Bazyli Czyżewski, Anna Matuszczak (2016/5, Artykuły,
Interwencjonizm rolny: pogoń za rentą a wybór publiczny lub korygowanie rynku
Powszechnie uważa się, że interwencjonizm rolny jest wypłacaniem rent politycznych na rzecz rolników. Autorzy próbują pokazać, że koncepcja renty politycznej znana z teorii rent-seeking nie jest adekwatna do oceny polityki rolnej. Kwalifi kacja całości subsydiów dla rolnictwa jako rent politycznych jest nieuzasadniona, ponieważ część z nich stanowi płatność za dobra publiczne lub (...)
Sławomir Juszczyk, Piotr Gołasa, Marcin Wysokiński (2016/5, Artykuły,
Redystrybucyjna rola Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej – przesłanki teoretyczne i rezultaty
Artykuł rozważa redystrybucyjną funkcję Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej (WPR) służącej do podtrzymania dochodów rolniczych. Część teoretyczna omawia przejawy interwencjonizmu państwowego w rolnictwie i uzasadnienie jego redystrybucyjnej funkcji. Część empiryczna zawiera analizę wpływu transferów fi nansowych z UE na rozkład dochodów gospodarstw rolnych w Polsce w okresie 2004 (...)
Andrzej Czyżewski, Piotr Kułyk (2010/2, Artykuły,
W artykule przedstawiono rolę dominujących kierunków polityki gospodarczej a także czynników otoczenia makroekonomicznego w kształtowaniu sytuacji ekonomicznej rolnictwa. W pierwszej części omówiono założenia metodologiczne i sposoby pomiaru przemienności opcji gospodarczych. Wyniki empiryczne potwierdziły słuszność tezy, iż przekształcenia zachodzące w rolnictwie powinny być rozpatrywane (...)
Marek A. Dąbrowski (2009/2, Miscellanea,
|
|
Pierwotną wersją czasopisma jest wersja drukowana.
Strona przechowuje informacje na komputerze klienta w postaci ciasteczek (cookies) na potrzeby dokonania zakupów na stronie ekonomista.info.pl
(Nowelizacja ustawy Prawa Telekomunikacyjnego z 22 marca 2013 r. wymuszona przez Parlament Europejski).
Sklep na tej stronie nie będzie działał prawidłowo bez obsługi ciasteczek.
© Wydawnictwo Key Text. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Cytowanie dozwolone z podaniem źródła.