Dominik Buttler (2022/1, Laureaci Nagrody Nobla,
W artykule opisano istotę schematu quasi-eksperymentalnego wykorzystywanego i twórczo rozwijanego przez laureatów tegorocznej Nagrody Nobla. W szczególności scharakteryzowano cztery najpopularniejsze metody stosowane w ramach tego podejścia: model regresji nieciągłej, techniki parowania statystycznego, metodę różnicy w różnicach oraz regresję ze zmienną instrumentalną. Następnie (...)
Michał Mrowiec (2022/1, Artykuły,
O ekonomii normatywnej i pozytywnej w perspektywie założenia o chaotyczności zjawisk ekonomicznych
W artykule jest rozważany problem podziału ekonomii na pozytywną i normatywną, a także jego reinterpretacji ze względu na założenia teorii chaosu deterministycznego dla zjawisk ekonomicznych i funkcjonowania rynku. Pytanie badawcze wyrażone jest jako wątpliwość, czy przyjmowanie postulatów idealistycznych oraz opartych na nich sądów wartościujących w ekonomii jest uzasadnione lub przydatne (...)
Marian Zalesko, Aneta Kargol-Wasiluk (2021/6, Dyskusje i polemiki,
Natura kryzysu w świetle analizy filozoficzno-ekonomicznej
W artykule została przedstawiona natura kryzysu w perspektywie humanistyczno-społecznej. W przeświadczeniu autorów wyjaśnieniu procesu pojawiania i rozprzestrzeniania się kryzysów powinna towarzyszyć nie tylko Ekonomia, lecz także refleksja z obszaru filozofii, a nawet sfery nauk politycznych. Opracowanie ma charakter przeglądowy. Zostało przygotowane przy wykorzystaniu metody analizy i (...)
Marek Ratajczak (2021/6, Artykuły,
Po co nam historia myśli ekonomicznej?
Celem tego artykułu jest próba odpowiedzi na dwa pytania. Pierwsze pytanie wynika bezpośrednio z jego tytułu, a drugie – ściśle się z tym wiążące – dotyczy przyczyn degradacji roli historii myśli ekonomicznej w kształceniu ekonomistów. Zdaniem autora to, jaką rolę w sferze badawczej i dydaktycznej będzie odgrywać historia myśli ekonomicznej, będzie zależeć zarówno od samych badaczy (...)
Grzegorz W. Kołodko (2021/6, In memoriam,
János Kornai i jego wiekopomne dzieło
János Kornai to podczas ostatnich pięćdziesięciu lat najwybitniejszy ekonomista krajów socjalistycznych i posocjalistycznych. To uczony światowej renomy, który pozostawił po sobie ogromny dorobek opublikowany w około trzydziestu językach. Jego teoria systemowej nierównowagi w gospodarce centralnie planowanej, koncepcja twardych i miękkich ograniczeń budżetowych oraz Ekonomia niedoborów (...)
Łukasz Lach (2021/5, Recenzje i omówienia,
Recenzja: Krzysztof Malaga, Karolina Sobczak, Mikroekonomia. Ujęcie statyczne i dynamiczne
Adam Rogoda (2021/5, Artykuły,
Dekada nowej ekonomii strukturalnej: czym była i co z niej zostało?
Artykuł zawiera analizę wewnętrznej spójności nowej ekonomii strukturalnej (NSE), koncepcji polityki wzrostu gospodarczego sformułowanej przez chińskiego ekonomistę Justina Y. Lina, oraz jej zdolności do tłumaczenia gospodarczych sukcesów i porażek krajów rozwijających się. Po dekadach hegemonii konsensusu waszyngtońskiego NSE, opowiadając się za selektywną polityką przemysłową, stwarzała (...)
Marian Gorynia (2021/2, Recenzje i omówienia,
Recenzja: Ekonomia informacji (pod redakcją Przemysława Deszczyńskiego)
Katarzyna Owsiak (2021/2, Artykuły,
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy Ekonomia instytucjonalna może być bardziej niż Ekonomia neoklasyczna przydatna do wyjaśnienia relacji ekonomicznych i społecznych występujących w ramach instytucji państwa. Obserwowane zakłócenia na linii władze centralne – władze samorządowe, polegające na marginalizacji roli samorządu, mogą negatywnie wpływać na dostarczanie dóbr (...)
