Jakub Kubiczek, Wojciech Derej, Angelika Kantor (2022/1, Artykuły,
Osiągnięcia naukowe polskich ekonomistów akademickich: analiza bibliometryczna
Rankingi wyższych uczelni uwzględniają wiele kryteriów w swych ocenach. Jednym z nich są osiągnięcia naukowe zatrudnionych w nich pracowników. Przegląd literatury wskazuje, że brakuje porównań osiągnięć naukowych pracowników akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach ekonomicznych, choćby w kategoriach liczby cytowań ich publikacji. Celem artykułu jest przedstawienie i porównanie (...)
Andrzej Czyżewski, Ryszard Kata, Anna Matuszczak (2022/1, Artykuły,
Wydatki budżetów rolnych polski w kontekście wybranych relacji makroekonomicznych
W artykule dokonano analizy dynamiki i struktury wydatków na rolnictwo w budżetach Polski w latach 1995–2020, co jest podstawą rozważań na temat relacji między wydatkami budżetowymi na rolnictwo a dynamiką PKB i dynamiką budżetu państwa ogółem. Analizie poddano zarówno wielkości nominalne, jak i urealnione o wskaźnik inflacji CPI. W okresie przedakcesyjnym (1995–2003) realne wydatki na (...)
Maciej Wysocki, Cezary Wójcik (2021/6, Artykuły,
W latach 2016–2019 Polska doświadczyła dużej zmiany polityki społecznej i fiskalnej: nowy rząd obniżył ustawowy wiek emerytalny i wprowadził kilka nowych programów socjalnych, w tym szeroko zakrojony program „Rodzina 500+”, w ramach którego wydatki socjalne na utrzymanie rodziny i dzieci gwałtownie wzrosły z 1,5% do prawie 3% PKB. Ponadto szybko wdrożono politykę zmniejszania luki w podatku (...)
Michał Schwabe (2021/4, Artykuły,
Wzrost PKB a nadwyżkowy popyt na pracę: czy grupa wyszehradzka jest gotowa na zwiększoną imigrację?
Ze względu na bezprecedensowy wzrost gospodarczy po akcesji do UE w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej V4 (Czechach, Węgrzech, Polsce i Słowacji) zaobserwowano zjawisko nadwyżkowego popytu na pracę. Jednakże w retoryce rządów krajów tej grupy można zauważyć wyraźną niechęć do akceptacji zwiększonej imigracji, co wydaje się znajdować odzwierciedlenie w nastrojach społecznych. Artykuł (...)
Hilal Abacı (2021/2, Miscellanea,
Korzystając od 1963 r. z pomocy finansowej Unii Europejskiej, Turcja otrzymała w latach 2014–2020 wsparcie finansowe w ramach programu pomocy przedakcesyjnej (IPAT), przeznaczone dla krajów kandydujących do wejścia do Unii oraz potencjalnych kandydatów. Do 2016 r. zrealizowanych zostało w Turcji 3687 projektów korzystających z dofinansowania UE, uruchamianych za pośrednictwem Centralnego (...)
Jagoda Kaszowska-Mojsa (2021/2, Artykuły,
W artykule przeanalizowano zróżnicowanie aktywności innowacyjnej i strategii innowacyjnych polskich przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego w okresach ekspansji gospodarczej (2004–2008 i 2013–2014) oraz spowolnienia polskiej gospodarki (2009–2013). W badaniu wykorzystano dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny, gromadzone według kwestionariusza stosowanego w programie badań (...)
Aldona Mrówczyńska-Kamińska, Ewelina Szuba-Barańska, Walenty Poczta (2021/1, Artykuły,
Wyniki produkcyjne oraz efektywność agrobiznesu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w uzyskiwanych wynikach produkcyjnych i dochodowych agrobiznesu oraz efektywności produkcji w tym sektorze gospodarki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW). Dodatkowo zbadano, czy przeobrażenia obserwowane w agrobiznesie tych krajów przyczyniają się do zmniejszenia dystansu rozwojowego do państw UE-15. Podstawową metodą badawczą była analiza (...)
