Wyniki

Znaleziono 23 wyników wyszukiwania hasła: ryzyko

Artur Wyszyński (2021/1, Miscellanea, s. 142)

Niewypłacalność zawodowych klubów piłki nożnej

Celem badania było określenie ryzyka niewypłacalności i ocena współzależności pomiędzy wskaźnikami ryzyka a ich determinantami (czynnikami) klubów ekstraklasy piłki nożnej w Polsce w latach 2017–2019. Badania podzielono na dwa etapy. W pierwszym określono ryzyko niewypłacalności w znaczeniu finansowym, prawnym i rachunkowym. W drugim na podstawie przeglądu literatury i dostępnych danych (...)


Adam Koronowski (2020/5, Artykuły, s. 661)

Epistemologia, aksjologia i ideologia w ekonomii – przypadek funkcji Cobba–Douglasa

Celem artykułu jest wskazanie aksjologicznych i ideologicznych skutków przyjęcia w modelach ekonomicznych pozornie neutralnego, uzasadnionego matematyczną elegancją, założenia funkcji produkcji Cobba–Douglasa. Zgodnie z wytyczonymi przez M. Friedmana zaleceniami metodologicznymi, które zdominowały współczesną ekonomię głównego nurtu, realizm założeń nie podlega dyskusji i ocenie. Taka (...)


Piotr Mielus (2017/4, Miscellanea, s. 457) OPEN ACCESS

Stała czy zmienna stopa procentowa? O reformie rynku kredytów hipotecznych

Polska należy do grupy krajów z dominującą rolą zmienno procentowych kredytów hipotecznych. Brak ustalonego oprocentowania kredytów rodzi zwiększone ryzyko niewypłacalności po stronie kredytobiorców w sytuacji nagłego i silnego wzrostu stóp procentowych. Doświadczenia innych krajów wskazują, że reżim stałych stóp procentowychw kredytach hipotecznych można wprowadzić w sposób efektywny (...)


Jagoda Anna Kaszowska, Juan Luis Santos (2017/4, Artykuły, s. 369) OPEN ACCESS

Rola percepcji ryzyka i niepewności w ocenie ryzyka systemowego. Podejście symulacyjne ABM

Przedmiotem rozważań w artykule jest rola percepcji ryzyka i niepewności w kształtowaniu się ryzyka systemowego. Autorzy zwracają uwagę na czynniki wpływające na sposób postrzegania ryzyka przez instytucje finansowe („percepcję ryzyka”) oraz na tworzenie się wyobrażeń, jakie mogą mieć instytucje finansowe o tym, w jaki sposób są postrzegane przez inne podmioty finansowe i gospodarcze (...)


Jan L. Bednarczyk, Piotr Misztal (2016/4, Artykuły, s. 546) OPEN ACCESS

Czy strefa euro zmierza w kierunku pułapki niskiej inflacji?

Strefa euro należy do najwolniej rozwijających się obszarów globalnej gospodarki. Jej problemy rozwojowe pozostają w sprzeczności z głównymi celami Unii Gospodarczej i Walutowej, sformułowanymi w Traktacie z Maastricht oraz stawiają pod znakiem zapytania korzyści z dalszego pogłębiania integracji europejskiej. Wyzwaniem dla skuteczności polityki gospodarczej prowadzonej przez instytucje (...)


Adam Zaremba, Przemysław Konieczka (2015/6, Miscellanea, s. 857)

Znaczenie stopy dywidendy w optymalizacji portfela akcji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej

Artykuł zawiera analizę zależności stóp zwrotu na rynkach akcji Europy Środkowej i Wschodniej od stopy dywidendy. Badanie opiera się na notowaniach miesięcznych 1153 spółek z 11 państw latach 2002–2014. Wykorzystane zostały metody sortowania, analizy regresji, testy przesunięcia granicy efektywnej oraz testy relacji monotonicznej. Wyniki można podsumować następująco. Po pierwsze, spółki o (...)


Stanisław Urbański, Jacek Leśkow (2015/4, Miscellanea, s. 515)

Multifactor-efficiency of the Fama-French Portfolios Formed on the Warsaw Stock Exchange: Bootstrap Method Application (Wieloczynnikowa efektywność portfeli Famy-Frencha formowanych na GPW w Warszawie: zastosowanie metod Bootstrap)

Artykuł przedstawia bootstrapową ocenę wieloczynnikowej efektywności portfeli Famy-Frencha formowanych na polskim rynku akcji. Zastosowane metody oceniają charakter zmian stóp zwrotu w zależności od zmian czynników Famy-Frencha. Wektory ryzyka i premii za ryzyko oszacowano w okresie 1995–2010 oraz dwóch podokresach. Zastosowanie modelu Famy-Frencha do budowy portfeli inwestycyjnych pozwala (...)


