Wyniki

Znaleziono 20 wyników wyszukiwania hasła: instytucje

Jacek Lewkowicz, Katarzyna Metelska-Szaniawska (2021/6, Artykuły, s. 753)

instytucje de iure i de facto – implikacje dla prawa i ekonomii

Artykuł, przez odniesienie do klasyfikacji de iure – de facto, wpisuje się w dyskusję dotyczącą ekonomicznych skutków prawa. Identyfikacja ekonomicznych skutków reguł prawnych stanowiła obszar zainteresowania w ramach ekonomicznej analizy prawa przez dekady. Jednak w literaturze przedmiotu znajdujemy relatywnie częstsze odniesienia do instytucji de facto, które funkcjonują w praktyce niż do (...)


Elżbieta Jakubów (2021/5, Miscellanea, s. 679)

Wpływ instytucji demokracji bezpośredniej na zatrudnienie w sektorze publicznym w szwajcarskich kantonach

Celem artykułu jest zbadanie związku pomiędzy instytucjami demokracji bezpośredniej – obligatoryjnym referendum finansowym i inicjatywą – a rozwojem zatrudnienia w sektorze publicznym w szwajcarskich kantonach. W obliczu rosnącego znaczenia bezpośrednich form uczestnictwa obywateli w kształtowaniu decyzji politycznych na świecie ważnym problemem badawczym staje się skuteczność tych narzędzi (...)


Józef Orczyk (2021/4, Artykuły, s. 461)

Dylematy u progu transformacji pracy

Artykuł dotyczy procesu transformacji pracy ujętej jako wzajemne zazębianie zmian dokonujących się w dominujących instytucjonalnych formach przymusu pracy z formami organizacyjnymi jej realizacji. Analizując obecną fazę transformacji pracy, zwrócono uwagę nie tylko na zmiany techniczno-organizacyjne, związane z postępującą cyfryzacją i algorytmizacją pracy, ale i konsekwencjami społecznymi (...)


Katarzyna Owsiak (2021/2, Artykuły, s. 251)

Relacje pomiędzy władzami centralnymi a władzami samorządowymi w świetle nowej ekonomii instytucjonalnej

W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy ekonomia instytucjonalna może być bardziej niż ekonomia neoklasyczna przydatna do wyjaśnienia relacji ekonomicznych i społecznych występujących w ramach instytucji państwa. Obserwowane zakłócenia na linii władze centralne – władze samorządowe, polegające na marginalizacji roli samorządu, mogą negatywnie wpływać na dostarczanie dóbr (...)


Tadeusz Truskolaski, Kamil Waligóra (2019/4, Artykuły, s. 452)

The Role of the Białystok Science and Technology Park in Implementing the Smart City Concept

Artykuł zawiera krytyczną analizę modelu Triple Helix, prowadzoną zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej – w kontekście doświadczeń związanych z funkcjonowaniem Białostockiego Parku Naukowo-Technicznego. Autorzy uważają, że model Triple Helix powinien być dostosowany do warunków lokalnych. Jego wdrożenie wymaga modyfikacji uwzględniających stan bieżący i kluczowe cele, które mają (...)


Anna Ząbkowicz (2019/2, Artykuły, s. 145)

instytucje: między mechanizmem rynkowym i mechanizmami władzy

Artykuł przedstawia próbę instytucjonalnego podejścia do gospodarki. Korzystając z asocjacji z naukami o zarządzaniu, autorka proponuje, aby z pomocą podstawowych koncepcji nowej ekonomii instytucjonalnej dokonać rekonstrukcji spójnego i kompleksowego obrazu gospodarki. Jedno z kluczowych pojęć w tej dziedzinie, mianowicie governance, wykorzystuje jako narzędzie tworzenia tego obrazu. W tym (...)


Ryszard Rapacki, Juliusz Gardawski, Adam Czerniak, Bożena Horbaczewska, Adam Karbowski, Piotr Maszczyk, Mariusz Próchniak (2018/5, Artykuły, s. 523)

Wyłaniające się odmiany kapitalizmu w Europie Środkowo-Wschodniej: przegląd badań

Artykuł zawiera przegląd najbardziej reprezentatywnych badań teoretycznych i empirycznych na temat wyłaniających się odmian/modeli kapitalizmu w krajach Europy Środkowo‑Wschodniej (EŚW). Krytycznej ocenie poddano standardowe ujęcia koncepcyjne, ich zastosowania i rozwinięcia, jak i występujące w literaturze przedmiotu ujęcia standardowe i niestandardowe. Wskazano też na cechy specyficzne (...)