Sebastian Stępień, Jan Polcyn, Michał Borychowski (2021/1, Artykuły,
Determinanty zrównoważonego rozwoju ekonomiczno-społecznego rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce
Dyskusja nad zrównoważonym rozwojem drobnotowarowych gospodarstw rolnych wynika ze znaczenia zarówno samej koncepcji zrównoważonego rozwoju ekonomiczno-społecznego w odniesieniu do rolnictwa, jak i dużej roli małych rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce. We wskazanym obszarze istnieje niewątpliwa luka badawcza w zakresie przekrojowych badań dotyczących małych gospodarstw rolnych. Analizę (...)
Tomasz Grodzicki, Mateusz Jankiewicz (2020/4, Miscellanea,
Energy Consumption and Economic Growth in the European Union: A Causality Analysis
Sektor energetyczny jest jedną z najważniejszych kwestii w polityce gospodarczej Unii Europejskiej, ponieważ ma duży wpływ na jakość życia i wzrost gospodarczy. Celem tego artykułu jest zbadanie związku przyczynowego między zużyciem energii a wzrostem gospodarczym w Unii Europejskiej na podstawie danych z lat 1960–2015. Wyniki empiryczne uzyskane przy pomocy testu przyczynowości w sensie (...)
Beata Stępień, Patrick M. Weber (2020/4, Artykuły,
Skuteczność sankcji gospodarczych jest uzależniona od ich przestrzegania przez przedsiębiorstwa, sprowadzone do roli narzędzi w politycznej walce państw. Zaangażowanie w tę rozgrywkę zależy od postrzegania przez nie słuszności i nieuchronności sankcji, wpływu sankcji na ich dotychczasową i przyszłą strategię oraz pozycję konkurencyjną, a także możliwości zastosowania strategii (...)
Eliza Przeździecka (2020/3, Miscellanea,
Celem artykułu jest określenie prawdopodobnych zmian wartości przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) między państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Japonią, które mogą nastąpić wskutek wejścia w życie postanowień umowy o partnerstwie gospodarczym UE–Japonia (EPA). Przepływy BIZ pomiędzy UE i Japonią były dotychczas ważnym elementem wzajemnych stosunków gospodarczych. W (...)
Izabela Młynarzewska-Borowiec (2020/3, Artykuły,
W okresie 1996–2017 nastąpił znaczny postęp w zakresie zmniejszania się różnic poziomu PKB per capita między nowymi krajami członkowskimi UE (UE-13) i starymi krajami członkowskimi (UE-15). Sukcesy poszczególnych nowych krajów członkowskich w pokonywaniu dystansu dochodowego do Europy Zachodniej były jednak zróżnicowane. Można przypuszczać, że zależały one w dużej mierze od zróżnicowanego (...)
Piotr Rubaj (2020/1, Miscellanea,
Rynki krajów wschodzących jako perspektywiczne kierunki polskiego eksportu
Gospodarka Polski jest silnie powiązana z rynkami Europy, a w szczególności z Unią Europejską; prawie 90% polskiego eksportu towarów trafia do krajów europejskich, w tym około 80% do krajów UE. Są to rynki chłonne, stabilne i bezpieczne, a towary sprzedawane na Wspólnym Rynku są wolne od cła. Jednak wysoka koncentracja eksportu na tym rynku oznacza dużą zależność od umiarkowanej dynamiki (...)
Levent Şahin (2019/6, Miscellanea,
Bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z podstawowych zagadnień współczesnego świata, ponieważ żywność zaspokaja podstawowe potrzeby ludzkie. Zmiany klimatu i rosnące ceny żywności wpływają negatywnie na bezpieczeństwo żywnościowe krajów. Celem artykułu było określenie stopnia bezpieczeństwa żywnościowego krajów UE28 w latach 1999–2017 w kategoriach zależności od hadlu zagranicznego (...)
Eliza Przeździecka, Rumiana Górska, Andżelika Kuźnar, Jerzy Menkes (2019/6, Artykuły,
Efekty umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią dla gospodarki polski
Artykuł analizuje wpływ umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią na gospodarkę Polski. Autorzy badają wpływ obustronnej eliminacji ceł na gospodarkę za pomocą modelu równowagi ogólnej i bazy danych GTAP. Wpływ obustronnego zniesienia ceł na PKB, produkcję, handel zagraniczny i dobrobyt społeczny w Polsce jest analizowany i porównywany z innymi krajami i regionami. Zgodnie w (...)