Aleksander Sulejewicz (2021/2, Artykuły,
Modelowanie w przypadku ekonomisty heterodoksyjnego – sukcesy i niepowodzenia Michała Kaleckiego
Autor proponuje spojrzeć na dzieło M. Kaleckiego przez pryzmat historii myśli ekonomicznej uzbrojonej w metodologię ekonomii. Sugeruje zastosowanie w tym celu metaekonomicznego modelu przedstawionego przez U. Mäkiego, uzupełnionego pewnymi dodatkowymi elementami. Na podstawie przeglądu prac Kaleckiego dochodzi do wniosku, że praktycznie żadnego z czynników zidentyfikowanych przez Mäkiego (...)
Valeriy Heyets (2021/1, Eseje,
Endogeniczny postęp społeczny jako źródło wzrostu gospodarczego
W eseju tym autor stwierdza, że kapitał społeczny i postęp społeczny powinien być traktowany jako odrębne, endogeniczne źródło wzrostu gospodarczego i w związku z tym powinien być włączony do endogenicznych modeli wzrostu obok kapitału fizycznego i ludzkiego oraz postępu technicznego. Kapitał społeczny jest dobrem publicznym, które nie tylko powiększa zdolności intelektualne ludzi, lecz (...)
Jakub Sukiennik (2020/5, Miscellanea,
Regulacja rynku narkotyków w Polsce w latach 1997–2005 a równowaga systemu instytucjonalnego
Celem artykułu jest opis i próba wyjaśnienia przebiegu zmian prawnych w zakresie przekształceń ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (UPN) w Polsce w latach 1997–2005 z perspektywy nowej ekonomii instytucjonalnej. Szczególnym obszarem zainteresowania pozostaje jednak karanie za posiadanie narkotyków. Dodatkowym zamierzeniem jest próba odpowiedzi na pytanie, czy zmiany UPN w zakresie karania (...)
Jakub Rok (2020/5, Artykuły,
Rola środowiska naturalnego w różnych ujęciach dobrobytu – próba systematyzacji
Dotychczasowy model rozwoju społeczno-gospodarczego, ukierunkowany na maksymalizację dobrobytu wyrażanego dochodem, przyczynił się do degradacji środowiska naturalnego na wielką skalę. W rezultacie pojawiły się nowe kierunki badań, związane zarówno z redefinicją koncepcji dobrobytu, jak i włączeniem złożonej problematyki środowiska naturalnego w ramy myślenia ekonomicznego. Celem artykułu (...)
Jerzy Hausner (2020/2, Artykuły,
Ekonomia i społeczne imaginarium
Stare teorie i idee gospodarcze nie pasują do nowej rzeczywistości. Na ich podstawie nie można kształtować odpowiedniej polityki gospodarczej. Współcześnie zawodzi model gospodarowania, w którym efektywność tak góruje nad produktywnością, że ją osłabia i ruguje. Trzeba w ekonomii odbudować i ożywić tradycję jej zakorzenienia w filozofii moralnej. Ekonomia nie może koncentrować uwagi tylko (...)
Grzegorz W. Kołodko (2020/2, Artykuły,
Ekonomia nowego pragmatyzmu: tożsamość, cele, metoda
Współczesna myśl ekonomiczna nie radzi sobie zadowalająco ze swymi zadaniami: nie wyjaśnia w sposób w pełni satysfakcjonujący rzeczywistości społeczno-gospodarczej, ani nie proponuje skutecznych metod rozwiązania ważnych problemów, zwłaszcza na szczeblu makroekonomicznym – w gospodarce narodowej oraz megaekonomicznym – w gospodarce światowej. Nowy pragmatyzm to zarys heterodoksyjnej (...)
Elżbieta Mączyńska, Piotr Pysz (2020/2, Artykuły,
Po co nam społeczna gospodarka rynkowa?
