Engin Yilmaz (2020/4, Miscellanea,
A New Monetary Analysis Tool: The Daily Liquidity Dataset
Pojęcie płynności stosowane w literaturze ekonomicznej jest złożone i niejasne. Ten artykuł próbuje wyjaśnić to pojęcie w praktyce na przykładzie gospodarki Turcji. Autor wykorzystuje statystykę elektronicznego systemu transferów finansowych oraz analityczny bilans banku centralnego Republiki Turcji do wyjaśnienia kategorii płynności i jej wpływu na system finansowy kraju. System transferów (...)
Vitalii Bondarchuk, Alina Raboshuk (2020/1, Miscellanea,
Wpływ polityki pieniężnej na wzrost gospodarczy Ukrainy
Artykuł analizuje wpływ polityki pieniężnej na wzrost gospodarczy Ukrainy w latach 2006–2019. Po wykonaniu testów stacjonarności i kointegracji zastosowano model autoregresyjny (VAM) do oszacowania wpływu czynników pieniężnych na wzrost gospodarczy Ukrainy. Wyniki badania pokazują, że zmiany PKB są w dużym stopniu objaśnione jego własną wcześniejszą dynamiką, ale długookresowa dynamika (...)
Łukasz Kurowski (2019/4, Artykuły,
Stabilność finansowa a polityka pieniężna po globalnym kryzysie finansowym
Chociaż troska banku centralnego o stabilność finansową jest zasadna, to kwestią otwartą pozostaje stosowanie instrumentów polityki pieniężnej w celu ograniczania skali nierównowag finansowych. Celem artykułu jest sprawdzenie, czy po globalnym kryzysie finansowym banki centralne używają stóp procentowych jako narzędzia makroostrożnościowego, tj. służącego stabilizacji cyklu kredytowego. W (...)
Maciej Ryczkowski (2016/6, Artykuły,
Ewolucja poglądów Miltona Friedmana a polityka pieniężna Fed i EBC w okresie kryzysu finansowego
Celem artykułu jest wyszczególnienie zmian, jakie się dokonały w poglądach Miltona Friedmana na rolę pieniądza i politykę pieniężną w ostatnich latach jego życia, a następnie próba oceny działań podjętych przez System Rezerwy Federalnej i Europejski Bank Centralny w odpowiedzi na światowy kryzys finansowy w kontekście zaleceń monetarysty. Ocena tych wysoce niekonwencjonalnych działań o (...)
Jan L. Bednarczyk, Piotr Misztal (2016/4, Artykuły,
Czy strefa euro zmierza w kierunku pułapki niskiej inflacji?
Strefa euro należy do najwolniej rozwijających się obszarów globalnej gospodarki. Jej problemy rozwojowe pozostają w sprzeczności z głównymi celami Unii Gospodarczej i Walutowej, sformułowanymi w Traktacie z Maastricht oraz stawiają pod znakiem zapytania korzyści z dalszego pogłębiania integracji europejskiej. Wyzwaniem dla skuteczności polityki gospodarczej prowadzonej przez instytucje (...)
Paweł Gajewski (2016/4, Artykuły,
Regionalne krzywe Phillipsa w Polsce a efektywność polityki pieniężnej
Celem artykułu jest pokazanie związku między stopą bezrobocia na poziomie regionalnym a agregatową stopą inflacji na poziomie ogólnokrajowym. W części teoretycznej omówiono różne koncepcje krótkookresowej krzywej Phillipsa i ich znaczenie dla polityki pieniężnej. W części empirycznej podjęto próbę estymacji nieliniowych, krótkookresowych krzywych Phillipsa w polskich województwach. Wyniki (...)
Grzegorz Walerysiak (2015/6, Artykuły,
polityka pieniężna i walutowa w krajach Ameryki Południowej
Artykuł zawiera obszerne omówienie, klasyfi kację i porównawczą ocenę polityki pieniężnej i walutowej stosowanej przez poszczególne kraje Ameryki Południowej oraz jej stosunku do modelowej polityki rekomendowanej przez międzynarodowe organizacje finansowe i opartej na tradycyjnej teorii ekonomii, ukierunkowanej na osiągnięcie przyjętego celu inflacyjnego, przy zmiennym kursie walutowym i (...)
Urszula Ziarko-Siwek (2013/1, Artykuły,
Efekt ogłoszeń jako wyraz przejrzystości polityki pieniężnej
Artykuł ma na celu przedstawienie wyników badań dotyczących efektu ogłoszeń na rynku polskim w zakresie decyzji podejmowanych i ogłaszanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Przeprowadzona analiza obejmowała okres od 1999 roku, kiedy to wdrożono w Polsce strategię BCI oraz zaczęto przywiązywać coraz większą uwagę do prowadzenia odpowiedniej polityki komunikacyjnej pomiędzy bankiem centralnym (...)
