Sebastian Stępień, Jan Polcyn, Michał Borychowski (2021/1, Artykuły,
Determinanty zrównoważonego rozwoju ekonomiczno-społecznego rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce
Dyskusja nad zrównoważonym rozwojem drobnotowarowych gospodarstw rolnych wynika ze znaczenia zarówno samej koncepcji zrównoważonego rozwoju ekonomiczno-społecznego w odniesieniu do rolnictwa, jak i dużej roli małych rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce. We wskazanym obszarze istnieje niewątpliwa luka badawcza w zakresie przekrojowych badań dotyczących małych gospodarstw rolnych. Analizę (...)
Karolina Goraus-Tańska, Zuzanna Osika (2020/3, Artykuły,
Stopnie wyższego wykształcenia a zarobki w Polsce i innych krajach OECD
Artykuł zawiera analizę empiryczną premii za wykształcenie z rozróżnieniem na stopnie studiów w Polsce i niektórych innych krajach OECD. Dostępna literatura zajmowała się głównie premią za wykształcenie wyższe ogólnie lub stopą zwrotu z tytułu dodatkowego roku studiów, natomiast kwestia premii za poszczególne stopnie wyższego wykształcenia jest znacznie mniej zbadanym obszarem. W artykule (...)
Paweł Strawiński, Aleksandra Majchrowska, Paulina Broniatowska (2018/1, Artykuły,
Zwrot płacowy z wykształcenia w Polsce
Celem artykułu było przeanalizowanie zmian w premii płacowej uzyskiwanej przez pracowników z tytułu wykształcenia w Polsce w latach 1995–2013. W okresie tym nastąpiły duże zmiany w strukturze zatrudnienia rozpatrywanej według poziomu i typu wykształcenia. Udział pracowników z wyższym wykształceniem znacznie wzrósł, a udział pracowników z podstawowym wykształceniem zawodowym znacznie zmalał (...)
Andrzej Cieślik, Jan Michałek (2017/5, Artykuły,
Innovations and Export Performance of New EU Member States
Artykuł analizuje zależność pomiędzy różnymi formami innowacji a eksportem krajów Europy Środkowo-Wschodniej należących do Unii Europejskiej. Analiza nawiązuje do modelu handlu międzynarodowego, który podkreśla znaczenie wydajności dla przedsiębiorstw wchodzących na rynki eksportowe. Autorzy traktują innowacje jako kluczowy czynnik określający poziom wydajności w przedsiębiorstwach i jej (...)
Reemigracja i przekazy pieniężne: ujęcie regionane
W artykule tym autorzy analizują empiryczne determinanty decyzji emigrantów zarobkowych dotyczących powrotu do kraju oraz przesyłanych przez nich przekazów pieniężnych z perspektywy macierzystego regionu. Inaczej niż w poprzednich tego typu badaniach autorzy przebadali bezpośrednio osoby, które rzeczywiście powróciły do kraju, a nie te, które deklarują jedynie chęć powrotu, jak to było we (...)
Sławomir Kuźmar, Michał Pilc (2015/1, Artykuły,
The Impact of Labor Market Institutions on Labor Market Performance in Transition Countries
Celem artykułu jest przeanalizowanie wpływu różnych instytucji rynku pracy na efektywność tego rynku w 25 krajach postsocjalistycznych w okresie transformacji systemowej i ustalenie, czy wpływ ten był taki sam jak w krajach UE-15. Zebrane dane wskazują, że instytucje rynku pracy w krajach transformacji (zwłaszcza w WNP) zapewniają raczej wyższy stopień elastyczności rynku pracy niż kraje UE (...)
Tomasz Gajderowicz, Gabriela Grotkowska, Leszek Wincenciak (2012/5, Artykuły,
Premia płacowa z wykształcenia wyższego według grup zawodów
Artykuł podejmuje problem zmian premii z tytułu wykształcenia wyższego w Polsce w latach 1995 – 2009 w kontekście zmian struktury wykształcenia społeczeństwa i ogólnej sytuacji na rynku pracy. W artykule dokonano oszacowania płacy względnej osób z wyższym wykształceniem oraz premii z wykształcenia wyższego metodą selekcji Heckmana na przestrzeni lat, według wielkich grup zawodów (...)
Henryk Domański, Artur Pokropek (2009/5, Artykuły,
Regionalne zróżnicowanie zależności między poziomem wykształcenia a wielkością dochodów
Dotychczasowe analizy dotyczące zależności dochodów od wykształcenia koncentrowały się na porównywaniu zmian w czasie. Próbowano w ten sposób odpowiedzieć na ważne pytanie – czy rzeczywiście finansowe „zwroty” za kapitał edukacyjny ulegają zwiększeniu. Problemem, który umykał uwadze badaczy, był wymiar regionalny – podejmujemy go w analizach przedstawionych poniżej. Odwołując się do danych (...)
";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++)
{
$wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc();
}
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenaprom = stripslashes($wiersz2['cenaprom']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
| ";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and isbn != '".$isbn."' and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++){ $wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc(); }
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
|