–40%, zależnie od firmy. Ścieżki kariery ograniczają rotację i pozwalają zmienić model „per przesyłka” na stałą pensję z premiami, co dodaje stabilności przychodów.

Technologie i automatyzacja też robią różnicę. Aplikacje do ofertowania i narzędzia logistyczne zwiększają wydajność o 10–25%, a automatyczna sortownia i precyzyjna nawigacja skracają czas obsługi — przy stawkach za sztukę przekłada się to bezpośrednio na większy miesięczny przychód. Przykład ilustruje to dobrze: etat z pensją 4 500 zł brutto plus premia 20% (900 zł) i dopłata do paliwa 300 zł daje efektywnie 5 700 zł brutto. W modelu B2B fakturowanie na 12 000 zł wraz z sezonowymi premiami 2 000 zł, po odliczeniu kosztów operacyjnych, również może oznaczać zauważalny wzrost miesięcznego zysku. Firmy oferujące pełny system premiowy i pakiet benefitów raportują wyższą satysfakcję pracowników i niższe wydatki na rekrutację, co ostatecznie stabilizuje zarobki kurierów.

Tomasz Wieczorek

Redaktor naczelny

Pisze o podatkach, rachunkach za energię i świadczeniach tak, żeby dało się z tego policzyć własny przypadek.

Materiały mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie są rekomendacją inwestycyjną ani poradą finansową, prawną czy podatkową w rozumieniu obowiązujących przepisów — decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność, a w indywidualnych sprawach skonsultuj się z doradcą.