Muhammad Umer, Mukhtar Danladi Galadima, Babar Nawaz Abbasi (2021/3, Miscellanea,
Zgodnie z krzywą Phillipsa istnieje odwrotna zależność między inflacją i bezrobociem. Zgodnie z prawem Okuna istnieje odwrotna zależność między wzrostem potencjalnej produkcji a bezrobociem. Autorzy próbują sprawdzić, czy zależności te występują w gospodarce Pakistanu, sprawdzając tym samym adekwatność tych zależności dla tej gospodarki. W tym celu analizują zależności między kilkoma (...)
Tomasz Grodzicki, Mateusz Jankiewicz (2020/4, Miscellanea,
Energy Consumption and Economic Growth in the European Union: A Causality Analysis
Sektor energetyczny jest jedną z najważniejszych kwestii w polityce gospodarczej Unii Europejskiej, ponieważ ma duży wpływ na jakość życia i wzrost gospodarczy. Celem tego artykułu jest zbadanie związku przyczynowego między zużyciem energii a wzrostem gospodarczym w Unii Europejskiej na podstawie danych z lat 1960–2015. Wyniki empiryczne uzyskane przy pomocy testu przyczynowości w sensie (...)
Izabela Młynarzewska-Borowiec (2020/3, Artykuły,
W okresie 1996–2017 nastąpił znaczny postęp w zakresie zmniejszania się różnic poziomu PKB per capita między nowymi krajami członkowskimi UE (UE-13) i starymi krajami członkowskimi (UE-15). Sukcesy poszczególnych nowych krajów członkowskich w pokonywaniu dystansu dochodowego do Europy Zachodniej były jednak zróżnicowane. Można przypuszczać, że zależały one w dużej mierze od zróżnicowanego (...)
Burim Gashi (2019/6, Miscellanea,
Wpływ długu publicznego na wzrost gospodarczy w krajach zachodniobałkańskich
Celem artykułu jest zbadanie wpływu długu publicznego na wzrost gospodarczy w pięciu krajach zachodniobałkańskich na podstawie danych z okresu 2008–2017. Autor bada, czy w tej grupie krajów występuje nieliniowa (kwadratowa) zależność między wielkością długu publicznego (w relacji do PKB) a wzrostem gospodarczym (mierzonym stopą wzrostu PKB per capita). Wyniki obliczeń wskazują na ujemną (...)
Dorota Wawrzyniak (2018/3, Artykuły,
Weryfikacja środowiskowej krzywej Kuznetsa dla krajów Unii Europejskiej
Celem artykułu jest zbadanie wpływu konsumpcji energii, otwartości gospodarki, bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz PKB na emisję CO2 w krajach Unii Europejskiej przy wykorzystaniu koncepcji środowiskowej krzywej Kuznetsa. Analizę ekonometryczną przeprowadzono przy użyciu próby obejmującej kraje wchodzące obecnie w skład UE-28 (z wyłączeniem Luksemburga) w latach 1990–2013. Wyniki (...)
Maciej Bukowski, Piotr Koryś, Cecylia Leszczyńska, Maciej Tymiński, Nikolaus Wolf (2018/2, Artykuły,
Wzrost gospodarczy ziem polskich w okresie pierwszej globalizacji (1870–1910)
Wzrost gospodarczy różnych państw w latach 1870–1910 był przedmiotem licznych badań ilościowych. Jeśli idzie o ziemie polskie, dysponujemy dwoma szacunkami poziomu PKB per capita, których jednak nie można uznać za w pełni wiarygodne. Należy zaznaczyć, że takie szacunki wiążą się z poważnymi trudnościami co do metodologii i źródeł danych. W tym przypadku szczególnym problemem jest też (...)
Zbigniew Matkowski, Mariusz Próchniak, Ryszard Rapacki (2016/6, Artykuły,
Real Income Convergence between Central Eastern and Western Europe: Past, Present, and Prospects
Artykuł przedstawia analizę realnej konwergencji dochodowej pomiędzy 11 krajami Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) będącymi członkami Unii Europejskiej (UE11) a 15 krajami Europy Zachodniej (UE15) w okresie 1993–2015. Ewolucja luki dochodowej między tymi dwiema grupami krajów w kategoriach PKB per capita wg PSN ujawnia wyraźną tendencję do konwergencji w przekroju badanego okresu, co (...)
Monika Kondratiuk-Nierodzińska (2016/1, Artykuły,
Kreacja wiedzy technicznej a konkurencyjność gospodarek
Celem artykułu jest analiza zależności między aktywnością innowacyjną gospodarek, a w szczególności zdolnością do kreowania zasobów wiedzy technicznej a konkurencyjnością gospodarek. Autorka omawia najpierw główne czynniki determinujące konkurencyjność gospodarek, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności innowacyjnych, oraz różne sposoby mierzenia tych procesów. Następnie przedstawia analizę (...)
Marlena Dzikowska, Marian Gorynia, Barbara Jankowska (2015/6, Artykuły,
Globalny kryzys gospodarczy – próba pomiaru efektów dla poszczególnych krajów
Głównym celem artykułu było sporządzenie szerokiego rankingu krajów z punktu widzenia negatywnych konsekwencji globalnego kryzysu gospodarczego. Do mierzenia wpływu globalnego kryzysu na poszczególne gospodarki skonstruowano syntetyczny wskaźnik aktywności gospodarczej uwzględniający zmiany pięciu zmiennych makroekonomicznych: PKB per capita, eksport dóbr i usług, stopa bezrobocia (...)
Bartłomiej Rokicki (2015/1, Artykuły,
Regionalne deflatory PPP w Polsce oraz ich wykorzystanie
Celem artykułu jest przedstawienie metodologii obliczania regionalnych deflatorów parytetu sily nabywczej (PPP) oraz omówienie zastosowań tego typu deflatorów w analizach regionalnego zróżnicowania dochodu czy płac. Regionalne zróżnicowanie dochodów to jeden z kluczowych aspektów w dyskusji na temat aktywnej polityki regionalnej – zarówno na poziomie krajowym, jak i w ramach wspólnych (...)
Katarzyna Śledziewska, Bartosz Witkowski (2012/4, Artykuły,
Kryzys gospodarczy a handel światowy
Światowy kryzys gospodarczy spowodował znaczące zmiany w handlu światowym. Celem tego artykułu jest ocena zmian siły oddziaływania głównych determinant wymiany handlowej w okresie kryzysu w 2009 r. i bezpośrednio po kryzysie. W celu określenia wpływu takich determinant handlu jak wielkość PKB, różnica PKB per capita czy odległość geograficzna na poziom eksportu wykorzystany został model (...)
Piotr Misztal (2011/5, Artykuły,
Koncentracja towarowa eksportu a wzrost gospodarczy w krajach Unii Europejskiej
Głównym celem artykułu jest analiza związków między koncentracją eksportu i wzrostem gospodarczym w krajach Unii Europejskiej w latach 1995-2009. Artykuł składa się z dwóch części. Pierwsza cześć dotyczy teoretycznego wyjaśnienia współzależności między stopniem koncentracji (dywersyfikacji) eksportu i wzrostem gospodarczym z uwzględnieniem głównych czynników determinujących te zależności. W (...)
";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++)
{
$wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc();
}
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenaprom = stripslashes($wiersz2['cenaprom']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
| ";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and isbn != '".$isbn."' and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++){ $wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc(); }
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
|