Artykuł przedstawia ordoliberalną koncepcję społecznej gospodarki rynkowej (SGR) jako modelu ustroju społeczno-gospodarczego alternatywnego wobec wolnorynkowej gospodarki kapitalistycznej. Autorzy wskazują, że wobec wielu dysfunkcji współczesnego systemu kapitalistycznego, występujących w skali globalnej w sferze gospodarczej, społecznej i ekologicznej, model ten może stanowić drogowskaz w (...)
Andrzej K. Koźmiński, Adam Noga, Katarzyna Piotrowska, Krzysztof Zagórski (2020/2, Artykuły,
Autorzy wykorzystują złożony wskaźnik rozwoju społeczno-gospodarczego, zwany wskaźnikiem ALK (BDI), do analizy sytuacji gospodarczej w 22 krajach europejskich OECD w latach 1999–2017. Wskaźnik obejmuje 45 zmiennych społecznych i ekonomicznych w podziale na cztery grupy: 1) oceny bieżącej sytuacji społecznej i politycznej, 2) przewidywania i oczekiwania społeczne, 3) wewnętrzna sytuacja (...)
Łukasz Hardt (2020/2, Artykuły,
Utylitaryzm, deontologia i etyka cnót: zbieżne czy przeciwstawne fundamenty etyczne ekonomii?
Ekonomia neoklasyczna oparta jest na klasycznym utylitaryzmie – o wartości czynu (również dotyczącego konsumpcji dóbr) decyduje uzyskiwana z niego użyteczność. Z powodu wyboru tego fundamentu etycznego Ekonomia jest często krytykowana. Głosy krytyki płyną m.in. od tych badaczy, którzy preferują etykę cnót. Twierdzą oni, że rynek działa na podstawie instrumentalnej racjonalności i (...)
Stanisław Czaja (2020/1, Recenzje i omówienia,
Ekonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodko, red. E. Mączyńska
Dominik Buttler, Jan Szambelańczyk (2020/1, Laureaci Nagrody Nobla,
Artykuł przedstawia dorobek naukowy laureatów Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznanej w 2019 r.: E. Duflo, A. Banerjee i M. Kremera. Omówiony został ich wkład do badań nad przyczynami i sposobami łagodzenia ubóstwa na świecie, a przede wszystkim wkład do rozwoju badań eksperymentalnych w naukach społecznych wykorzystujących schemat randomizowanych (...)
Jerzy Wilkin, Aneta Kargol-Wasiluk, Marian Zalesko (2019/6, Artykuły,
Równowaga instytucjonalna – fundament równowagi gospodarczej
Autorzy proponują inne od dotychczasowych, znacznie szersze podejście do równowagi gospodarczej, oparte na osiągnięciach różnych nurtów badań nad rolą instytucji w życiu gospodarczym i społecznym. Rozważania te są zarazem refleksją metodologiczną i filozoficzną nad stanem nauk ekonomicznych, zwłaszcza w odniesieniu do podstaw ładu instytucjonalnego gospodarki i życia społecznego. Mają one (...)
Izabela Bludnik (2019/4, Artykuły,
Endogeniczna podaż pieniądza w warunkach finansjalizacji – perspektywa ekonomii heterodoksyjnej
Ekonomia heterodoksyjna interpretuje zjawiska endogeniczności podaży pieniądza oraz finansjalizacji, jak również związek przyczynowo-skutkowy zachodzący między nimi inaczej niż Ekonomia głównego nurtu. Endogeniczność postrzega się tu jako trwałą i niezmienną cechę pieniądza, stanowiącą równocześnie determinantę finansjalizacji. Ta z kolei jest uznawana za przejściową i odwracalną aberrację (...)
Jarosław Plichta (2019/3, Artykuły,
Pomiar kosztów transakcyjnych – różne podejścia i perspektywa badawcza
Celem artykułu jest prezentacja różnych podejść do pomiaru kosztów transakcyjnych na poziomie mikro- i makroekonomicznym oraz propozycja kierunku badań integrujących w tym zakresie. Prowadzone od lat 1970. badania kosztów transakcyjnych przyniosły szereg inspirujących wniosków dotyczących roli tego typu kosztów w gospodarce, wskazując na ich kluczowe znaczenie w efektywności działania (...)