Meda Andrijauskiené, Daiva Dumčiuviené (2019/5, Artykuły,
Import dóbr i usług jako czynnik stymulujący innowacyjność w krajach UE
W ostatnich czasach wyraźnie wzrosło zainteresowanie potencjałem innowacyjnym gospodarek. Toczy się intensywna dyskusja nad tym, czy potencjał innowacyjny określonego kraju jest określony jedynie przez czynniki lokalne, czy też kształtuje się pod wpływem pozycji zajmowanej w globalnej sieci biznesowej i międzynarodowej współpracy gospodarczej. Poza tym brakuje badań uwzględniających (...)
Jan Brzozowski, Rafał Cekiera (2018/6, Miscellanea,
Celem badania było określenie czynników, które wpływają na decyzję o udzielaniu pomocy finansowej przez imigrantów swoim starym rodzicom pozostałym w kraju pochodzenia. Na podstawie danych ankietowych z Niemiec (baza German Socio-Economic Panel), emigracji zarobkowej najważniejszych krajów docelowych, autorzy porównują skłonność do pomagania rodzicom okazywaną przez różne grupy imigrantów (...)
Agnieszka Baer-Nawrocka, Ewa Kiryluk-Dryjska, Walenty Poczta (2018/6, Artykuły,
Przewidywanie kierunków zmian Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej – podejście zintegrowane
Każda reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) wiąże się z pewnymi konsekwencjami – przede wszystkim dla producentów rolnych, ale również dla całego społeczeństwa. W artykule przedstawiono nowe podejście metodologiczne służące do określenia potencjalnych efektów reform polityki rolnej UE polegające na połączeniu modelu równowagi cząstkowej CAPRI i teorii gier. Istota tego podejścia polega na (...)
Dorota Wawrzyniak (2018/3, Artykuły,
Weryfikacja środowiskowej krzywej Kuznetsa dla krajów Unii Europejskiej
Celem artykułu jest zbadanie wpływu konsumpcji energii, otwartości gospodarki, bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz PKB na emisję CO2 w krajach Unii Europejskiej przy wykorzystaniu koncepcji środowiskowej krzywej Kuznetsa. Analizę ekonometryczną przeprowadzono przy użyciu próby obejmującej kraje wchodzące obecnie w skład UE-28 (z wyłączeniem Luksemburga) w latach 1990–2013. Wyniki (...)
Andrzej Czyżewski, Sebastian Stępień (2017/6, Artykuły,
Nowe uwarunkowania ekonomiczne wspólnej polityki rolnej (WPR) Unii Europejskiej
Celem artykułu jest ocena ewolucji wspólnej polityki rolnej (WPR) Unii Europejskiej w kontekście paradygmatów industrialnego i trwale równoważonego rozwoju jako opcji alternatywnych, które są odzwierciedleniem neoliberalnego vs instytucjonalnego modelu gospodarki. Autorzy próbują ocenić różne instrumenty tej polityki w następujących obszarach: 1) uzasadnienie wsparcia finansowego dla (...)
Łukasz Ambroziak (2017/5, Artykuły,
Celem artykułu jest ocena pozycji konkurencyjnej dziesięciu nowych państw członkowskich UE z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej w handlu produktami wysokiej i średniowysokiej techniki w latach 1995–2011. Pozycja konkurencyjna w handlu tymi produktami jest uznawana za jeden ze wskaźników innowacyjności gospodarki. Oceny tej pozycji dokonano z wykorzystaniem takich mierników, jak: udział (...)
Tomasz Kubin (2017/4, Artykuły,
Zagraniczna pomoc finansowa i reformy gospodarcze w Grecji w walce z kryzysem oraz ich rezultaty
Grecja to państwo UE najmocniej dotknięte następstwami światowego kryzysu gospodarczego; jest to państwo, które de facto zbankrutowało, a formalnemu ogłoszeniu niewypłacalności zapobiegła zagraniczna pomoc finansowa. Aby tę pomoc otrzymać, i w związku z zaistniałą sytuacją gospodarczą, Grecja od kilku lat radykalnie reformuje swoją gospodarkę. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie (...)
Zbigniew Matkowski, Mariusz Próchniak, Ryszard Rapacki (2016/6, Artykuły,
Real Income Convergence between Central Eastern and Western Europe: Past, Present, and Prospects
Artykuł przedstawia analizę realnej konwergencji dochodowej pomiędzy 11 krajami Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) będącymi członkami Unii Europejskiej (UE11) a 15 krajami Europy Zachodniej (UE15) w okresie 1993–2015. Ewolucja luki dochodowej między tymi dwiema grupami krajów w kategoriach PKB per capita wg PSN ujawnia wyraźną tendencję do konwergencji w przekroju badanego okresu, co (...)
