Zbigniew Madej (2020/1, Artykuły,
Kolejna korekta czy koniec globalizacji?
Artykuł zawiera rozważania nad historyczną ewolucją globalizacji w kontekście rywalizacji dwóch koncepcji organizacji gospodarki: opcji propaństwowej i opcji prorynkowej. Autor przyjął założenie, że globalizacja jest trwałą cechą ludzkich dążeń. Na początku czasów nowożytnych tendencja ta splotła się z przemienną dominacją opcji propaństwowych oraz prorynkowych i w takiej postaci występuje (...)
Wielkie korporacje są ważnym tematem w analizach funkcji kontroli i zarządzania w światowych systemach miast. Jest to jedna z ważnych koncepcji pozwalających zrozumieć rolę miast w procesie globalizacji. Szczególną rolę w procesie kontroli i zarządzania miasta odgrywa lokalizacja siedzib zarządów największych firm. W badaniu opisanym w artykule autorzy analizują zmiany pozycji ekonomicznej (...)
Marta Żywiołek-Szeja (2016/6, Recenzje i omówienia,
Marian Gorynia, Katarzyna Mroczek (2013/2, Artykuły,
Koszty transakcyjne jako determinanta formy zagranicznej ekspansji przedsiębiorstwa
W artykule przedstawiane są możliwości wykorzystania teorii kosztów transakcyjnych należącej do nowej ekonomii instytucjonalnej do wyboru formy ekspansji zagranicznej przedsiębiorstwa. Głównym celem opracowania jest identyfikacja koncepcji prezentujących zależności między kosztami transakcyjnymi a formami zagranicznej ekspansji przedsiębiorstwa, a także krytyczna ocena tych koncepcji (...)
Eulalia Skawińska (2009/5, Recenzje i omówienia,
Ewa Polak, globalizacja a zróżnicowanie społeczno-ekonomiczne
Dorota Czykier-Wierzba (2008/6, Recenzje i omówienia,
Roman Sobiecki: globalizacja a funkcje polskiego rolnictwa
Paweł Bożyk (2008/5, Eseje,
Urszula Płowiec (2008/1, Recenzje i omówienia,
Władysław Szymański: Czy globalizacja musi być irracjonalna
Aleksander Łukaszewicz (2007/5, Recenzje i omówienia,