Mateusz Tomal (2019/2, Artykuły,
Współczesna Ekonomia uznaje, że podejmowane decyzje inwestycyjne nie zawsze są w pełni racjonalne. Przyczyn nieracjonalności można szukać w inklinacjach o podłożu psychologicznym, które towarzyszą procesowi podejmowania decyzji. Inklinacje te, nazywane czynnikami behawioralnymi, występują w postaci heurystyk, czyli intuicyjnych opinii formułowanych pospiesznie, jak również w postaci (...)
Leokadia Oręziak (2019/1, Dyskusje,
Grzegorz W. Kołodko (2018/6, Artykuły,
Chińska transformacja ustrojowa: socjalizm czy kapitalizm? Tertium datur
Autor artykułu próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy Chiny wciąż jeszcze budują socjalizm, czy też zbudowały już kapitalizm? A może jedno i drugie? Może żaden z tych dwu systemów, gdyż poprzez rynkowe reformy odchodzące od tradycyjnego socjalizmu stworzyły coś odmiennego niż klasyczne typy ustrojów politycznych i społeczno-gospodarczych znane z XX w.? Jedni autorzy orzekli, że w Chinach mamy (...)
Marian Gorynia (2018/5, Artykuły,
Współczesne nauki ekonomiczne: tożsamość, ewolucja, klasyfikacje
Artykuł zawiera rozważania na temat obecnego stanu nauk ekonomicznych ze zwróceniem szczególnej uwagi na kontekst polski. Punktem wyjścia rozważań jest prezentacja różnych klasyfikacji nauk ekonomicznych w Polsce, a także klasyfikacji międzynarodowych. Dalej podejmuje się próbę określenia tożsamości nauk ekonomicznych czyli tego, co łączy poszczególne dyscypliny tych nauk (Ekonomia, finanse (...)
Elżbieta Mączyńska (2018/2, Laureaci Nagrody Nobla,
Richard H. Thaler – Nobel z ekonomii – 2017 r. Ekonomia z życia wzięta
Piotr Pieniążek (2018/2, Artykuły,
Szkoła austriacka i Ekonomia głównego nurtu: czym się różnią?
W następstwie kryzysu finansowego i gospodarczego z 2008 r. Ekonomia głównego nurtu była oskarżana o nieumiejętność przewidzenia, uniknięcia i złagodzenia tegoż kryzysu. W tej sytuacji interesujące może być rozpatrzenie, czy alternatywy dla ekonomii głównego nurtu mają jakąś wartość. Celem tego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy teoria austriackiej szkoły ekonomii może być (...)
Waldemar Florczak, Wojciech Grabowski (2018/2, Artykuły,
W artykule podjęto próbę empirycznego pomiaru indywidualnych korzyści wynikających z bezpłatnego poradnictwa prawnego oferowanego przez różne instytucje niekomercyjne. W tym celu wykorzystano poszerzone równanie dochodów Mincera, którego parametry oszacowano przy użyciu reprezentatywnych mikroekonomicznych danych ankietowych dla Polski. Podsumowując wyniki badania należy stwierdzić, iż (...)
Paweł Strawiński, Aleksandra Majchrowska, Paulina Broniatowska (2018/1, Artykuły,
Zwrot płacowy z wykształcenia w Polsce
Celem artykułu było przeanalizowanie zmian w premii płacowej uzyskiwanej przez pracowników z tytułu wykształcenia w Polsce w latach 1995–2013. W okresie tym nastąpiły duże zmiany w strukturze zatrudnienia rozpatrywanej według poziomu i typu wykształcenia. Udział pracowników z wyższym wykształceniem znacznie wzrósł, a udział pracowników z podstawowym wykształceniem zawodowym znacznie zmalał (...)