Waldemar Florczak, Wojciech Grabowski (2018/2, Artykuły, s. 185) OPEN ACCESS

Czy warto korzystać z porad prawnych? Szacunki mikroekonomicznych efektów poradnictwa prawno-obywatelskiego

W artykule podjęto próbę empirycznego pomiaru indywidualnych korzyści wynikających z bezpłatnego poradnictwa prawnego oferowanego przez różne instytucje niekomercyjne. W tym celu wykorzystano poszerzone równanie dochodów Mincera, którego parametry oszacowano przy użyciu reprezentatywnych mikroekonomicznych danych ankietowych dla Polski. Podsumowując wyniki badania należy stwierdzić, iż (...)


Jacek Pietrucha, Rafał Żelazny (2017/5, Artykuły, s. 527) OPEN ACCESS

Interdependence of Innovations and Institutions: Consequences for GDP Growth

Artykuł bada zależność pomiędzy wskaźnikiem gospodarki kreatywej (CEI) a wzrostem PKB. Autorzy zakładają, że w rezultacie sprężenia zwrotnego zachodzącego między instytucjami a kapitałem ludzkim i technologią powstają warunki sprzyjające działalności kreatywnej, która jest czynnikiem przyspieszającym innowacje na poziomie mikro-, mezo- i makroekonomicznym, czego efektem jest wzrost (...)


Jagoda Anna Kaszowska, Juan Luis Santos (2017/4, Artykuły, s. 369) OPEN ACCESS

Rola percepcji ryzyka i niepewności w ocenie ryzyka systemowego. Podejście symulacyjne ABM

Przedmiotem rozważań w artykule jest rola percepcji ryzyka i niepewności w kształtowaniu się ryzyka systemowego. Autorzy zwracają uwagę na czynniki wpływające na sposób postrzegania ryzyka przez instytucje finansowe („percepcję ryzyka”) oraz na tworzenie się wyobrażeń, jakie mogą mieć instytucje finansowe o tym, w jaki sposób są postrzegane przez inne podmioty finansowe i gospodarcze (...)


Robert Kudłak, Wojciech Kisiała (2017/3, Artykuły, s. 243) OPEN ACCESS

Środowiskowe aspekty społecznej odpowiedzialności biznesu – ujęcie instytucjonalne

Dotychczasowe badania dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility – CSR) skupiały się przede wszystkim na próbie wyjaśnienia wpływu CSR na konkurencyjność przedsiębiorstw oraz dyskusji etycznych podstaw ich działalności. Natomiast społeczne i środowiskowe efekty dobrowolnych działań przedsiębiorstw pozostają niemal nierozpoznane. W konsekwencji krytycy (...)


Jakub Sukiennik, Zbigniew Dokurno, Bogusław Fiedor (2017/2, Artykuły, s. 121) OPEN ACCESS

System instytucjonalnej równowagi a proces zmian instytucjonalnych z perspektywy zrównoważonego rozwoju

Narzędzia analityczne, którymi dysponują nauki społeczne, w tym ekonomia, są dobrze dopasowane do analizy statycznych sytuacji, lecz nie w pełni odzwierciedlają i nie pozwalają zrozumieć niektórych procesów zmieniającego się świata. Autorzy próbują wskazać narzędzia pozwalające analizować proces zmian instytucjonalnych. Artykuł zawiera przegląd najnowszych badań dotyczących znaczenia (...)


Jan L. Bednarczyk, Piotr Misztal (2016/4, Artykuły, s. 546) OPEN ACCESS

Czy strefa euro zmierza w kierunku pułapki niskiej inflacji?