Maciej Czaplewski (2016/5, Miscellanea,
Asymetria informacji w handlu elektronicznym
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu cech handlu elektronicznego (e-commerce) na możliwości pozyskiwania informacji o sprzedawcach i kupujących, i na asymetrię informacji posiadanych przez uczestników obrotu rynkowego. Postawiona została następująca hipoteza badawcza: e-commerce, wykorzystując internet i usługi internetowe, zapewnia kupującym i sprzedawcom nowe źródła informacji (...)
Sławomir Juszczyk, Piotr Gołasa, Marcin Wysokiński (2016/5, Artykuły,
Redystrybucyjna rola Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej – przesłanki teoretyczne i rezultaty
Artykuł rozważa redystrybucyjną funkcję Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej (WPR) służącej do podtrzymania dochodów rolniczych. Część teoretyczna omawia przejawy interwencjonizmu państwowego w rolnictwie i uzasadnienie jego redystrybucyjnej funkcji. Część empiryczna zawiera analizę wpływu transferów fi nansowych z UE na rozkład dochodów gospodarstw rolnych w Polsce w okresie 2004 (...)
Bazyli Czyżewski, Anna Matuszczak (2016/5, Artykuły,
Interwencjonizm rolny: pogoń za rentą a wybór publiczny lub korygowanie rynku
Powszechnie uważa się, że interwencjonizm rolny jest wypłacaniem rent politycznych na rzecz rolników. Autorzy próbują pokazać, że koncepcja renty politycznej znana z teorii rent-seeking nie jest adekwatna do oceny polityki rolnej. Kwalifi kacja całości subsydiów dla rolnictwa jako rent politycznych jest nieuzasadniona, ponieważ część z nich stanowi płatność za dobra publiczne lub (...)
Piotr Ptak (2016/4, Miscellanea,
Warunki fiskalne wyjścia z długów w Europie
Kryzys zadłużenia w strefie euro postawił na porządku dziennym sprawę przywrócenia równowagi w finansach publicznych krajów najbardziej zadłużonych, co mogłoby dopomóc im w odzyskaniu zdolności do zaciągania dalszych kredytów na rynku finansowym. Nie będzie to jednak zadanie łatwe z uwagi na słabą koniunkturę w większości krajów UE, a zwłaszcza w strefie euro. Próby przyspieszenia wzrostu (...)
Anna Białek-Jaworska, Natalia Nehrebecka (2016/4, Artykuły,
Preferencje polskich przedsiębiorstw w zakresie finansowania długiem
Celem artykułu jest wskazanie głównych determinant preferencji prywatnych i publicznych przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce w zakresie finansowania długiem. Badanie na dużej próbie przedsiębiorstw za lata 1995–2012 przeprowadzono za pomocą modelu ekonometrycznego. Wśród czynników determinujących strukturę kapitałową zbadano wpływ rentowności, płynności, majątku trwałego, możliwości (...)
Tomasz Panek, Jan Zwierzchowski (2016/2, Artykuły,
Ubóstwo w krajach Unii Europejskiej
W 2010 r. Rada Europy ustaliła 5 głównych celów strategii „Europa 2020”. Jeden z nich dotyczył promocji integracji społecznej, szczególnie poprzez redukcję ubóstwa. Autorzy artykułu proponują metodę pomiaru ubóstwa pozwalającą na identyfikację tych krajów UE, które mają największą liczbę ubogich i do których powinny trafić największe środki pomocowe w celu osiągnięcia przyjętego w strategii (...)
Krzysztof Beck, Jakub Janus (2016/1, Artykuły,
Podobieństwo wstrząsów podażowych i popytowych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej
Celem artykułu jest ocena współzmienności i natężenia wstrząsów podażowych i popytowych występujących w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej (UE), a także określenie charakteru towarzyszących im procesów dostosowawczych. Podstawę analizy stanowi dwuczynnikowy strukturalny model wektorowej autoregresji (SVAR) z długookresowymi restrykcjami wynikającymi z agregatowego modelu podaży i (...)