Elżbieta Rychłowska-Musiał (2015/2, Artykuły, s. 203)

Struktura zadłużenia spółki według priorytetu spłaty: implikacje dla wartości przedsiębiorstwa

Wybór struktury kapitału przedsiębiorstwa i optymalnej struktury zadłużenia stanowi jedno z centralnych zagadnień fi nansów przedsiębiorstw. Artykuł analizuje problem struktury zadłużenia z punktu widzenia priorytetu jego spłaty. Punktem odniesienia jest wartość przedsiębiorstwa dla właścicieli oraz koszt emisji nowego długu. Kształtowanie struktury zadłużenia spółki według priorytetu jego (...)


Paweł Smaga (2014/4, Artykuły, s. 489)

Optymalny kształt pierwszego filara unii bankowej

Celem artykułu jest odpowiedź na następujące pytania: 1) jakie są cele unii bankowej i czy jest w ona w stanie je osiągnąć? 2) jakie wady konstrukcyjne SSM mogą ograniczać jej skuteczne funkcjonowanie? 3) jakie skutki może mieć jej utworzenie dla europejskiej sieci bezpieczeństwa finansowego? W artykule wykorzystano metodę dedukcyjną oraz przegląd literatury. Do przyczyn, dla których (...)


Witold Małecki (2014/4, Artykuły, s. 467)

Przemiany sektora bankowego i ich konsekwencje

Banki odegrały istotną i niezbyt chlubną rolę we współczesnym globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym. Nie tylko były jednym ze źródeł tego kryzysu, ale następnie przyczyniały się także do rozprzestrzeniania się impulsów kryzysowych. W niniejszym artykule pokazano ewolucję banków w ciągu ostatnich 30-40 lat. Prosty, tradycyjny model bankowości, w którym banki przyjmowały depozyty od (...)


Tomasz Berent (2013/1, Artykuły, s. 99)

Dźwignia finansowa – krytyka DFL

Stopień dźwigni finansowej (DFL) to szeroko stosowany indeks, którego celem jest pomiar ryzyka finansowego wynikającego z dźwigni finansowej: wartości większe od jedności wskazują na bardziej niż proporcjonalne zmiany zysku netto w porównaniu z wywołującymi je względnymi zmianami zysku operacyjnego. Artykuł opisuje liczne wady tego wskaźnika, których część wynika z nieścisłości w samej (...)


Aneta Hryckiewicz (2013/1, Artykuły, s. 31)

Interwencje rządowe w sektorze bankowym a stabilność sektora finansowego

Kryzysy finansowe na świecie wymuszają na instytucjach rządowych przeznaczenie rekordowej sumy pomocy finansowej w ratowaniu zagrożonych upadkiem systemów finansowych. Ostatnie szacunki z kryzysu 2007-2010 pokazują, że wysokość rządowych pakietów pomocowych na świecie może wynieść 100 bln dolarów. Co raz większą uwagę zwraca się na wpływ interwencji rządowych na funkcjonowanie sektora (...)


Elżbieta Rychłowska-Musiał (2011/6, Artykuły, s. 795)

Konkurencja na rynku a strategia realizacji i finansowania projektu inwestycyjnego

Wybór optymalnego momentu realizacji inwestycji ma dla jej powodzenia istotne znaczenie. Odkładanie go w czasie może być dla inwestora źródłem wymiernych korzyści finansowych, może jednak także zwiększyć ryzyko wyeliminowania firmy przez konkurencję. Autorka rozważa sytuację spółki, która działając na rynku konkurencyjnym dokonuje wyboru optymalnego momentu realizacji danego projektu (...)


Stanisław Urbański (2011/5, Artykuły, s. 709)

Cross-Section Changes of Rates of Return on the Shares Traded on the Warsaw Stock Exchange

Streszczenie W artykule przedstawiony został ekonometryczny model CAPM opisujący zmiany stóp zwrotu akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Badane są wartości składowych wektorów ryzyka systematycznego i premii za ryzyko w latach poprzedzających wejście Polski do Unii Europejskiej. Algorytm opisujący stopy zwrotu oparty jest na pracach Famy i Frencha oraz jest (...)


Piotr Ciżkowicz, Andrzej Rzońca (2011/5, Artykuły, s. 677)

Dlaczego banki centralne nie powinny podwyższać celu inflacyjnego?