Marian Gorynia (2017/6, Recenzje i omówienia,
Metaekonomia. Zagadnienia z filozofii ekonomii, red. M. Gorazda, Ł. Hardt
Maciej Bałtowski (2017/6, Recenzje i omówienia,
Metaekonomia. Zagadnienia z filozofii ekonomii, red. M. Gorazda, Ł. Hardt, T. Kwarciński
Andrzej K. Koźmiński, Adam Noga, Katarzyna Piotrowska, Krzysztof Zagórski (2017/6, Artykuły,
Autorzy wykorzystują zintegrowany wskaźnik rozwoju społeczno-gospodarczego, zwany wskaźnikiem ALK (BDI) do analizy koniunktury gospodarczej w Polsce w latach 1999–2016. Wskaźnik ALK obejmuje 43 zmienne społeczne i ekonomiczne w podziale na cztery grupy: 1) oceny bieżącej sytuacji społecznej i politycznej, 2) przewidywania społeczne, 3) wewnętrzna sytuacja ekonomiczna, 4) czynniki zewnętrzne (...)
Grzegorz W. Kołodko (2017/2, Eseje,
Jak zniszczyć kraj. Ekonomia i polityka greckiego kryzysu
Marian Gorynia (2017/2, Recenzje i omówienia,
Ekonomia przyszłości. Wokół nowego pragmatyzmu Grzegorza W. Kołodko, red. nauk. Maciej Bałtowski
Jakub Sukiennik, Zbigniew Dokurno, Bogusław Fiedor (2017/2, Artykuły,
Narzędzia analityczne, którymi dysponują nauki społeczne, w tym Ekonomia, są dobrze dopasowane do analizy statycznych sytuacji, lecz nie w pełni odzwierciedlają i nie pozwalają zrozumieć niektórych procesów zmieniającego się świata. Autorzy próbują wskazać narzędzia pozwalające analizować proces zmian instytucjonalnych. Artykuł zawiera przegląd najnowszych badań dotyczących znaczenia (...)
Piotr Pysz, Anna Jurczuk, Michał Moszyński (2016/6, Artykuły,
W przedłożonym artykule podjęto próbę reintegracji myślenia historycznego w teorii ekonomii. W pierwszej części artykułu autorzy analizują postępujący od ponad stu lat proces oddzielania się głównego nurtu neoklasycznej teorii od myślenia w kategoriach historycznych. Intencją autorów w drugiej części jest opracowanie podejścia badawczego stwarzającego, poprzez badanie dryfu ładu (...)
Paweł Drobny (2016/3, Miscellanea,
Społeczna odpowiedzialność uniwersytetu ekonomicznego
Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, na czym powinna polegać społeczna odpowiedzialność uniwersytetu ekonomicznego, w kontekście zapoczątkowanego w 2005 r. procesu przekształcenia polskich uczelni ekonomicznych w uniwersytety ekonomiczne. Autor uważa, że taka zmiana nazwy uczelni ekonomicznej powinna pociągnąć za sobą istotną zmianę sposobu myślenia całej wspólnoty akademickiej oraz (...)
Adam P. Balcerzak, Michał Bernard Pietrzak (2016/3, Artykuły,
Efektywność instytucjonalna krajów Unii Europejskiej
Artykuł jest poświęcony ewaluacji efektywności systemów instytucjonalnych krajów Unii Europejskiej w kontekście przemian gospodarczych prowadzących do powstania globalnej gospodarki wiedzy. Analiza teoretyczna odwołuje się do propozycji analitycznych nowej ekonomii instytucjonalnej ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii kosztów transakcyjnych. W badaniu empirycznym zostały postawione dwa (...)
Jerzy Osiatyński (2016/3, Artykuły,
Quo vadis euro – Unio? Perspektywa ekonomii postkeynesowskiej
Strategia przyjęta przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy po wybuchu globalnego kryzysu ma na celu stworzenie nowych, trwałych fundamentów wzrostu gospodarczego dla krajów członkowskich strefy euro i całej Unii Europejskiej, przy pełnym zatrudnieniu i dynamice produkcji odpowiadającej produktowi potencjalnemu. U podstaw tej strategii leży (...)