Jakub Keller, Radosław Pastusiak (2015/6, Miscellanea,
Autorzy twierdzą, że wiele raportów analitycznych publikowanych przez domy maklerskie, oceniających kursy akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, daje zbyt optymistyczne oceny przewidywanych zmian ich notowań, nie w pełni uzasadnione analizą zmiennych fundamentalnych odzwierciedlających rzeczywistą sytuację tych przedsiębiorstw i ich pozycję rynkową oraz (...)
Stanisław Urbański, Jacek Leśkow (2015/4, Miscellanea,
Artykuł przedstawia bootstrapową ocenę wieloczynnikowej efektywności portfeli Famy-Frencha formowanych na polskim rynku akcji. Zastosowane metody oceniają charakter zmian stóp zwrotu w zależności od zmian czynników Famy-Frencha. Wektory ryzyka i premii za ryzyko oszacowano w okresie 1995–2010 oraz dwóch podokresach. Zastosowanie modelu Famy-Frencha do budowy portfeli inwestycyjnych pozwala (...)
Karolina Konopczak, Aleksander Welfe (2015/4, Artykuły,
Efekt Balassy-Samuelsona i mechanizmy jego absorpcji
Efekt Balassy-Samuelsona i efektywność potencjalnych kanałów jego absorpcji wymagają pogłębionych analiz, w szczególności w odniesieniu do tzw. krajów doganiających, które w perspektywie przystąpią do unii walutowej. Analiza przeprowadzona w artykule pozwoliła ocenić skalę presji infl acyjnej wynikającej z procesu konwergencji realnej i na tej podstawie sformułować wnioski dotyczące ryzyka (...)
Elżbieta Rychłowska-Musiał (2015/2, Artykuły,
Struktura zadłużenia spółki według priorytetu spłaty: implikacje dla wartości przedsiębiorstwa
Wybór struktury kapitału przedsiębiorstwa i optymalnej struktury zadłużenia stanowi jedno z centralnych zagadnień fi nansów przedsiębiorstw. Artykuł analizuje problem struktury zadłużenia z punktu widzenia priorytetu jego spłaty. Punktem odniesienia jest wartość przedsiębiorstwa dla właścicieli oraz koszt emisji nowego długu. Kształtowanie struktury zadłużenia spółki według priorytetu jego (...)
Bartłomiej Rokicki (2015/1, Artykuły,
Regionalne deflatory PPP w Polsce oraz ich wykorzystanie
Celem artykułu jest przedstawienie metodologii obliczania regionalnych deflatorów parytetu sily nabywczej (PPP) oraz omówienie zastosowań tego typu deflatorów w analizach regionalnego zróżnicowania dochodu czy płac. Regionalne zróżnicowanie dochodów to jeden z kluczowych aspektów w dyskusji na temat aktywnej polityki regionalnej – zarówno na poziomie krajowym, jak i w ramach wspólnych (...)
Sławomir Kuźmar, Michał Pilc (2015/1, Artykuły,
The Impact of Labor Market Institutions on Labor Market Performance in Transition Countries
Celem artykułu jest przeanalizowanie wpływu różnych instytucji rynku pracy na efektywność tego rynku w 25 krajach postsocjalistycznych w okresie transformacji systemowej i ustalenie, czy wpływ ten był taki sam jak w krajach UE-15. Zebrane dane wskazują, że instytucje rynku pracy w krajach transformacji (zwłaszcza w WNP) zapewniają raczej wyższy stopień elastyczności rynku pracy niż kraje UE (...)
Dorota Wawrzyniak (2014/5, Artykuły,
Celem artykułu jest określenie wpływu różnic w stopach opodatkowania przedsiębiorstw pomiędzy krajami na lokalizację bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej w zależności od klimatu inwestycyjnego charakteryzującego kraj goszczący. Oczekuje się, iż wrażliwość BIZ na różnice w stopach opodatkowania przedsiębiorstw wzrasta wraz z poprawą klimatu inwestycyjnego (...)
Aneta Hryckiewicz, Małgorzata Pawłowska (2014/4, Artykuły,
Zmiany w nadzorze finansowym oraz ich wpływ na system finansowy w krajach UE
Celem artykułu jest ocena modeli nadzoru finansowego istniejących na świecie oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy obecne zmiany, jakie mają miejsce w nadzorze nad rynkiem finansowym, będą w stanie poprawić efektywność nadzoru oraz ograniczyć konsekwencje następnych kryzysów. Artykuł zawiera dwa interesujące wnioski. Po pierwsze, nie istnieje jeden optymalny model nadzoru finansowego (...)