O. Blanchard i współautorzy [2010] zaproponowali, aby banki centralne w obecnej sytuacji gospodarczej podniosły cele inflacyjne z obecnych 2% do około 4%. Miałoby to poszerzyć pole dla przyszłych obniżek stóp procentowych w sytuacji ewentualnego kolejnego kryzysu finansowego (lub innego silnego wstrząsu). Autorzy poddają tę propozycję krytycznej ocenie. Najpierw przywołują dwa argumenty (...)


Tomasz Berent (2011/3, Artykuły, s. 345)

ryzyko dźwigni finansowej – nowe podejście metodologiczne

Dźwignia finansowa to jedno z najbardziej rozpoznawanych pojęć, tak w teorii finansów, jak i praktyce gospodarczej. Dziwić może zatem fakt, iż pojęcie to nie jest jednoznacznie zdefiniowane. Istnieje wiele metod pomiaru dźwigni finansowej, często ze sobą sprzecznych. Po krótkim przeglądzie literatury, świadczącym o istniejącym od ponad półwiecza „swoistym chaosie pojęciowym”, towarzyszącym (...)


Danuta Gotz-Kozierkiewicz (2010/4, Artykuły, s. 467)

Kryzys informacyjnej funkcji pieniądza

O informacyjnej funkcji pieniądza w gospodarce decydują dwa główne mierniki jego wartości w czasie, siła nabywcza i stopa procentowa. Mają one kluczowe znaczenie dla związku finansów z gospodarką realną. Współczesne rynki finansowe absorbują zmiany stopy procentowej banku centralnego bez czytelnych ex ante skutków dla zmian popytu na dobra realne. Informacja o sile nabywczej pieniądza (...)


Danuta Gotz-Kozierkiewicz (2010/2, Artykuły, s. 163)

Polityka pieniężna a prawo Goodharta

Realia prowadzenia polityki pieniężnej we współczesnej gospodarce wskazują na ich nieprzystawalność do podręcznikowego modelu funkcjonowania banków komercyjnych. Zgodnie z prawem Goodharta, banki znajdują rozwiązania skuteczne dla ochrony ich dochodów bez względu na intencje władz monetarnych. Takie motywy kierują również rosnącym zaangażowaniem banków w wykorzystywanie m.in. papierów (...)


Czesław Skowronek (2010/1, Recenzje i omówienia, s. 132)

Przemysław Borkowski, ryzyko w działalności przedsiębiorstw


Elżbieta Rychłowska-Musiał (2010/1, Artykuły, s. 35)

Przeinwestowanie i koszty agencji długu w spółce

Jednym z czynników obniżających wartość rynkową spółki są koszty agencji pojawiające się jako skutek rozdzielenia funkcji zarządzania i finansowania. Artykuł poświęcony jest zagadnieniom agencji związanym z konfliktem powstającym pomiędzy właścicielem-menedżerem, a wierzycielem przedsiębiorstwa. Ponieważ bezpośredni pomiar kosztów agencji jest niezwykle trudny, w celu oszacowania ich (...)


Andrzej Sławiński (2008/1, Artykuły, s. 33)

Znaczenie czynników ryzyka towarzyszących wchodzeniu Polski do ERM2 i do strefy euro

W pierwszej części artykułu są analizowane dwie kwestie związane z wejściem Polski do ER M2: 1) czynniki złotego umiaru po przystąpieniu Polski do UE, oraz 2) jak Narodowy Bank Polski powinien prowadzić politykę pieniężną w celu stabilizacji złotego w paśmie M2 ER. W drugiej części są analizowane główne zagrożenia związane z wejściem Polski do strefy euro. Główne ryzyko dostrzegane jest w (...)


Leszek Zienkowski (2007/6, Artykuły, s. 861)

Determinanty i perspektywy wzrostu gospodarczego w nadchodzących latach

W artykule zaprezentowane są na wstępie wyniki porównawczych analiz międzynarodowych dotyczących uwarunkowań dla trwałej i wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego wraz z wskazaniem miejsca (odległego) gospodarki polskiej wśród porównywanych krajów. W dalszej części przedstawione są poglądy autora dotyczące podstaw obecnego wysokiego tempa wzrostu w Polsce oraz perspektyw rozwojowych w (...)


Krzysztof Rybiński, Urszula Sowa (2007/4, Artykuły, s. 457)

Global Reserves Management (Globalne zarządzanie rezerwami walutowymi)

Artykuł prezentuje czynniki odpowiadające za szybki wzrost rezerw walutowych utrzymywanych przez banki centralne (w ciągu dziesięciu lat zastrzega ponad trzykrotnie, do ponad 5 mld dolarów w 2006 r.). Autorzy prezentują nową koncepcję OCHAR - szansa koszt organizacji zapasem, która jest zdefiniowana jako utracony wzrost PKB z powodu zbyt konserwatywnego zarządzania rezerwami przez banki (...)




....