Bogusław Fiedor, Bartosz Scheuer, Zbigniew Dokurno (2016/1, Artykuły,
Paradygmat zrównoważonego rozwoju a współczesna makroekonomia – ujęcie epistemologiczne
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim zakresie możliwe jest włączenie do współczesnej ortodoksyjnej makroekonomii paradygmatu zrównoważonego (trwałego) rozwoju. Inaczej jest to pytanie, czy możliwa jest inkorporacja ekonomii ekologicznej i/lub ekonomii trwałości, opartych właśnie na tym paradygmacie, do makroekonomii głównego nurtu. Rozważania autorów prowadzone są (...)
Maciej Bałtowski (2015/5, Artykuły,
Ewolucja ekonomii a nowy pragmatyzm Grzegorza W. Kołodki
Artykuł nawiązuje do tekstu G.W. Kołodki („Ekonomista” 2014, nr 3) i polemiki z nim autorstwa A. Matysiaka („Ekonomista” 2015, nr 2). Autor uważa, że polemika A. Matysiaka nie uwzględnia należycie tego, co w dorobku Kołodki wydaje się najciekawsze i najważniejsze, tj. nowatorskiego spojrzenia na ekonomię i jej współczesne cele. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej (...)
Marek Ratajczak (2014/2, Artykuły,
Ekonomia i edukacja ekonomiczna w dobie finansyzacji gospodarki
Globalny kryzys finansowo-ekonomiczny, którego umownym początkiem stał się upadek banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r., przyczynił się do ożywienia dyskusji na temat kondycji nauk ekonomicznych, a zwłaszcza ekonomii jako odkrywającej i tworzącej teoretyczne podstawy polityki makroekonomicznej. Znaczna część uczestników tej dyskusji zaczęła stawiać znak tożsamości między kryzysem (...)
Andrzej Wojtyna (2014/2, Artykuły,
Czy kryzys w teorii ekonomii jest głębszy niż w gospodarce?
W początkowym okresie kryzysu Ekonomia głównego nurtu stała się obiektem dosyć powszechnej krytyki nie tylko zewnętrznej, ale i ze strony własnego środowiska naukowego. Powstało wrażenie, że musi dojść do radykalnej rekonstrukcji sposobu uprawiania ekonomii i do zmiany układu sił nie tylko między szkołami głównego nurtu, ale także między głównym nurtem a szkołami heterodoksyjnymi. Kolejne (...)
Marek Belka (2014/2, Artykuły,
Dlaczego tylko odkrywać? Lekcje z obecnego kryzysu dla ekonomii i polityki gospodarczej
Źródła obecnego kryzysu mają bardzo różnorodny i dość wszechstronny charakter, ale na pewno są wśród nich i luki w teorii ekonomii, i błędy w polityce makroekonomicznej oraz regulacyjnej. Z tej diagnozy wynikają więc postulaty dotyczące koniecznych zmian i uzupełnień w teorii eko-nomii, jak również zmian w instytucjonalnym kształcie i strategii banków centralnych. Dyskusja na temat (...)
Grzegorz W. Kołodko (2014/2, Artykuły,
Nowy Pragmatyzm, czyli Ekonomia i polityka dla przyszłości
Ekonomia jest nie tylko sposobem interpretowania przeszłości i analizowania teraźniejszości, ale musi być też instrumentem odczytywania i kształtowania przyszłości. Z jednej strony pokazywać powinna bieg nieuniknionych przyszłych procesów społeczno-gospodarczych oraz ich styków z kulturą i technologią, z polityką i środowiskiem, do których trzeba odpowiednio i zawczasu się przygotowywać. Z (...)
Janina Godłów-Legiędź (2014/1, Artykuły,
Ekonomia i inżynieria społeczna z perspektywy kryzysu
Wbrew negatywnym konotacjom terminu „inżynieria społeczna” w ekonomii, celem artykułu jest zwrócenie uwagi na zalecane przez S. L. Goldmana podejście do inżynierii jako paradygmatu badań naukowych. Koncepcja Goldmana dostarcza nowych argumentów za celowością rewizji podejścia do racjonalności, a historia ekonomii i doświadczenia ostatniego kryzysu potwierdzają tezę Goldmana o potrzebie (...)