Paweł Smaga (2014/4, Artykuły,
Optymalny kształt pierwszego filara unii bankowej
Celem artykułu jest odpowiedź na następujące pytania: 1) jakie są cele unii bankowej i czy jest w ona w stanie je osiągnąć? 2) jakie wady konstrukcyjne SSM mogą ograniczać jej skuteczne funkcjonowanie? 3) jakie skutki może mieć jej utworzenie dla europejskiej sieci bezpieczeństwa finansowego? W artykule wykorzystano metodę dedukcyjną oraz przegląd literatury. Do przyczyn, dla których (...)
Marek Góra, Joanna Rutecka (2013/6, Artykuły,
Elastyczny system emerytalny a potrzebny jego uczestników
Starzenie się ludności prowadzi do nieuniknionych głębokich zmian tak w powszechnych systemach emerytalnych, jak i w programach dodatkowego oszczędzania. Podwyższanie wieku przechodzenia na emeryturę oraz szybka deprecjacja kwalifikacji zawodowych powodują powiększanie się różnorodności potrzeb uczestników systemu i ich zmienności w cyklu życia. Specyficzne potrzeby uczestników stają się (...)
Grażyna Kozuń-Cieślak (2013/3, Artykuły,
Efektywność inwestycji publicznych w kapitał ludzki
Kapitał ludzki to jeden z najważniejszych czynników decydujący o rozwoju gospodarczym, a inwestowanie w ten kapitał pomnaża bogactwo kraju, przyspiesza postęp cywilizacyjny i zwiększa konkurencyjność kraju w wymianie międzynarodowej. Celem badawczym opracowania jest ocena efektywności inwestycji publicznych w kapitał ludzki w krajach członkowskich Unii Europejskiej metodą programowania (...)
Kazimierz Łaski, Jerzy Osiatyński (2013/1, Artykuły,
Konsolidacja finansów publicznych a kryzys strefy euro
Źródeł współczesnego kryzysu strefy euro autorzy upatrują w trzech filarach rynkowego fundamentalizmu, na których wspiera się konstrukcja Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej: 1) rozdzielenie wspólnej polityki pieniężnej od polityki fiskalnej, prowadzonej przez rządy poszczególnych krajów członkowskich; 2) dążenie do równowagi budżetowej, która ma zapewnić makroekonomiczną stabilność (...)
Heller Janusz, Kotliński Kamil (2012/2, Miscellanea,
Finanse publiczne w krajach UE-15 a uczestnictwo w strefie euro
Anna Gardocka-Jałowiec (2012/1, Artykuły,
Nakłady na działalność badawczo-rozwojową a innowacyjność polskiej gospodarki
Polska stanęła, wraz z przyjęciem postanowień Strategii Lizbońskiej z roku 2000, przed zadaniem pobudzenia działalności badawczo-rozwojowej, będącej niekwestionowanym źródłem innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki. Założenia Strategii Lizbońskiej, które to miały być zrealizowane do 2010 r., okazały się być zbyt ambitnymi, nie tylko dla Polski, ale i dla większości krajów UE. Polska (...)
Piotr Misztal (2011/5, Artykuły,
Koncentracja towarowa eksportu a wzrost gospodarczy w krajach Unii Europejskiej
Głównym celem artykułu jest analiza związków między koncentracją eksportu i wzrostem gospodarczym w krajach Unii Europejskiej w latach 1995-2009. Artykuł składa się z dwóch części. Pierwsza cześć dotyczy teoretycznego wyjaśnienia współzależności między stopniem koncentracji (dywersyfikacji) eksportu i wzrostem gospodarczym z uwzględnieniem głównych czynników determinujących te zależności. W (...)
Długookresowy wpływ organizacji EURO 2012 na gospodarkę polską
W artykule przedstawiono główne kanały oddziaływania organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 na polską gospodarkę oraz ilościową ocenę wpływu tego wydarzenia w latach 2008-2020. Narzędziem zastosowanym do symulacji makroekonomicznych efektów EURO 2012 był dynamiczny model równowagi ogólnej (CGE). Najsilniejszy impuls ekonomiczny związany z organizacją ME wynika z (...)
