Barbara Liberda (2015/4, Artykuły, s. 437) OPEN ACCESS
Macroeconomic Savings in Poland (Oszczędności makroekonomiczne w Polsce)
Artykuł zawiera analizę trendów i zmian w strukturze oszczędności makroekonomicznych w Polsce w okresie od 1996 r. do 2012 r. Analiza pokazuje rosnący udział oszczędności sektora przedsiębiorstw niefi nansowych w ogólnej sumie krajowych oszczędności i malejący udział oszczędności gospodarstw domowych. Autorka analizuje determinanty obydwu strumieni oszczędności oraz komentuje rozbieżne (...)
Jerzy Osiatyński (2014/2, Artykuły, s. 275) OPEN ACCESS
Czy trwałe wypełnianie kryteriów konwergencji z Maastricht musi zapewniać korzyści gospodarce?
Do światowego kryzysu finansowego lat 2007-2008 zawarte w traktacie z Maastricht kryteria konwergencji były powszechnie uważane za bezdyskusyjnie korzystne dla krajów je przestrzegających, chociaż kryteriów tych, ani ich konkretnych wielkości nie da się wyprowadzić z teorii ekonomii. Także w Polsce większość ekonomistów, polityków gospodarczych i publicystów uważa, że możliwie najszybsze (...)
Marek Góra, Joanna Rutecka (2013/6, Artykuły, s. 735) OPEN ACCESS
Elastyczny system emerytalny a potrzebny jego uczestników
Starzenie się ludności prowadzi do nieuniknionych głębokich zmian tak w powszechnych systemach emerytalnych, jak i w programach dodatkowego oszczędzania. Podwyższanie wieku przechodzenia na emeryturę oraz szybka deprecjacja kwalifikacji zawodowych powodują powiększanie się różnorodności potrzeb uczestników systemu i ich zmienności w cyklu życia. Specyficzne potrzeby uczestników stają się (...)
Piotr Ciżkowicz, Andrzej Rzońca (2013/5, Artykuły, s. 625) OPEN ACCESS
Międzynarodowy system monetarny a globalny kryzys finansowy: wnioski dla polityki makroekonomicznej w krajach rozwijających się
Niniejszy artykuł pokazuje, że zasadnicze przyczyny ostatniego globalnego kryzysu finansowego, tzn. niskie stopy procentowe w głównych krajach wysoko rozwiniętych oraz nadwyżkowe oszczędności w krajach rozwijających się, można wiązać z ułomnościami międzynarodowego systemu monetarnego. Autorzy twierdzą, że ułomności te nasiliły się na skutek kryzysu. Wniosek ten służy do zarysowania (...)
Kazimierz Łaski, Jerzy Osiatyński (2013/1, Artykuły, s. 9) OPEN ACCESS
Konsolidacja finansów publicznych a kryzys strefy euro
Źródeł współczesnego kryzysu strefy euro autorzy upatrują w trzech filarach rynkowego fundamentalizmu, na których wspiera się konstrukcja Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej: 1) rozdzielenie wspólnej polityki pieniężnej od polityki fiskalnej, prowadzonej przez rządy poszczególnych krajów członkowskich; 2) dążenie do równowagi budżetowej, która ma zapewnić makroekonomiczną stabilność (...)
Dariusz Rosati (2009/3, Artykuły, s. 315)
Przyczyny i mechanizm kryzysu finansowego w USA
Celem artykułu jest wyjaśnienie przyczyn i mechanizmu kryzysu finansowego, który został zapoczątkowany w połowie 2007 roku załamaniem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych typu subprime. Punktem wyjścia analizy jest standardowy model rynku kredytów hipotecznych oraz identyfikacja głównych czynników wpływających na położenie krzywych popytu i podaży na tym rynku w latach 2000-2007. Na (...)
Jerzy Żyżyński (2008/3, Artykuły, s. 357)
Stopa podatkowa jako konsekwencja struktury gospodarczej
Autor podejmuje kwestię wpływu stopy podatkowej na poziom dochodów i konsumpcji w gospodarce i jej wpływ na wielkość budżetu. Dowodzi, że stopa podatkowa nie wpływa na ogólną wielkość dochodów. Dowodzi, że wielkość stopy podatkowej powinna być funkcją struktury gospodarki w podziale na te dwa sektory. Następnie wykazuje, że podatek w różny stanowi obciążenie, które w przypadku (...)
Inwestycje private equity/venture capitalKatarzyna Sobańska-Helman Piotr Sieradzan402 stron, oprawa twardaCena: 84 zł Cena PDF: 64,99 zł
Spory o ustrój społeczno-gospodarczy w PolsceTadeusz Kowalik116 stronCena: 10 zł
Pierwotną wersją czasopisma jest wersja drukowana.Strona przechowuje informacje na komputerze klienta w postaci ciasteczek (cookies) na potrzeby dokonania zakupów na stronie ekonomista.info.pl(Nowelizacja ustawy Prawa Telekomunikacyjnego z 22 marca 2013 r. wymuszona przez Parlament Europejski).Sklep na tej stronie nie będzie działał prawidłowo bez obsługi ciasteczek.© Wydawnictwo Key Text. Wszelkie prawa zastrzeżone.Cytowanie dozwolone z podaniem źródła.