Aldona Mrówczyńska-Kamińska, Ewelina Szuba-Barańska, Walenty Poczta (2021/1, Artykuły,
Wyniki produkcyjne oraz efektywność agrobiznesu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w uzyskiwanych wynikach produkcyjnych i dochodowych agrobiznesu oraz efektywności produkcji w tym sektorze gospodarki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW). Dodatkowo zbadano, czy przeobrażenia obserwowane w agrobiznesie tych krajów przyczyniają się do zmniejszenia dystansu rozwojowego do państw UE-15. Podstawową metodą badawczą była analiza (...)
Dagmara Nikulin, Małgorzata Gawrycka (2021/1, Artykuły,
Wdrażanie koncepcji „flexicurity” w wybranych krajach europy środkowo-wschodniej
Kraje EŚW muszą wypracować swoje własne polityki „flexicurity” (czyli elastyczności zatrudnienia połączonej z zabezpieczeniem socjalnym pracowników), biorąc pod uwagę wytyczne ogólnej polityki zatrudnienia, tradycje kulturowe i poziom rozwoju społeczno-gospodarczego. Celem artykułu jest zbadanie i ocena realizacji koncepcji „flexicurity” w tych krajach na podstawie przyjętego zestawu (...)
Aleksandra Kordalska, Magdalena Olczyk (2019/6, Artykuły,
Czy Niemcy są europejskim centrum przemysłowym dla krajów EŚW?
Celem artykułu jest dekompozycja eksportu oraz importu brutto do Niemiec i z Niemiec dla siedmiu wybranych gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW): Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji i Węgier w latach 2000 i 2014, a także określenie roli Niemiec w absorpcji, reeksporcie i redystrybucji wartości dodanej wytworzonej w krajach EŚW. W analizie wykorzystywana jest dekompozycja (...)
|
|