Levent Şahin, Dilek Kutluay Şahin (2020/6, Miscellanea,
Wpływ zastosowania robotów przemysłowych na eksport krajów europejskich – analiza empiryczna
W artykule badana jest za pomocą zestawu równań ekonometrycznych zależność między wielkością eksportu a liczbą robotów przemysłowych w wybranych krajach europejskich. Wykorzystano tu dostępne dane panelowe z okresu 2006–2018 obejmujące następujące kraje: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry (...)
Marian Gorynia (2020/5, Recenzje i omówienia,
Hanna G. Adamkiewicz, Konkurencyjność międzynarodowa krajów
Agnieszka Domańska (2020/3, Artykuły,
Efekty pobudzania i wypierania inwestycji publicznych w polsce i portugalii: studium porównawcze
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej wpływu wydatków publicznych o charakterze inwestycyjnym gospodarkę Polski i Portugalii w latach 1997–2017. W teorii ekonomii istnieją rozbieżne opinie co do wpływu ekspansywnej polityki fiskalnej na wzrost gospodarczy. Bezpośredni i pośredni wpływ rosnących wydatków rządowych na gospodarkę jest jednym z węzłowych pytań w ocenie (...)
Andrzej Sławiński (2020/2, Artykuły,
30 lat polskiej transformacji z perspektywy banku centralnego
Symptomem sukcesu polskiej transformacji systemowej był nieprzerwany wzrost gospodarczy po ustabilizowaniu i zliberalizowaniu gospodarki na początku lat 90. XX wieku. Ważnym czynnikiem, który pomógł wprowadzić gospodarkę na ścieżkę zrównoważonego wzrostu, było jej włączenie w europejskie sieci produkcyjne, co umożliwiło modernizację i zwiększanie potencjału eksportowego. Konsekwencje (...)
Piotr Rubaj, Elżbieta Ważna (2018/4, Miscellanea,
Wprowadzenie wspólnej waluty euro w Polsce a konkurencyjność gospodarki
Artykuł zawiera analizę wielopoziomową produktywności naukowej polskich ekonomistów z uwzględnieniem różnych czynników wpływających na wyniki publikacyjne. Analizowane dane dotyczą artykułów o tematyce ekonomicznej opublikowanych w latach 1999–2012 w pięciu wiodących czasopismach polskich oraz czasopismach zagranicznych indeksowanych w bazach Scopus i Web of Science. Okazuje się, że (...)
Circular Economy as an Alternative Environment Oriented Economic Concept for Ukraine
Procesy globalizacji i integracja europejska Ukrainy wymagają uwzględnienia złożonego zestawu norm międzynarodowych w rozwoju polityki państwa. Priorytetowym kierunkiem działalności organizacji międzynarodowych w sferze gospodarki jest rozwój zrównoważony. W celu zapewnienia takiego rozwoju konieczne jest wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym („circular economy”). Polityka państwa w (...)
Magdalena Olczyk (2017/5, Artykuły,
Koncepcja międzynarodowej konkurencyjności – analiza bibliometryczna
Celem artykułu jest prezentacja wyników metanalizy prac naukowych z zakresu międzynarodowej konkurencyjności na podstawie danych bibliometrycznych literatury opublikowanej w ciągu ostatnich 70 lat i zarejestrowanej w bazach Web of Science, Scopus, Google Scholar oraz Econlit, przy użyciu programów HistCite, Vosviewer i Pajek. Autorka wykorzystała trzy metody bibliometryczne, tj. analizę (...)
Krzysztof Wach (2017/5, Recenzje i omówienia,
Roman Wosiek (2017/5, Konferencje i seminaria,
Robert Kudłak, Wojciech Kisiała (2017/3, Artykuły,
Środowiskowe aspekty społecznej odpowiedzialności biznesu – ujęcie instytucjonalne
Dotychczasowe badania dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility – CSR) skupiały się przede wszystkim na próbie wyjaśnienia wpływu CSR na konkurencyjność przedsiębiorstw oraz dyskusji etycznych podstaw ich działalności. Natomiast społeczne i środowiskowe efekty dobrowolnych działań przedsiębiorstw pozostają niemal nierozpoznane. W konsekwencji krytycy (...)
Monika Kondratiuk-Nierodzińska (2016/1, Artykuły,
Kreacja wiedzy technicznej a konkurencyjność gospodarek
Celem artykułu jest analiza zależności między aktywnością innowacyjną gospodarek, a w szczególności zdolnością do kreowania zasobów wiedzy technicznej a konkurencyjnością gospodarek. Autorka omawia najpierw główne czynniki determinujące konkurencyjność gospodarek, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności innowacyjnych, oraz różne sposoby mierzenia tych procesów. Następnie przedstawia analizę (...)
Marlena Dzikowska (2013/3, Artykuły,
Przenoszenie modułów łańcucha wartości a konkurencyjność przedsiębiorstw
Jedną z przemian wywołanych przez globalizację jest zmiana sposobu konfigurowania przez przedsiębiorstwa ich łańcuchów wartości. Zakres przedmiotowy artykułu obejmuje delokalizację modułów łańcucha wartości przedsiębiorstwa. Delokalizacja jest rozumiana jako proces przenoszenia części lub całości zadań realizowanych przez dany podmiot gospodarczy do innego podmiotu działającego w tym samym (...)
Grażyna Kozuń-Cieślak (2013/3, Artykuły,
Efektywność inwestycji publicznych w kapitał ludzki
Kapitał ludzki to jeden z najważniejszych czynników decydujący o rozwoju gospodarczym, a inwestowanie w ten kapitał pomnaża bogactwo kraju, przyspiesza postęp cywilizacyjny i zwiększa konkurencyjność kraju w wymianie międzynarodowej. Celem badawczym opracowania jest ocena efektywności inwestycji publicznych w kapitał ludzki w krajach członkowskich Unii Europejskiej metodą programowania (...)
Jan Rymarczyk (2011/6, Recenzje i omówienia,
Potencjalne przystąpienie Polski do strefy euro to problem aktualny dla Polski. Jego wagę podnoszą ujawniające się w gospodarce światowej, a szczególnie w gospodarkach krajów unijnych konsekwencje ostatniego kryzysu gospodarczego. W prezentowanym artykule autorzy przedstawiają wybrane ustalenia i wyniki badań zrealizowanych w ramach grantu badawczego MNiSW nr N N115 257136, pt.: „Wpływ (...)
Piotr Dominiak (2008/6, Recenzje i omówienia,
Piotr Pysz (2007/3, Artykuły,
Ordoliberalna koncepcja polityki gospodarczej Waltera Euckena
Walter Eucken twierdzi, że niewidzialna ręka rynku Adama Smitha należy koniecznie wspierane przez polityki gospodarczej mającej na celu stworzenie konkurencyjnej w gospodarce. W artykule przedstawiono teoretyczne fundamenty ordoliberalnej koncepcji takiej polityki. Koncepcja podkreśla w tym samym czasie wymóg, że osoba korzysta wolności życia w zgodzie z zasadami etycznego postępowania (...)
";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++)
{
$wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc();
}
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenaprom = stripslashes($wiersz2['cenaprom']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
| ";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and isbn != '".$isbn."' and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++){ $wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc(); }
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
|