Andrzej Czyżewski, Sebastian Stępień (2011/1, Artykuły,
Wspólna polityka rolna UE po 2013 r. a interesy polskiego rolnictwa
Celem artykułu jest zaprezentowanie propozycji zmian wspólnej polityki rolnej w kontekście rozwoju polskiego rolnictwa. Ostateczne decyzje Komisji Europejskiej w tej sprawie mają zapaść w lipcu 2011r. i zbiec się z początkiem polskiej prezydencji w UE. Idzie o to, aby końcowe ustalenia w możliwie najszerszym stopniu sprzyjały interesom rolnictwa europejskiego, ale również sektora rolnego w (...)
Dariusz Rosati (2010/5, Artykuły,
Kierunki zmian w systemie zarządzania fiskalnego strefą euro
Kryzys finansowy w Grecji w 2010 roku ujawnił szereg słabości w systemie zarządzania fiskalnego Unią Gospodarczo-Walutową. Przyjęte w ramach UGW mechanizmy nadzoru i kontroli nad finansami publicznymi, w tym reguły fiskalne, okazały się nieskuteczne w zapewnianiu dyscypliny fiskalnej. Celem artykułu jest przedstawienie głównych słabości systemu zarządzania fiskalnego i zaproponowanie (...)
Aleksandra Parteka, Joanna Wolszczak-Derlacz (2010/3, Artykuły,
Konwergencja płac w Unii Europejskiej (1995–2005)
W artykule przedstawiono empiryczną analizę konwergencji relatywnych wynagrodzeń brutto w grupie 20 krajów rozszerzonej UE (pięć nowych krajów członkowskich: Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz kraje dawnej UE15) w latach 1995-2005. Analiza oparta jest o nowo dostępne dane, pozwalające prześledzić proces konwergencji płac różnych grup pracowników (wysoko-, średnio- i (...)
Andrzej Czyżewski, Sebastian Stępień (2009/4, Artykuły,
Zmiany mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej UE a oczekiwania Polski
Zakończony w listopadzie 2008 r. średniookresowy przegląd Wspólnej Polityki Rolnej UE, tzw. „Health Check” zawiera wiele rozwiązań związanych z dalszym funkcjonowaniem WPR, których celem ma być uporządkowanie i uproszczenie mechanizmów wsparcia rolnictwa unijnego. Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie podstawowych kierunków zmian mechanizmów wparcia rolnictwa UE, uzgodnionych w ramach (...)
Urszula Płowiec (2008/6, Artykuły,
Ocena innowacyjności gospodarki polskiej a strategia rozwoju kraju
Jeśli Polska chce sprostać wyzwaniom globalizacji powinna wyruszyć do budowy społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy.Miernik, który mierzy postępy w tej dziedzinie stanowiły przez indeks innowacyjności podsumowania. Polska jednak, wśród gospodarek UE zajmuje odległe miejsce 23. Strategia Rozwoju Polski i odnoszący się do niego Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 podkreślają (...)
Andrzej Sławiński (2008/1, Artykuły,
Znaczenie czynników ryzyka towarzyszących wchodzeniu Polski do ERM2 i do strefy euro
W pierwszej części artykułu są analizowane dwie kwestie związane z wejściem Polski do ER M2: 1) czynniki złotego umiaru po przystąpieniu Polski do UE, oraz 2) jak Narodowy Bank Polski powinien prowadzić politykę pieniężną w celu stabilizacji złotego w paśmie M2 ER. W drugiej części są analizowane główne zagrożenia związane z wejściem Polski do strefy euro. Główne ryzyko dostrzegane jest w (...)
Piotr Pysz (2007/3, Artykuły,
Ordoliberalna koncepcja polityki gospodarczej Waltera Euckena
Walter Eucken twierdzi, że niewidzialna ręka rynku Adama Smitha należy koniecznie wspierane przez polityki gospodarczej mającej na celu stworzenie konkurencyjnej w gospodarce. W artykule przedstawiono teoretyczne fundamenty ordoliberalnej koncepcji takiej polityki. Koncepcja podkreśla w tym samym czasie wymóg, że osoba korzysta wolności życia w zgodzie z zasadami etycznego postępowania (...)
";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++)
{
$wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc();
}
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenaprom = stripslashes($wiersz2['cenaprom']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
| ";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and isbn != '".$isbn."' and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++){ $wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc(); }
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
|