Władysław Grześkiewicz (2013/6, Recenzje i omówienia,
Sherman Folland, Allen C. Goodman, Miron Stano, Ekonomia zdrowia i opieki zdrowotnej
Aleksander Łukaszewicz (2013/5, Recenzje i omówienia,
Grzegorz W. Kołodko, Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości
Piotr Pysz (2013/4, Artykuły,
Czego można się nauczyć od myśli ordoliberalnej?
Autor wychodzi z założenia, że obecny kryzys gospodarki światowej idzie w parze z kryzysem nauki ekonomii. Celem artykułu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czego nauka ekonomii, współodpowiedzialna za kryzys światowy, może nauczyć się od pozostającej na uboczu jej głównego, neoklasycznego nurtu ordoliberalnej szkoły myślenia ekonomicznego. W pierwszej części artykułu dokonano (...)
Michał G. Woźniak (2013/4, Eseje,
Stanisław Lis (2013/4, Recenzje i omówienia,
Paul A. Samuelson, William D. Nordhaus, Ekonomia
Wilkin Jerzy (2012/3, Dyskusje,
Czy współczesna Ekonomia jest instrukcją obsługi mechanizmu gospodarczego?
Anna Gardocka-Jałowiec (2012/1, Artykuły,
Nakłady na działalność badawczo-rozwojową a innowacyjność polskiej gospodarki
Polska stanęła, wraz z przyjęciem postanowień Strategii Lizbońskiej z roku 2000, przed zadaniem pobudzenia działalności badawczo-rozwojowej, będącej niekwestionowanym źródłem innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki. Założenia Strategii Lizbońskiej, które to miały być zrealizowane do 2010 r., okazały się być zbyt ambitnymi, nie tylko dla Polski, ale i dla większości krajów UE. Polska (...)
Długookresowy wpływ organizacji EURO 2012 na gospodarkę polską
W artykule przedstawiono główne kanały oddziaływania organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 na polską gospodarkę oraz ilościową ocenę wpływu tego wydarzenia w latach 2008-2020. Narzędziem zastosowanym do symulacji makroekonomicznych efektów EURO 2012 był dynamiczny model równowagi ogólnej (CGE). Najsilniejszy impuls ekonomiczny związany z organizacją ME wynika z (...)
Zdzisław Sadowski (2011/3, Eseje,
Ekonomia w objęciach neoliberalizmu
Marek Ratajczak (2011/2, Recenzje i omówienia,
Janina Godłów-Legiędź, Współczesna Ekonomia. Ku nowemu paradygmatowi?
Grzegorz W. Kołodko (2011/2, Eseje,
Świat między kryzysami – refleksje na marginesie książki N. Roubiniego i S. Mihma "Ekonomia kryzysu"
Józef S. Zegar (2010/6, Artykuły,
Ekonomia wobec kwestii agrarnej
Jan Polowczyk (2010/4, Artykuły,
Elementy ekonomii behawioralnej w dziełach Adama Smitha
Ekonomia behawioralna jest jednym z najciekawszych wydarzeń w naukach ekonomicznych przełomu XX i XXI wieku. Jest szerokim nurtem łączącym poglądy opozycyjne w stosunku do tzw. ekonomii tradycyjnej (nazywanej też ekonomią głównego nurtu, neoklasyczną, czy ortodoksyjną). Celem artykułu jest przedstawienie poglądów Adama Smitha, na tle szerokiej panoramy różnorodnych koncepcji ekonomistów (...)
Bogusław Fiedor (2010/4, Artykuły,
Kryzys gospodarczy a kryzys ekonomii jako nauki
Punktem wyjścia artykułu jest prezentacja argumentów, dlaczego nie jest uzasadnione utożsamianie zjawisk kryzysowych w gospodarce, zarówno w jej sferze realnej, jak i regulacyjnej, z kryzysem nauki ekonomicznej z punktu widzenia jej wartości poznawczej i siły predykcji. Zdaniem autora, odnosi to również do współczesnego kryzysu ekonomiczno-finansowego.
