Grzegorz W. Kołodko (2021/6, In memoriam,
János Kornai i jego wiekopomne dzieło
János Kornai to podczas ostatnich pięćdziesięciu lat najwybitniejszy ekonomista krajów socjalistycznych i posocjalistycznych. To uczony światowej renomy, który pozostawił po sobie ogromny dorobek opublikowany w około trzydziestu językach. Jego teoria systemowej nierównowagi w gospodarce centralnie planowanej, koncepcja twardych i miękkich ograniczeń budżetowych oraz ekonomia niedoborów (...)
Grzegorz W. Kołodko (2021/5, Artykuły,
Shortageflation 3.0. Gospodarka wojenna – państwowy socjalizm – kryzys pandemiczny
Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa skłonił rządy i banki centralne do nieortodoksyjnych działań ukierunkowanych na ochronę standardu życia ludności oraz podtrzymywanie aktywności produkcyjnej i usługowej przedsiębiorstw. Polityka agresywnego zwiększania podaży pieniądza pociągnęła za sobą znaczący wzrost deficytu budżetowego i długu publicznego. W tym kontekście ważne jest (...)
Aleksander Sulejewicz (2021/2, Artykuły,
Modelowanie w przypadku ekonomisty heterodoksyjnego – sukcesy i niepowodzenia Michała Kaleckiego
Autor proponuje spojrzeć na dzieło M. Kaleckiego przez pryzmat historii myśli ekonomicznej uzbrojonej w metodologię ekonomii. Sugeruje zastosowanie w tym celu metaekonomicznego modelu przedstawionego przez U. Mäkiego, uzupełnionego pewnymi dodatkowymi elementami. Na podstawie przeglądu prac Kaleckiego dochodzi do wniosku, że praktycznie żadnego z czynników zidentyfikowanych przez Mäkiego (...)
Jerzy Osiatyński (2021/1, In memoriam,
Wspomnienie to jest poświęcone wybitnemu ekonomiście włoskiego pochodzenia Domenico Mario Nutiemu, który znaczną część dorosłego życia spędził w Cambridge, ale którego ukochanym punktem odniesienia i przedmiotem badań naukowych była Polska. Zaczynał od prowadzonych pod kierunkiem Michała Kaleckiego studiów nad polską metodyką rachunku efektywności inwestycji, wyjątkową w ówczesnym bloku (...)
Zbigniew Madej (2020/1, Artykuły,
Kolejna korekta czy koniec globalizacji?
Artykuł zawiera rozważania nad historyczną ewolucją globalizacji w kontekście rywalizacji dwóch koncepcji organizacji gospodarki: opcji propaństwowej i opcji prorynkowej. Autor przyjął założenie, że globalizacja jest trwałą cechą ludzkich dążeń. Na początku czasów nowożytnych tendencja ta splotła się z przemienną dominacją opcji propaństwowych oraz prorynkowych i w takiej postaci występuje (...)
Grzegorz W. Kołodko (2018/6, Artykuły,
Chińska transformacja ustrojowa: socjalizm czy kapitalizm? Tertium datur
Autor artykułu próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy Chiny wciąż jeszcze budują socjalizm, czy też zbudowały już kapitalizm? A może jedno i drugie? Może żaden z tych dwu systemów, gdyż poprzez rynkowe reformy odchodzące od tradycyjnego socjalizmu stworzyły coś odmiennego niż klasyczne typy ustrojów politycznych i społeczno-gospodarczych znane z XX w.? Jedni autorzy orzekli, że w Chinach mamy (...)
Tomasz Sobczak (2017/3, Artykuły,
Edward Lipiński w poszukiwaniu perspektywicznego modelu gospodarki socjalistycznej
Cechą dorobku intelektualnego Edwarda Lipińskiego jest jego interdyscyplinarność: obok wielu pozycji z zakresu historii polskiej myśli ekonomicznej znajdujemy tu prace poświęcone teorii ekonomii i polityce społeczno-gospodarczej Polski. Lipiński jako uważny i zaangażowany ekonomista wielokrotnie krytykował błędy i wypaczenia funkcjonującej gospodarki socjalistycznej i wskazywał kierunki jej (...)
Zbigniew Madej (2012/6, Recenzje i omówienia,
Gerald A. Cohen, Dlaczego (nie) socjalizm?
Ewa Gałecka-Burdziak (2010/3, Miscellanea,
Modele łączenia uczestników rynku pracy – aplikacja funkcji dopasowań do polskiego rynku pracy
Artykuł omawia doświadczenie gospodarcze Indii jako państwa powstałego w 1947 roku, które przyjęło początkowo model ustroju pośredniego pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem, czyli tzw. socjalizm indyjski, zawierający w sobie elementy wolnego rynku i centralnego planowania. Model ten nie przyniósł spodziewanych rezultatów, . gospodarka rozwijała się powoli, a udział Indii w gospodarce Azji (...)
";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++)
{
$wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc();
}
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenaprom = stripslashes($wiersz2['cenaprom']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
| ";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and isbn != '".$isbn."' and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++){ $wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc(); }
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
|