Elżbieta Jakubów (2021/5, Miscellanea,
Celem artykułu jest zbadanie związku pomiędzy instytucjami demokracji bezpośredniej – obligatoryjnym referendum finansowym i inicjatywą – a rozwojem zatrudnienia w sektorze publicznym w szwajcarskich kantonach. W obliczu rosnącego znaczenia bezpośrednich form uczestnictwa obywateli w kształtowaniu decyzji politycznych na świecie ważnym problemem badawczym staje się skuteczność tych narzędzi (...)
Leszek Kucharski, Eugeniusz Kwiatkowski (2020/5, Artykuły,
Pozycja różnych grup osób na rynku pracy a stan koniunktury w Polsce
Przedmiotem artykułu jest pozycja różnych grup siły roboczej na rynku pracy w Polsce, wyodrębnionych na podstawie kryteriów: płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania, w warunkach słabej i dobrej koniunktury gospodarczej. Jako miary tej pozycji przyjęto wskaźniki stóp bezrobocia i zatrudnienia, przepływów osób między zasobami bezrobotnych, zatrudnionych i biernych zawodowo oraz (...)
Jerzy Osiatyński (2020/2, Artykuły,
Michał Kalecki a współczesne problemy rozwoju gospodarki kapitalistycznej
Przedmiotem tego szkicu jest prezentacja studiów Michała Kaleckiego nad dynamiką i cyklicznym rozwojem gospodarki kapitalistycznej, które przyniosły mu największy rozgłos i uznanie w środowisku ekonomicznym i które są dalej w rozwijane i reinterpretowane, przede wszystkim na gruncie współczesnej ekonomii postkeynesowskiej. We wstępie autor pokazuje aksjologię badań Kaleckiego nad rozwiniętą (...)
Marek Rocki (2019/3, Miscellanea,
Ranking polskich uczelni według ekonomicznych losów absolwentów
Artykuł przedstawia rankingi uczelni wyższych w Polsce pod względem pozycji ich absolwentów na rynku pracy. Dwa podstawowe kryteria oceny to szanse zatrudnienia i względny poziom zarobków. Podstawą badania były dane zgromadzone w narodowym systemie monitorowania losów absolwentów szkół wyższych (ELA). Dane te, w rozbiciu na poziomy i rodzaje studiów, pokazują, że najmocniejszą pozycję na (...)
Sławomir Kalinowski (2019/1, Artykuły,
Prekaryzacja zatrudnienia we współczesnej gospodarce
Autor omawia problem niepewności pracy w perspektywie uberyzacji gospodarki. Artykuł stanowi przyczynek do dyskusji na tematy niezmiernie aktualne, takie jak rosnąca niepewność pracy i coraz większa obecność nietypowych, substandardowych form zatrudnienia. Zwrócono w nim uwagę na niebezpieczeństwo coraz większej liczby etatów substandardowych. Podkreślono, że rosnące znaczenie niepewnych (...)
Marcin Garbat (2019/1, Miscellanea,
System wspierania zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce – Pigou kontra Coase
Ronald Coase wskazywał, że problem kosztów zewnętrznych ma dwojaką naturę: negatywne efekty zewnętrzne generowane przez jeden podmiot przynoszą drugiemu stratę, lecz zakazanie szkodzenia jest automatycznie stratą dla pierwszego, a argumentował on, że w przypadku dobrze zdefiniowanych praw własności i niskich kosztów transakcyjnych problem efektów zewnętrznych może być rozwiązany poprzez (...)
Grzegorz Strupczewski, Michał Thlon (2015/6, Artykuły,
Retencja ryzyka a ubezpieczenie: analiza zachowań polskich przedsiębiorstw
W artykule opisano wyniki badań empirycznych dotyczących identyfi kacji czynników skłaniających przedsiębiorstwa do zatrzymania ryzyka straty jako techniki zarządzania ryzykiem alternatywnej wobec ubezpieczenia. Empiryczna analiza uwarunkowań wyboru pomiędzy ubezpieczeniem a retencją ryzyka objęła szeroką, reprezentatywną próbę przedsiębiorstw z różnych branż, mających do czynienia z (...)
Stanisław Cichocki, Aleksandra Wrzosek (2015/2, Miscellanea,
Każda osoba w pewnym momencie jest zmuszona do podjęcia decyzji o kontynuacji edukacji lub wejściu na rynek pracy. Decyzja dotycząca kontynuacji nauki jest powiązana ze zwiększeniem szans na zatrudnienie i oczekiwaniem wyższych zarobków. Jednak w rzeczywistości empiryczna wiedza na temat czynników wpływających na oczekiwane zarobki jest nikła. Przedstawione w artykule badanie opiera się na (...)
Sławomir Kuźmar, Michał Pilc (2015/1, Artykuły,
The Impact of Labor Market Institutions on Labor Market Performance in Transition Countries
Celem artykułu jest przeanalizowanie wpływu różnych instytucji rynku pracy na efektywność tego rynku w 25 krajach postsocjalistycznych w okresie transformacji systemowej i ustalenie, czy wpływ ten był taki sam jak w krajach UE-15. Zebrane dane wskazują, że instytucje rynku pracy w krajach transformacji (zwłaszcza w WNP) zapewniają raczej wyższy stopień elastyczności rynku pracy niż kraje UE (...)
Joanna Tyrowicz, Joanna Nestorowicz (2011/3, Artykuły,
Age and Entrepreneurship During Transition
Badania determinant samozatrudnienia uwzględniają m.in. takie czynniki jak cykle koniunkturalne, zmiany struktur społecznych, uwarunkowań prawnych czy polityk rządowych. Niniejsza analiza podejmuje próbę ocenienia jaki jest wpływ długofalowego procesu transformacji oraz krótkofalowych wahań cyklicznych na skłonność do podejmowania samozatrudnienia, ze szczególnym uwzględnieniem decyzji osób (...)
Eugeniusz Kwiatkowski (2011/1, Artykuły,
Kryzys globalny a rynek pracy w Polsce i innych krajach Grupy Wyszehradzkiej
Przedmiotem opracowania są tendencje występujące na rynku pracy w Polsce i pozostałych krajach Grupy Wyszehradzkiej w okresie globalnego kryzysu lat 2007-2009. W szczególności uwaga skierowana jest na zmiany wskaźników zatrudnienia i stóp bezrobocia. Celem analizy jest określenie skali zmian stóp bezrobocia oraz poziomów i wskaźników zatrudnienia w reakcji na globalny kryzys w badanych (...)
Marcin Krawczyk (2009/5, Artykuły,
Deficyt budżetu państwa i aktywność gospodarcza
Polityka fiskalna, która jest prowadzona za pomocą deficytu budżetowego budzi emocje, bo zdanie ekonomistów na jej temat jest podzielone. Ekonomiści dyskutują o tym, czy zwiększenie deficytu przyczyni się do pobudzenia aktywności gospodarczej.
Deficyt może powstać w wyniku zwiększenia zakupów państwa. Dyskusja toczy się wokół tego, czy zmiany wielkości zatrudnienia, produkcji oraz cen będą (...)
Piotr Misztal (2007/4, Miscellanea,
Wzrost gospodarczy, zatrudnienie i bezrobocie w krajach członkowskich Unii Europejskiej