Druga część artykułu to próba (...)
Włodzimierz Szpringer (2010/3, Artykuły,
Ekonomiczne teorie regulacji konkurencji
Artykuł analizuje znaczenie wzmocnienia podejścia ekonomicznego w prawie konkurencji. Dotyczy to w szczególności rynków technologii IT i komunikacji elektronicznej, których określanie nie uwzględnia dynamiki innowacji. W centrum uwagi są rozwiązania dotyczące urządzeń kluczowych, granic narzucania licencji, zbiorowej dominacji rynkowej, transakcji wiązanych, kartelizacji i koncentracji, a (...)
Łukasz Hardt (2010/1, Artykuły,
Rozwój ekonomii kosztów transakcyjnych a wzrost różnorodności współczesnej ekonomii
W artykule opisuje się proces wzrostu zróżnicowania współczesnej ekonomii oraz twierdzi się, iż jednym z istotnych czynników stymulujących jego przebieg jest rozwój ekonomii kosztów transakcyjnych, która umożliwiła wejście do głównego nurtu ekonomii pojęć, wcześniej obecnych wyłącznie w nurtach heterodoksyjnych. W pierwszej części artykułu wprowadza się definicję zróżnicowania teorii (...)
Jerzy Wilkin (2009/3, Artykuły,
Czy Ekonomia może być piękna? Rozważania o przedmiocie i metodzie ekonomii
Artykuł prezentuje próbę spojrzenia na proces ewolucji współczesnej ekonomii z punktu widzenia pojęcia piękna. Piękno jest kategorią, do której odwołują się naukowcy z wielu dziedzin, a zwłaszcza nauk ścisłych (fizyki i matematyki) oraz nauk humanistycznych, ale rzadko czynią to ekonomiści. Związek piękna i ekonomii omówiony został w odniesieniu trzech sfer analizy: misji ekonomii i jej (...)
Paweł Bożyk (2008/5, Eseje,
Witold Kwaśnicki (2008/2, Recenzje i omówienia,
Michał Brzeziński, Marian Gorynia, Zbigniew Hockuba (2008/2, Artykuły,
Ekonomia a inne nauki społeczne na początku XXI w. Między imperializmem a kooperacją
Relacje między ekonomią a innymi naukami społecznymi są zróżnicowane, a ich natura zmienia się w czasie. Począwszy od późnych lat 50. XX wieku nauki społeczne, np.: prawo, zarządzanie, nauki polityczne, socjologia, antropologia, psychologia, historia gospodarcza, geografia, były areną imperialistycznego natarcia ze strony ekonomii, w trakcie którego za pomocą pojęć i teorii ekonomicznych (...)
Andrzej Wojtyna (2008/1, Artykuły,
Współczesna Ekonomia – kontynuacja czy poszukiwanie paradygmatu?
Celem referatu jest próba pokazania, na czym polega obecny „ferment” w ekonomii i w jaki sposób reaguje ona na wysuwane wobec niej zarzuty. W myśl głównej tezy referatu, reakcja ta przebiega dwutorowo: z jednej strony, przede wszystkim za sprawą ekonomii behawioralnej, dokonuje się daleko idąca rekonstrukcja założeń koncepcji homo oeconomicus; z drugiej strony, za sprawą badań składających (...)
Bogusław Fiedor (2007/6, Polemiki,
Tomasz Tokarski (2007/5, Artykuły,
Efekty skali a akumulacja kapitału i wzrost zatrudnienia
W artykule przedstawiono próbę teoretycznej analizy wpływu efektu skali wywrieranego na proces akumulacji kapitału, wzrostu produkcji i wzrostu zatrudnienia. Analizy prowadzone są w ramach modelu wzrostu pochodzącego z połączenia neoklasycznym modelu z modelami płac opartych na wydajności. Autor, zakładając, że makroekonomiczna funkcja produkcji jest jednorodna w dowolnym stopniu, próbuje (...)
";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++)
{
$wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc();
}
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenaprom = stripslashes($wiersz2['cenaprom']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
| ";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and isbn != '".$isbn."' and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++){ $wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc(); }
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
|