Wiesława Przybylska-Kapuścińska (2012/4, Recenzje i omówienia,
Michał Brzoza-Brzezina, Polska polityka pieniężna. Badania teoretyczne i empiryczne
Andrzej Sopoćko (2012/4, Artykuły,
Gra finansowa – stagnacja czy wzrost bogatego świata?
Przepływy na rynku finansowym nabrały niespotykanego dotąd tempa, sam zaś rynek finansowy wyzwolił się w istotnej części z ram narzucanych mu przez narodowe władze monetarne. Powstał globalny system gry o niskiej podatności na regulacje zewnętrzne. Dawna skuteczność operacji na stopach referencyjnych i bazie monetarnej należy już do przeszłości. Co gorsze, teoria nie jest w stanie (...)
Jerzy Osiatyński (2011/5, Artykuły,
Warunki gotowości Polski do wejścia do strefy euro
Zakładając, że Unii Gospodarczej i Walutowej uda się wyjść obronną ręką z obecnego kryzysu finansowego, autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, co Polska powinna zrobić jeszcze przed przystąpieniem do strefy euro, aby po przystąpieniu móc trwale zachować i umacniać swoją pozycję konkurencyjną. Trwałe zachowanie pozycji konkurencyjnej kraju w ramach wspólnego obszaru wolnego handlu wymaga (...)
Paweł Baranowski (2011/3, Artykuły,
W opracowaniu podjęto analizę wpływu szoków monetarnych na inflację oraz produkcję w Polsce. Rozpatrzono przypadek szoku nieoczekiwanego oraz oczekiwanego w ramach hybrydowego modelu nowej ekonomii keynesistowskiej ze standardową regułą Taylora oraz z regułą Taylora typu forward looking. Na podstawie przeprowadzonych analiz możemy stwierdzić, że:
- otrzymane reakcje inflacji oraz luki (...)
Michał Jurek (2010/3, Artykuły,
Ograniczenie autonomii polityki pieniężnej w warunkach integracji finansowej
W artykule zbadano możliwości przezwyciężania asymetrycznych zaburzeń gospodarczych w systemie kursu stałego i systemie kursu zmiennego, uwzględniając nasilającą się integrację finansową, skutkującą wzrostem międzynarodowych przepływów kapitału. Analizę prowadzono, przenosząc model Mundella-Fleminga na grunt teorii optymalnych obszarów walutowych. Przeprowadzone rozważania pozwoliły (...)
Danuta Gotz-Kozierkiewicz (2010/2, Artykuły,
polityka pieniężna a prawo Goodharta
Realia prowadzenia polityki pieniężnej we współczesnej gospodarce wskazują na ich nieprzystawalność do podręcznikowego modelu funkcjonowania banków komercyjnych. Zgodnie z prawem Goodharta, banki znajdują rozwiązania skuteczne dla ochrony ich dochodów bez względu na intencje władz monetarnych. Takie motywy kierują również rosnącym zaangażowaniem banków w wykorzystywanie m.in. papierów (...)
Stanisław Lis (2008/3, Artykuły,
Akcesja Polski do strefy euro – analiza krytyczna
Zasadniczym celem poznawczym artykułu jest przeprowadzenie - teoretycznej i empirycznej – krytycznej analizy funkcjonujących w polskiej literaturze ekonomicznej hipotez i poglądów odnośnie kosztów i korzyści płynących z przystąpienia Polski do strefy euro. Analiza porównawcza wykazała, że bilans wejścia Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej powinien być – w długim czasie – korzystny (...)
Aleksander Łukaszewicz (2007/5, Recenzje i omówienia,
Michał Brzoza-Brzezina, Jacek Socha (2007/4, Artykuły,
Sztywność nominalnych wynagrodzeń oraz jej wpływ na politykę pieniężną
Aby przetestować hipotezę sztywność płac nominalnych w dół w Polsce, wykorzystaliśmy dane z sondażu średnich i dużych przedsiębiorstw. Odkryliśmy względnie słabe wsparcie zniżkowej sztywności płac podczas analizy średniej całkowitej kompensacji w przedsiębiorstwie. Jednakże, ponieważ ten wynik może mieć wpływ na rotację pracy, proponujemy metodę eliminacji jego oddziaływania. Okazuje się (...)
";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++)
{
$wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc();
}
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenaprom = stripslashes($wiersz2['cenaprom']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
| ";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and isbn != '".$isbn."' and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++){ $wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc(); }
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
|