Strefa euro należy do najwolniej rozwijających się obszarów globalnej gospodarki. Jej problemy rozwojowe pozostają w sprzeczności z głównymi celami Unii Gospodarczej i Walutowej, sformułowanymi w Traktacie z Maastricht oraz stawiają pod znakiem zapytania korzyści z dalszego pogłębiania integracji europejskiej. Wyzwaniem dla skuteczności polityki gospodarczej prowadzonej przez instytucje (...)


Stanisław Rudolf (2016/2, Recenzje i omówienia, s. 279)

Ewa Gruszewska, instytucje a proces tworzenia kapitału w Polsce


Sławomir Kuźmar, Michał Pilc (2015/1, Artykuły, s. 43)

The Impact of Labor Market Institutions on Labor Market Performance in Transition Countries

Celem artykułu jest przeanalizowanie wpływu różnych instytucji rynku pracy na efektywność tego rynku w 25 krajach postsocjalistycznych w okresie transformacji systemowej i ustalenie, czy wpływ ten był taki sam jak w krajach UE-15. Zebrane dane wskazują, że instytucje rynku pracy w krajach transformacji (zwłaszcza w WNP) zapewniają raczej wyższy stopień elastyczności rynku pracy niż kraje UE (...)


Jakub Kronenberg (2014/6, Artykuły, s. 843)

Gaz łupkowy w Polsce a „przekleństwo zasobów naturalnych”

Artykuł przedstawia hipotezę przekleństwa zasobów naturalnych, która postuluje, że kraje obficie wyposażone w zasoby naturalne często nie są w stanie w pełni wykorzystać potencjału związanego z tymi zasobami. Zaobserwowano, że im bardziej obficie kraj jest wyposażony w zasoby, tym większe jest prawdopodobieństwo spowolnionego (a nawet ujemnego) tempa wzrostu PKB w tym kraju. Przekleństwo (...)


Aneta Hryckiewicz (2013/1, Artykuły, s. 31)

Interwencje rządowe w sektorze bankowym a stabilność sektora finansowego

Kryzysy finansowe na świecie wymuszają na instytucjach rządowych przeznaczenie rekordowej sumy pomocy finansowej w ratowaniu zagrożonych upadkiem systemów finansowych. Ostatnie szacunki z kryzysu 2007-2010 pokazują, że wysokość rządowych pakietów pomocowych na świecie może wynieść 100 bln dolarów. Co raz większą uwagę zwraca się na wpływ interwencji rządowych na funkcjonowanie sektora (...)


Grzegorz W. Kołodko (2009/3, Artykuły, s. 353)

Wielka Transformacja 1989–2029. Uwarunkowania, przebieg, przyszłość

Ponad 1,8 miliarda ludzi – od Europy Środkowej do Wschodniej Azji – jest zaangażowane już od pokolenia w wielką transformację systemową prowadzącą do gospodarki rynkowej, społeczeństwa obywatelskiego i demokracji. Proces ten ewoluuje zarówno pod wpływem chaosu, jak i celowej działalności, co w rezultacie przyniosło mieszane owoce. Zróżnicowanie obecnej sytuacji jest skutkiem spuścizny z (...)


Jerzy Hausner (2007/6, Artykuły, s. 839)

Polityka gospodarcza – wokół dylematów i sporów

Artykuł zawiera refleksje na temat polityki gospodarczej, sformułowane przez autora na podstawie doświadczeń wyniesionych z pracy na kierowniczych stanowiskach w rządzie. Na początek rozważa się problem istoty polityki gospodarczej. Możliwe jest przyjęcie dwu przeciwstawnych punktów widzenia. Po pierwsze, gospodarka może być postrzegana jako podmiot oddziaływania, będący złożonym systemem (...)


Grzegorz W. Kołodko (2007/6, Artykuły, s. 799)

Sukces na dwie trzecie. Polska transformacja ustrojowa i lekcje na przyszłość

Posocjalistyczną transformację ustrojową postrzegać należy na tle procesu globalizacji, a postęp w sferze zmian ustrojowych oceniany musi być poprzez ich wpływ na zdolności rozwojowe gospodarki. W Polsce podczas osiemnastu lat przekształceń odnotowano największy wzrost PKB spośród wszystkich krajów transformacji. Przy jej ocenie wszakże ważna jest nie tylko poprawa konkurencyjności i (...)




....