Piotr Pysz, Anna Jurczuk (2021/4, Miscellanea,
Społeczna Gospodarka Rynkowa – wschodzącą gwiazdą literatury ekonomicznej?
Celem artykułu jest interpretacja kategorii społecznej gospodarki rynkowej oraz omówienie struktury i dynamiki badań nad tym zagadnieniem. W pierwszej części artykułu autorzy przedstawiają argumenty przemawiające za tym, że ta koncepcja polityki społeczno-gospodarczej może odpowiadać na wyzwania współczesnego świata, w tym splot kryzysu gospodarczego, społecznego, środowiskowego i (...)
Elżbieta Mączyńska, Piotr Pysz (2020/2, Artykuły,
Po co nam społeczna gospodarka rynkowa?
Artykuł przedstawia ordoliberalną koncepcję społecznej gospodarki rynkowej (SGR) jako modelu ustroju społeczno-gospodarczego alternatywnego wobec wolnorynkowej gospodarki kapitalistycznej. Autorzy wskazują, że wobec wielu dysfunkcji współczesnego systemu kapitalistycznego, występujących w skali globalnej w sferze gospodarczej, społecznej i ekologicznej, model ten może stanowić drogowskaz w (...)
Zbigniew Madej (2020/1, Artykuły,
Kolejna korekta czy koniec globalizacji?
Artykuł zawiera rozważania nad historyczną ewolucją globalizacji w kontekście rywalizacji dwóch koncepcji organizacji gospodarki: opcji propaństwowej i opcji prorynkowej. Autor przyjął założenie, że globalizacja jest trwałą cechą ludzkich dążeń. Na początku czasów nowożytnych tendencja ta splotła się z przemienną dominacją opcji propaństwowych oraz prorynkowych i w takiej postaci występuje (...)
Marek Ratajczak (2017/1, Artykuły,
liberalizm i neoliberalizm ekonomiczny w perspektywie historycznej
Celem artykułu jest syntetyczna prezentacja ewolucji poglądów liberalnych i neoliberalnych w ich wymiarze gospodarczym. Podjęta została też próba odpowiedzi na pytanie o relację neoliberalizmu i liberalizmu, zwłaszcza w kontekście dyskusji o dalszym rozwoju ekonomii jako nauki. Wywód oparty jest na założeniu, że zarówno z punktu widzenia przyszłości teorii ekonomii, jak i funkcjonowania i (...)
Piotr Pysz, Anna Jurczuk, Michał Moszyński (2016/6, Artykuły,
W przedłożonym artykule podjęto próbę reintegracji myślenia historycznego w teorii ekonomii. W pierwszej części artykułu autorzy analizują postępujący od ponad stu lat proces oddzielania się głównego nurtu neoklasycznej teorii od myślenia w kategoriach historycznych. Intencją autorów w drugiej części jest opracowanie podejścia badawczego stwarzającego, poprzez badanie dryfu ładu (...)
Elżbieta Mączyńska, Piotr Pysz (2014/2, Artykuły,
liberalizm, neoliberalizm i ordoliberalizm
Kluczem do rozróżnienia pomiędzy klasycznym liberalizmem, neoliberalizmem i ordoliberalizmem jest stosunek do wolności jednostki ludzkiej. W 1938 r. Walter Lippmann sformułował tezę, że głównym powodem wszelkich niepowodzeń myśli liberalnej było skupienie jej wysiłków wokół rozszerzania zakresu wolności jednostki ludzkiej na rynku. Szło to w parze z niedostrzeganiem problematyki (...)
Piotr Pysz (2013/4, Artykuły,
Czego można się nauczyć od myśli ordoliberalnej?
Autor wychodzi z założenia, że obecny kryzys gospodarki światowej idzie w parze z kryzysem nauki ekonomii. Celem artykułu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czego nauka ekonomii, współodpowiedzialna za kryzys światowy, może nauczyć się od pozostającej na uboczu jej głównego, neoklasycznego nurtu ordoliberalnej szkoły myślenia ekonomicznego. W pierwszej części artykułu dokonano (...)
Dorota Janiszewska (2012/6, Artykuły,
Ordoliberalne koncepcje naprawy kapitalizmu po Wielkim Kryzysie lat 1929–1933
Za najbardziej rozpowszechnioną odpowiedź na Wielki Kryzys lat 1929-1933 uznaje się idee Johna M. Keynesa i politykę New Deal wprowadzoną w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Franklina D. Roosevelta. Odpowiedzią intelektualną w Niemczech stał się nurt ordoliberalizmu, który szukał alternatywnej „trzeciej drogi” między kapitalizmem w wydaniu leseferystycznym a kolektywną gospodarką (...)
Zdzisław Sadowski (2011/3, Eseje,
Ekonomia w objęciach neoliberalizmu
Grzegorz W. Kołodko (2010/1, Eseje,
Neoliberalizm i światowy kryzys gospodarczy
Jerzy Żyżyński (2009/2, Artykuły,
Neoliberalizm jako strukturalna przyczyna kryzysu a poszukiwanie dróg naprawy
Katarzyna Szarzec (2008/5, Z życia naukowego,
Konferencja AE w Poznaniu i PTE, pt. „liberalizm we współczesnej gospodarce”
Wacław Wilczyński (2007/6, Artykuły,
Dylematy polityki ustrojowej po 18 latach polskiej transformacji
Przełom roku 1989 otworzył Polsce drogę do demokracji i do gospodarki rynkowej. Spory o kształt ustroju gospodarczego okazały się jednak długotrwałe. Pryncypia neoliberalne starły się z koncepcjami socjaldemokratycznymi. Zrozumiałe, po ponad 40 latach totalitaryzmu nadzieje na natychmiastową poprawę sprzyjały postawom roszczeniowym a nie poszukiwaniu optymalnego ustroju gospodarczego. Po (...)
Zdzisław Sadowski (2007/6, Artykuły,
Od sporu o transformację do strategii rozwoju
Ocena dorobku polskiej transformacji okazała się przedmiotem wysoce kontrowersyjnym. Przez szereg lat wydawało się, że transformacja przyniosła wielki sukces, wprowadzając szybko ustrój liberalno - demokratyczny wraz z systemem gospodarki rynkowej. Ostatnio zostało to jednak zakwestionowane pod hasłami walki z liberalizmem i tworzenia państwa solidarności społecznej. Jednocześnie (...)
Tadeusz Kowalik (2007/6, Artykuły,
Polska transformacja a nurty liberalne
Sukcesom transformacji w Polsce towarzyszą zjawiska negatywne. Wystąpiły one z większą intensywnością niż w innych krajach regionu. W perspektywie ekonomii porównawczej, współczesny polski ład społeczno-ekonomiczny cechują następujące zjawiska: 1) masowe i długotrwałe bezrobocie; 2) niska stopa zatrudnienia; 3) duży zakres ubóstwa; 4) wysoka liczba bezdomnych oraz niedożywionych dzieci; 5 (...)
Piotr Pysz (2007/3, Artykuły,
Ordoliberalna koncepcja polityki gospodarczej Waltera Euckena
Walter Eucken twierdzi, że niewidzialna ręka rynku Adama Smitha należy koniecznie wspierane przez polityki gospodarczej mającej na celu stworzenie konkurencyjnej w gospodarce. W artykule przedstawiono teoretyczne fundamenty ordoliberalnej koncepcji takiej polityki. Koncepcja podkreśla w tym samym czasie wymóg, że osoba korzysta wolności życia w zgodzie z zasadami etycznego postępowania (...)
";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++)
{
$wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc();
}
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenaprom = stripslashes($wiersz2['cenaprom']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
| ";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and isbn != '".$isbn."' and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++){ $wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc(); }
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
|